Ransomware MegaCortex

Znany również jako: Wirus MegaCortex
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware MegaCortex

Czym jest MegaCortex?

Ransomware to rodzaj oprogramowania, które szyfruje dane/pliki przechowywane na komputerze ofiary i utrzymuje je niedostępne, chyba że zostanie zapłacony okup. MegaCortex jest jednym z tych programów. Został odkryty przez Michaela Gillespie. Zmienia również nazwy wszystkich zaszyfrowanych plików, dodając do nich rozszerzenie ".aes128ctr". Na przykład "1.jpg" zmienia nazwę na "1.jpg.aes128ctr" itd. Dodatkowo tworzy wiadomość z żądaniem ​​okupu, plik "!!!_READ_ME_!!!.txt" i umieszcza go w folderach zawierających zaszyfrowane pliki.

Plik "!!!_READ_ME_!!!.txt" jest tworzony po to, aby informować ofiary o tym, jak odszyfrować ich pliki. Mówi się, że jedynym sposobem na to jest użycie narzędzia do deszyfrowania. Jego cena jest nieznana, jednak informacje te należy podać po skontaktowaniu się z deweloperami MegaCortex za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] lub [email protected] Ofiary ponagla się, aby nie uruchamiały ponownie ani nie wyłączały swoich komputerów, ponieważ może to spowodować trwałą utratę danych. Jako dowód na to, że posiadają narzędzie deszyfrujące, oferują bezpłatne odszyfrowanie dwóch plików, które powinny zostać wysłane razem z plikiem „fracxidg.tsv" (według nich ten plik jest umieszczony na dysku „C:"). Nawet jeśli odszyfrowują bezpłatnie kilka plików, nie należy im ufać. Bardzo często programiści ransomware nie wysyłają narzędzi deszyfrujących, nawet jeśli ich żądania zapłaty okupu zostaną spełnione. Niestety, ludzie, którzy opracowują te programy, używają algorytmów szyfrowania, których nie można odszyfrować bez użycia odpowiedniego narzędzia, które mają tylko konkretni cyberprzestępcy. Zazwyczaj jedynym i bezpłatnym sposobem uzyskania dostępu do zaszyfrowanych plików jest przywrócenie ich z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu komunikatu zachęcającego użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania zaatakowanych danych:

MegaCortex decrypt instructions

Niektóre przykłady innych programów ransomware, podobnych do MegaCortex, to Prodecryptor, Todarius i Sodinokibi. To, co łączy większość tych programów, to że są przeznaczone do szyfrowania i blokowania danych, dopóki nie zostanie zapłacony okup. Głównymi różnicami są zazwyczaj cena za odszyfrowanie (narzędzie/klucz) oraz typ używanego algorytmu kryptograficznego (symetrycznego czy asymetrycznego). Największym problemem jest to, że większość programów ransomware jest niemożliwa do „złamania" bez użycia odpowiedniego narzędzia, które posiadają zwykle tylko programiści. Odszyfrowanie bez ich ingerencji jest możliwe tylko wtedy, gdy ich programy nie są w pełni dopracowane oraz mają pewne błędy, wady. Dlatego ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich na serwerze zdalnym lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Wyniki badań pokazują, że cyberprzestępcy często rozsyłają MegaCortex za pomocą trojana Cobalt Strike. Wiadomo, że oszuści wykorzystują porwane konta administratora systemu do uruchomienia skryptu PowerShell, który jest zasadniczo skryptem Cobalt Strike zakodowanym w Base64. Ten skrypt ma na celu otwarcie odwrotnej powłoki Meterpretera, która umożliwia cyberprzestępcom zdalne używanie Windows PowerShell. Oszuści używają odwrotnej powłoki do pobrania kilku plików na wszystkich komputerach podłączonych do sieci, co oznacza, że ​​MegaCortex jest wprowadzany jednocześnie na wiele komputerów. Przed uruchomieniem malware oszuści uruchamiają plik wsadowy, który kończy ponad sto procesów systemowych i wyłącza ich uruchamianie przy uruchamianiu. Po zakończeniu otwierany jest aktualny program wykonywalny MegaCortex. Lista zakończonych/wyłączonych procesów obejmuje głównie te, które są związane z ochroną systemu i aplikacjami antywirusowymi. Teraz, w porównaniu z innymi infekcjami ransomware, ta metoda dystrybucji jest raczej bezużyteczna, ponieważ większość takich infekcji jest rozsyłana za pośrednictwem e-mailowych kampanii spamowych, trojanów, niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, nieoficjalnych (fałszywych) programów aktualizujących oprogramowanie i narzędzi do „łamania" oprogramowania. Jeśli oszuści wykorzystują kampanie spamowe, wysyłają wiadomości e-mail zawierające szkodliwe załączniki. Głównym celem tych e-maili jest nakłonienie ludzi do otwarcia tych załączników. W większości przypadków dołączone pliki to pliki wykonywalne (.exe), dokumenty PDF lub Microsoft Office, archiwa takie jak ZIP, RAR i pliki JavaScript. Po otwarciu pobierają i instalują one ransomware lub inną infekcję komputera wysokiego ryzyka. Trojany są złośliwe i mają za zadanie powodować infekcje łańcuchowe. Aby jednak spowodować jakiekolwiek uszkodzenia, muszą być już zainstalowane. Po zainstalowaniu pobierają i instalują inne szkodliwe programy. Sieci peer-to-peer (P2P), witryny z bezpłatnym hostingiem plików i bezpłatnymi plikami do pobrania, różne źródła pobierania oprogramowania innych firm (i nieoficjalne strony) mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców do rozsyłania wirusów. Korzystają oni z tych kanałów, aby zaprezentować swoje złośliwe pliki wykonywalne, które po pobraniu i otwarciu infekują komputery malware. Korzystając z tych kanałów, ludzie ryzykują samomodzielnym wywołaniem infekcji komputerowych. Fałszywe aktualizacje oprogramowania infekują systemy, pobierając złośliwe programy zamiast aktualizacji, poprawek lub wykorzystując błędy, luki zainstalowanego (i nieaktualnego) oprogramowania. Oprogramowanie do „łamania" oprogramowania jest przeznaczone do bezpłatnej aktywacji licencjonowanego oprogramowania. Jednak cyberprzestępcy często używają tych narzędzi do rozsyłania wirusów. Po prostu, zamiast „łamania" oprogramowania, programy te pobierają i instalują ransomware oraz inne szkodliwe programy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus MegaCortex
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Nazwy wykrycia (winnit.exe) Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.Ransom.CBH), ESET-NOD32 (wariant Win32/Agent.AAPF), Kaspersky (UDS:DangerousObject.Multi.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .aes128ctr
Wiadomość z żądaniem okupu Plik tekstowy !!!_READ_ME_!!!.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio niedziałające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus MegaCortex, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Zdecydowanie zalecamy przeanalizowanie każdej wiadomości e-mail przed otwarciem dołączonych do niej załączników/linków. Zwłaszcza, jeśli pochodzi ona z podejrzanych, nieznanych adresów i nie ma większego znaczenia. E-maile tego typu powinny być ignorowane (a ich załączniki pozostawione nieotwarte). Inną ważną kwestią jest pobieranie oprogramowania z oficjalnych witryn i korzystanie z bezpośrednich linków do pobrania. Nie należy ufać w tym celu wszystkim wyżej wymienionym narzędziom. System operacyjny lub zainstalowane programy powinny być aktualizowane przy użyciu wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnych twórców oprogramowania. To samo dotyczy aktywacji oprogramowania. Narzędzia do „łamania" oprogramowania innych firm nie są legalne, poza tym często infekują systemy różnymi szkodliwymi programami. Ponadto konieczne jest posiadanie zainstalowanego i uruchomionego renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany MegaCortex, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware MegaCortex ("!!!_READ_ME_!!!.txt") :

Twoje systemy cyberobrony firmy zostały zważone, zmierzone i uznane za nieskuteczne.

Naruszenie jest wynikiem poważnego zaniedbania protokołów bezpieczeństwa.

Wszystkie twoje komputery zostały uszkodzone przez malware MegaCortex, które zaszyfrowało twoje pliki.

Zapewniamy, że jedynym sposobem na szybkie i bezpieczne odzyskanie danych jest nasze oprogramowanie.

Przywrócenie danych wymaga klucza prywatnego, który tylko my posiadamy.

Nie trać czasu i pieniędzy na zakup oprogramowania stron trzecich. Jest ono bezużyteczne bez klucza prywatnego.

Jest bardzo ważne, aby nie uruchamiać ponownie ani nie wyłączać komputera.

Może to prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia danych, a ponowne włączenie komputera może nie być możliwe.

Aby potwierdzić, że nasze oprogramowanie działa, wyślij do nas e-mailem 2 losowe pliki z twojego komputera i C:\fracxidg.tsv, a my je odszyfrujemy.

C:frxxidg.tsv zawiera zaszyfrowane klucze sesji, których potrzebujemy, aby móc odszyfrować pliki.

Cena oprogramowania obejmuje gwarancję, że twoja firma nigdy nie będzie przez nas kłopotana.

Otrzymasz również konsultację na temat sposobów poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego swojej firmy.

Jeśli chcesz kupić nasze oprogramowanie w celu odzyskania danych, skontaktuj się z nami:

[email protected]

[email protected]

My możemy tylko pokazać ci drzwi. To ty musisz przez nie przejść.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez MegaCortex (rozszerzenie ".aes128ctr"):

Files encrypted by MegaCortex

Usuwanie ransomware MegaCortex:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus MegaCortex: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus MegaCortex. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem MegaCortex. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware MegaCortex).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki MegaCortex.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty MegaCortex są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez MegaCortex możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak MegaCortex.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware MegaCortex:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14954-megacortex-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus MegaCortex kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus MegaCortex na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus MegaCortex dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.