FacebookTwitterLinkedIn

Oszustwo POP-UP Apple.com-monitor.live (Mac)

Znany również jako: Pop-up apple.com-monitor.live
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "apple.com-monitor[.]live" z Mac?

Czym jest "apple.com-monitor[.]live"?

Apple.com-monitor[.]live to witryna używana przez oszustów do promowania potencjalnie niechcianej aplikacji Cleanup My Mac (PUA). Ma ona na celu wyświetlanie fałszywych powiadomień o wirusach, informujących, że komputery użytkowników są zainfekowane i zachęcenie ich do pobrania oraz zainstalowania wyżej wymienionej aplikacji, która ma rzekomo usunąć wykryte wirusy. Bardzo często ta witryna jest otwierana przez niektóre PUA, które są już zainstalowane na komputerze lub przeglądarce. Innymi słowy, większość osób nie odwiedza tej strony celowo. Poza tym aplikacje tego typu zazwyczaj służą do zbierania różnych informacji i wyświetlania natrętnych reklam.

apple.com-monitor[.]live scam

Po pierwsze, witryna apple.com-monitor[.]live wyświetla okno pop-up informujące użytkowników, że komputer Mac jest zainfekowany trojanem o nazwie „e.tre456_worm_osx". Twierdzi ono, że ten trojan powinien zostać natychmiast usunięty. Sama witryna internetowa apple.com-monitor[.]live twierdzi, że system odwiedzający (Mac) jest zainfekowany nie jednym, a trzema wirusami: dwoma złośliwymi programami i jednym programem phishingowym/spyware. Mówi również, że te wirusy mogą spowodować utratę danych oraz narazić dane osobowe i bankowe odwiedzających na ryzyko. Aby uniknąć dalszych szkód, zachęca się ludzi do przeskanowania swoich systemów w czasie krótszym niż 5 minut. Po naciśnięciu przycisku „Skanuj teraz" apple.com-monitor[.]live rozpoczyna fałszywy proces skanowania. Po zakończeniu skanowania twierdzi, że wykryła wirusy Tapsnake, CronDNS i Dubfishicv. Aby je usunąć, zachęca się użytkowników do kliknięcia przycisku „USUŃ WIRUSY TERAZ", który po kliknięciu powoduje pobranie aplikacji Cleanup My Mac, mimo że witryna zachęca użytkowników do pobrania innej niechcianej aplikacji o nazwie Advanced Mac Cleaner. Uwaga: nie należy ufać ani tej witrynie, ani promowanej przez nią aplikacji. Wszystkie te twierdzenia dotyczące wykrytych wirusów nie są prawdziwe i służą do nakłaniania ludzi do pobierania potencjalnie niechcianych aplikacji.

Jak wspomnieliśmy na początku, możliwe jest, że takie witryny, jak apple.com-monitor[.]live są otwierane przez już zainstalowane PUA. Te aplikacje po zainstalowaniu prezentują użytkownikom niechciane i natrętne reklamy, takie jak kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up itd. Zazwyczaj po kliknięciu reklamy te otwierają niewiarygodne lub potencjalnie złośliwe strony lub uruchamiają skrypty, których celem jest spowodowanie niechcianych instalacji. Dodatkowo PUA zbierają różne dane. Zbierają adresy IP użytkowników, adresy URL odwiedzanych stron, wprowadzone zapytania, geolokalizacje itd. Ludzie, którzy tworzą te aplikacje, zazwyczaj udostępniają wszystkie zebrane informacje innym podmiotom, które mogą być cyberprzestępcami. Tak czy inaczej strony trzecie nadużywają otrzymanych danych do generowania przychodów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up apple.com-monitor.live
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe, wirus Mac
Fałszywa obietnica Fałszywa wiadomość z błędem twierdzi, że system został zainfekowany i zachęca użytkowników do natychmiastowego pobrania podejrzanego narzędzia czyszczenia systemu.
Używany adres IP
94.237.87.169
Dystrybuowana niechciana aplikacja Cleanup My Mac
Nazwy wykrycia Spamhaus (Phishing), Fortinet (Spam), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Wiadomości o fałszywym błędzie, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywy skan komputerowy.
Metody dystrybucji Zainfekowane witryny, zwodnicze reklamy internetowe pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych danych osobowych, strata finansowa, kradzież tożsamości, możliwe infekcje malware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jest wiele witryn zawierających oszustwa, które promują różne niechciane aplikacje. apple.com-monitor[.]live jest bardzo podobna do apple.com-mac-booster[.]live, macos-online-security-check[.]com, apple.com-optimize[.]live i wielu innych. Głównym celem tych oszukańczych witryn jest nakłonienie ludzi do zainstalowania niechcianych aplikacji, takich jak Cleanup My Mac. Wymienione wyżej PUA (które często otwierają takie oszukańcze witryny) są bardzo podobne. Ich twórcy promują je jako legalne aplikacje, jednak większość z nich powoduje tylko problemy związane z bezpieczeństwem przeglądania, prywatnością itd. Innymi słowy, te aplikacje zwykle nie działają tak, jak powinny.

Jak zainstalowano na moim komputerze potencjalnie niechciane aplikacje?

Istnieją dwa najczęstsze sposoby pobierania i instalowania różnych potencjalnie niechcianych aplikacji: klikanie natrętnych reklam oraz dołączenie ich do innego, zwykle bezpłatnego oprogramowania. W wielu przypadkach PUA są ukryte w „Niestandardowych", „Zaawansowanych", „Własnych" i innych podobnych opcjach pobierania lub instalacji oprogramowania. Ta metoda nazywa się „sprzedażą wiązaną", a programiści wykorzystują ją do nakłaniania ludzi do pobierania i/lub instalowania niechcianych aplikacji wraz z innym oprogramowaniem, które celowo pobrali/zainstalowali. Zazwyczaj niechciane pobieranie i instalacje mają miejsce, gdy użytkownicy nie sprawdzają wyżej wymienionych ustawień i nie zmieniają ich.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych źródeł, a nie ze zwodniczych, nieoficjalnych witryn, sieci peer-to-peer, różnych programów pobierania itd. Zainstaluj wszystkie programy poprawnie, zawsze sprawdzaj „Niestandardowe", „Zaawansowane" oraz inne opcje pobierania i instalacji. Nie zezwalaj na pobieranie i instalowanie niechcianych aplikacji. Ponadto unikaj klikania natrętnych reklam. Istnieje wiele reklam tego typu przeznaczonych do pobierania/instalowania niechcianych aplikacji (są one przeznaczone do uruchamiania skryptów, które to umożliwiają). Jeśli niechciane reklamy lub przekierowania pojawiają się regularnie, może to mieć miejsce z powodu niektórych PUA. Zalecamy sprawdzenie, jakie aplikacje są zainstalowane w przeglądarce i jak najszybsze usunięcie wszystkich podejrzanych i niechcianych rozszerzeń, wtyczek lub dodatków. Nie należy również instalować niechcianych, podejrzanych programów w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Tekst przedstawiony w oknie pop-up wyświetlanym przez apple.com-monitor[.]live:

WYMAGANA NATYCHMIASTOWA AKCJA

Wykryliśmy wirusa trojana (e.tre456_worm_osx) na komputerze Mac.

Naciśnij OK, aby rozpocząć proces naprawy.

Wyniki fałszywego skanowania zapewnione przez apple.com-monitor[.]live:

apple.com-monitor.live fake scan results

Tekst prezentowany na tej stronie:

WYMAGANE POBRANIE

Twój Mac jest mocno uszkodzony! (33,2%)

Pobierz aplikację Advanced Mac Cleaner, aby usunąć 3 wirusy ze swojego komputera Mac.

INFORMACJA O WIRUSIE

Nazwa wirusa: Tapsnake; CronDNS; Dubfishicv

Ryzyko: WYSOKIE
Zainfekowane pliki: /os/apps/hidden/os-component/X/snake.icv; /os/local/conf/keyboard/retype.icv...
USUŃ WIRUSY TERAZ

USUWANIE WIRUSA

Aplikacja: Advanced Mac Cleaner

Ocena: 9.9/10

Cena: bezpłatna

Kolejny wariant witryny apple.com-monitor.live promującej oszustwo pop-up Your MacOS 10.14 Mojave Is Infected With 3 Viruses!:

apple.com-monitor.live second variant

Zrzut ekranu aplikacji Cleanup My Mac:

apple.com-monitor.live cleanup my mac app

Wygląd oszustwa apple.com-monitor[.]live (GIF):

apple.com-monitor.live appearance in gif

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechcianą aplikację promowaną przez witrynę apple.com-monitor.live przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up apple.com-monitor.live:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up apple.com-monitor.live z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up apple.com-monitor.live z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-monitor.live z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-monitor.live z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up apple.com-monitor.live kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up apple.com-monitor.live na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.