Wirus POP-UP Chrome Update Center

Znany również jako: Pop-up "Chrome Update Center"
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania "Chrome Update Center"

Czym jest "Chrome Update Center"?

"Chrome Update Center" to fałszywy komunikat o błędzie wyświetlany na zwodniczej witrynie, znany również jako "Firefox Update Center" i "Internet Explorer Update Center". Jego głównym celem jest oszukanie użytkowników do pobrania i zainstalowania narzędzia pobierającego Trojana, który może powodować infekcje komputerowe wysokiego ryzyka. Zwykle użytkownicy trafiają na tę lub inną zwodniczą/niewiarygodną stronę z powodu potencjalnie niechcianych aplikacji (PUA), które zainstalowali na swoim komputerze lub w przeglądarkach internetowych. Aplikacje tego typu zwykle generują różne reklamy online i zbierają różne informacje.

Chrome Update Center scam

Według witryny wyświetlającej to fałszywe powiadomienie o błędzie "Chrome Update Center", wystąpił błąd krytyczny, ponieważ przeglądarka internetowa jest nieaktualna. Użytkownicy są zachęcani do aktualizacji swoich przeglądarek internetowych, klikając przycisk „Aktualizuj" tak szybko, jak to możliwe. To fałszywe ostrzeżenie sugeruje, że jeśli przeglądarka nie zostanie zaktualizowana, mogą wystąpić inne problemy, takie jak utrata danych/informacji lub inne błędy przeglądarki. Po kliknięciu ten przycisk uruchamia pobieranie pliku JavaScript (.js), który po następnie pobiera i instaluje program pobierający narzędzie pobierania Trojan przeznaczony do pobierania programów trojańskich. Trojany są zwykle zaprojektowane do powodowania infekcji łańcuchowych - po zainstalowaniu rozsyłają inne infekcje (inne trojany) lub ransomware, takie jak Crypted000007. Zainstalowanie takich programów powoduje zwykle poważne problemy związane z utratą danych i danych finansowych, kradzieżą tożsamości, prywatnością itd. Temu fałszywemu komunikatowi o błędzie nie należy ufać, a strony tego typu powinny być natychmiast zamykane. Jeśli nie można ich zamknąć w normalny sposób (zamykając kartę lub okno przeglądarki), to innym sposobem na zamknięcie jest użycie Menedżera zadań i wówczas zamknięcie uruchomionej przeglądarki.

Aplikacje (PUA), które powodują przekierowania do zwodniczych, złośliwych stron internetowych, takich jak ta, również prezentują swoim użytkownikom natrętne reklamy: kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up itd. Ze względu na ich rozmieszczenie, reklamy te mogą być naprawdę denerwujące - są wyświetlane za pomocą narzędzi umożliwiających umieszczanie treści graficznych stron trzecich. Innymi słowy, zakrywają zawartość odwiedzanych witryn. Poza tym, po kliknięciu, często otwierają podejrzane witryny lub uruchamiają skrypty, które pobierają/instalują jeszcze więcej PUA. Inną ważną rzeczą, którą należy wiedzieć o aplikacjach tego typu, jest to, że często zbierają różne informacje związane z przeglądaniem. Zazwyczaj zbierają takie dane, jak adresy IP, wyszukiwane hasła, adresy URL odwiedzanych stron internetowych, lokalizacje geograficzne itd. Jednak często te niechciane aplikacje zapisują również dane osobowe. W każdym razie, ich twórcy udostępniają wszystkie zapisane informacje stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcami), które nadużywają ich w celu generowania przychodów. Aplikacje tego typu mogą powodować wiele problemów (związanych z prywatnością, bezpieczeństwem przeglądania, a nawet kradzieżą tożsamości), dlatego powinny zostać odinstalowane tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaPop-up "Chrome Update Center"
Typ zagrożeniaTrojan, wirus kradnący hasła, bankowe malware, spyware
ObjawyTrojany są zaprojektowane do podstępne infiltracji komputera ofiary oraz pozostawania cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych konkretnych objawów.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie.
ZniszczenieSkradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary został dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Pop-up Chrome Update Center, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jest wiele fałszywych powiadomień (o błędach, wirusach itd.). Niektóre przykłady podobne do "Chrome Update Center" to HoeflerText Font Was Not Found, Microsoft Azure i Windows Product Key Expired. Wszystkie są wyświetlane na zwodniczych, podejrzanych witrynach, ale nie wszystkie z nich są przeznaczone do infekowania komputerów. Często są wykorzystywane do oszukiwania użytkowników, którzy płacą za niepotrzebne oprogramowanie lub usługi. Większość PUA jest również bardzo podobna: są promowane jako użyteczne i uzasadnione, jednak w rzeczywistości są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla ich twórców. Ich działania często powodują u użytkowników różne problemy, a jednocześnie nie przynoszą jakiejkolwiek rzeczywistej wartości dla użytkownika.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Czasami (ale nie tak często) niechciane aplikacje tego typu są promowane (rozsyłane) za pomocą różnych (rzekomo oficjalnych) witryn. Niemniej jednak, jak wspomniano powyżej, większość osób instaluje te aplikacje niechętnie/nieumyślnie. Dzieje się tak, gdy kliknięte zostają niewiarygodne/zwodnicze reklamy lub z powodu nieostrożnych pobrań i instalacji. Zazwyczaj, aby oszukać użytkowników, programiści używają tzw. metody „sprzedaży wiązanej". Polega ona na umieszczaniu (ukrywaniu) niechcianych aplikacji w konfiguratorach pobierania lub instalowania oprogramowania. Umieszczają te aplikacje w "Niestandardowych", "Zaawansowanych" i innych częściach. Innymi słowy, informacje o niechcianych uwzględnionych/dołączanych w konfiguratorach aplikacjach nie są prawidłowo ujawniane. Ta metoda działa jednak tylko wtedy, gdy użytkownicy instalują lub pobierają oprogramowanie bez sprawdzania żadnego z wymienionych ustawień i pozostawiają je bez zmian.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Sugerujemy pobieranie oprogramowania wyłącznie przy użyciu oficjalnych witryn i bezpośrednich linków. Sieci peer-to-peer (klienci torrent, eMule itp.), zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji, nieoficjalne konfiguratory, podejrzane strony internetowe i inne kanały powinny być omijane i nigdy nie powinny być używane. Zalecamy ostrożne obsługiwanie instalatorów oprogramowania (lub plików do pobrania). Każde okno dialogowe instalacji (krok) powinno zostać przeanalizowane, a wszystkie dostępne „Niestandardowe", „Zaawansowane" i inne podobne ustawienia sprawdzone. Warto wspomnieć, że nie wszystkie reklamy w Internecie są uzasadnione, szczególnie te wyświetlane na podejrzanych, nieoficjalnych stronach internetowych. Istnieją różne reklamy, które mają na celu przekierowanie użytkowników, którzy kliknęli reklamy, na podejrzane witryny, takie jak z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itd. Jeśli te reklamy lub przekierowania pojawiają się często, nawet bez ich klikania, zalecamy sprawdzenie, jakie są zainstalowane rozszerzenia, dodatki lub wtyczki w przeglądarce lub programach na komputerze oraz usunięcie/odinstalowanie wszystkich niechcianych/nieznanych wpisów tak szybko, jak to możliwe. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby je automatycznie wyeliminować.

Tekst wyświetlany w oknie pop-up "Chrome Update Center":

Wystąpił błąd krytyczny z powodu nieaktualnej wersji przeglądarki. Zaktualizuj swoją przeglądarkę tak szybko, jak to możliwe.

W nieaktualnych wersjach przeglądarki możliwe są również następujące błędy:

Utrata danych osobowych i przechowywanych danych

Wyciek poufnych informacji

Błędy przeglądarki

Wygląd pop-up "Chrome Update Center" (GIF):

Chrome Update Center scam gif

Zrzut ekranu tej zwodniczej witryny otwieranej za pomocą przeglądarki Mozilla Firefox:

Chrome Update Center deceptive website opened using Mozilla Firefox browser

Zrzut ekranu tej zwodniczej witryny otwieranej za pomocą przeglądarki Internet Explorer:

Chrome Update Center deceptive website opened using Internet Explorer browser

Zrzut ekranu pobranego pliku JavaScript, zaprojektowanego do instalowania narzędzia pobierania Trojan:

JavaScript file designed to install Trojan downloader

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Pop-up Chrome Update Center: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Pop-up Chrome Update Center. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows XP:

Uzyskiwanie dostępu do Dodaj lub usuń programy w Windows XP

Kliknij Start, wybierz Ustawienia i kliknij Panel sterowania. Zlokalizuj i kliknij Dodaj lub usuń programy.

Użytkownicy Windows 10, Windows 8:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Mac OSX:

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

PUAs uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane/podejrzane aplikacje, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem pop-up "chrome update center", możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing rogue extensions from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz "Więcej narzędzi" i kliknij "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki i usuń je.

Removing rogue extensions from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem pop-up "chrome update center", przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz "Dodatki". Kliknij "Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane wtyczki przeglądarki.

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem pop-up "chrome update center", mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14569-chrome-update-center-pop-up-virus

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up Chrome Update Center kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up "Chrome Update Center" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Pop-up Chrome Update Center dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.