FacebookTwitterLinkedIn

Porywacz przeglądarki MacAppExtensions (Mac)

Znany również jako: Porywacz przeglądarki MacAppExtension.app
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki MacAppExtensions z Mac?

Czym jest MacAppExtensions?

MacAppExtensions to potencjalnie niechciana aplikacja (PUA), aplikacja przeglądarki instalowana przez aplikacje adware, które są już obecne w systemie Mac lub przeglądarce. Po zainstalowaniu, MacAppExtensions porywa przeglądarki (zmienia ich ustawienia) i zbiera informacje dotyczące aktywności przeglądania sieci przez użytkowników.

MacAppExtensions browser hijacker on a Mac computer

Większość PUA można zainstalować na Safari, Google Chrome i Mozilla Firefox. Po zainstalowaniu, MacAppExtensions ustawia search.tapufind.com jako stronę domową, wyszukiwarkę i adres URL nowej karty. Dlatego osoby z zainstalowanym rozszerzeniem MacAppExtensions są zmuszone odwiedzić stronę search.tapufind.com, gdy otwierają przeglądarkę, nową kartę przeglądarki lub przeszukują sieć za pomocą paska adresu URL. Należy pamiętać, że search.tapufind.com jest fałszywą wyszukiwarką, która nie przynosi unikalnych wyników. Po prostu przekierowuje użytkowników do search.yahoo.com (legalnej wyszukiwarki należącej do Yahoo). Innym problemem związanym z zainstalowaniem MacAppExtensions jest to, że ta aplikacja (oraz search.tapufind.com i powiązane adware) zapisue informacje dotyczące zwyczajów przeglądania użytkowników. Zbiera dane geolokalizacji, wpisane zapytania, adresy URL odwiedzanych witryn, adresy IP itd. Deweloperzy udostępniają zebrane dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które wykorzystują je do generowania przychodów. Niektóre udostępnione dane mogą zawierać dane osobowe. Pamiętaj, że MacAppExtensions jest instalowana przez aplikacje typu adware, które są już obecne w systemie. Większość z tych aplikacji karmi użytkowników natrętnymi i oszukańczymi reklamami, takimi jak pop-up, kuponowe, banerowe, ankietowe itd. Po kliknięciu przekierowują one do niewiarygodnych (a nawet złośliwych) witryn lub uruchamiają skrypty przeznaczone do pobierania i instalowania niechcianych aplikacji. Zalecamy natychmiastowe odinstalowanie wszystkich potencjalnie niechcianych aplikacji. Posiadanie ich zainstalowanych w systemie może spowodować problemy z bezpieczeństwem/przeglądaniem, a nawet doprowadzić do kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Porywacz przeglądarki MacAppExtension.app
Typ zagrożenia Malware Mac, wirus Mac.
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieje wiele aplikacji, które porywają przeglądarki i zmieniają ich ustawienia. Zazwyczaj są one promowane jako „użyteczne" - rzekomo zapewniają użytkownikom narzędzia, funkcje itd. Jednak zainstalowanie aplikacji tego typu prowadzi zwykle do problemów. Ponadto nie przynoszą one żadnej obiecanej funkcjonalności i są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla ich programistów.

Analiza techniczna porywacza przeglądarki MacAppExtensions:

  • Nazwy wykrycia: BitDefender (Adware.MAC.Linkury.C)
  • Pełna lista wykrycia antywirusa: VirusTotal
  • Nazwa pliku wykonywalnego: MacAppExtensions.app.zip
  • Pierwsza przesłana próbka: 2019-02-14

Jak zainstalowano rozszerzenie MacAppExtensions na moim komputerze?

W tym konkretnym przypadku potencjalnie niechciana aplikacja MacAppExtensions jest instalowana przez potencjalnie niechciane aplikacje typu adware, które są już zainstalowane w systemie. Zwykle użytkownicy instalują te aplikacje nieumyślnie, gdy klikają niewiarygodne reklamy lub pobierają/instalują oprogramowanie bez zwracania uwagi na szczegóły. Aby skłonić ludzi do pobrania i zainstalowania PUA, programiści używają metody zwanej „sprzedażą wiązaną". Dołączają niechciane aplikacje do pobierania lub instalowania innych programów. Innymi słowy, ukrywają informacje dotyczące dołączenia tych aplikacji w „Zaawansowanych", „Niestandardowych" i innych podobnych częściach ustawień. Zwykle niechciane pliki do pobrania i instalacje występują, gdy ludzie pobierają lub instalują oprogramowanie bez zmiany (lub nawet sprawdzenia) dostępnych ustawień.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zachowaj ostrożność podczas przeglądania stron internetowych oraz pobierania i instalowania oprogramowania, zwłaszcza jeśli jest ono bezpłatne (darmowe aplikacje są często wspomagane). Uważnie zapoznaj się z „Niestandardowymi", „Zaawansowanymi" ustawieniami pobierania lub instalacji. Odznacz dodatkowo dołączone oprogramowanie (aplikacje) i dopiero wtedy zakończ instalację lub pobieranie oprogramowania. Istnieje wiele niewiarygodnych, natrętnych reklam, które po kliknięciu przekierowują użytkowników na podejrzane/nierzetelne witryny, takie jak z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itp. Mogą one również powodować pobieranie i instalację PUA. Jeśli napotkasz takie przekierowania lub reklamy, sprawdź niechciane aplikacje zainstalowane na swoim komputerze lub przeglądarce. Natychmiast usuń wszystkie podejrzane, niechciane wtyczki, dodatki i rozszerzenia ze swojej przeglądarki oraz programy ze swojego komputera Mac. Jeśli komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Wygląd przeglądarki przejętej przez adware:

appearance of a hijacked browser

Okno pop-up otworzone przez zainstalowane adware, które promuje MacAppExtensions:

pop-up caused by adware that promotes MacAppExtensions

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania MacAppExtensions:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z MacAppExtensions z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z porywacz przeglądarki macappextension.app:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki porywacz przeglądarki macappextension.app z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z porywacz przeglądarki macappextension.app z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki macappextension.app z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki macappextension.app z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz przeglądarki MacAppExtension.app kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz przeglądarki MacAppExtension.app na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.