FacebookTwitterLinkedIn

Oszustwo POP-UP Fake Flash Player Update (Mac)

Znany również jako: Wirus "Fake Flash Player Update"
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "Fake Flash Player Update" z Mac?

Czym jest "Fake Flash Player Update"?

"Fake Flash Player Update" to oszustwo służące do nakłaniania użytkowników do pobrania nieoficjalnego (fałszywego) Flash Playera, który jest prezentowany jako Adobe Flash Player (używa jego lub bardzo podobnego logo). To oszustwo jest rozsyłane przez zwodniczą i nieoficjalną witrynę. Z reguły większość osób trafia na strony tego typu, ponieważ mają zainstalowane aplikacje typu „adware", potencjalnie niechciane (PUA). W większości przypadków nieumyślnie powodują ich instalacje. Takie aplikacje, po zainstalowaniu, zaczynają generować różne denerwujące, niechciane reklamy i zbierać różne informacje.

Fake Flash Player Update scam

Oszuści używają tej konkretnej zwodniczej witryny, aby oszukać ludzi do zainstalowania najnowszego Flash Playera (podobno Adobe Flash Player). Starają się, aby użytkownicy uwierzyli, że nie mają zainstalowanej najnowszej wersji, a zainstalowanie jej poprawi wydajność przeglądania sieci. Jednak nie ma to nic wspólnego z oficjalnym Flash Playerem i nie aktualizuje bieżącej zainstalowanej wersji. Z reguły takie strony mają na celu skłonić ludzi do pobrania i zainstalowania różnych niechcianych aplikacji (adware itd.). Dlatego nie należy używać nieoficjalnych witryn do aktualizacji lub pobierania oprogramowania. Jak wspomnieliśmy na początku, jest bardzo prawdopodobne, że użytkownicy trafią na strony tego typu ze względu na zainstalowane niechciane aplikacje typu adware. Po zainstalowaniu te aplikacje generują różne reklamy, które zakrywają podstawowe treści każdej odwiedzanej witryny. Zwykle karmią swoich użytkowników różnymi reklamami kuponowymi, banerowymi, ankietowymi, pop-up itd. Po kliknięciu reklamy często otwierają różne niewiarygodne, potencjalnie złośliwe witryny lub uruchamiają skrypty zaprojektowane do powodowania innych niechcianych operacji pobierania/instalacji. Kolejną wadą tych PUA jest to, że ciągle (podczas instalacji) zbierają dane związane z przeglądaniem i inne. Zbierają wyszukiwane hasła, lokalizacje geograficzne, adresy URL odwiedzanych witryn, adresy IP itd. Jednak często atakują również różne osobiste i wrażliwe dane. Jest bardzo prawdopodobne, że ich twórcy udostępnią wszystkie zebrane informacje stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Zazwyczaj te osoby trzecie niewłaściwie wykorzystują otrzymane dane w celu generowania przychodów. Mówiąc najprościej, aplikacje śledzące dane mogą powodować problemy prywatności, przeglądania, związane z bezpieczeństwem lub nawet kradzież tożsamości. Wszelkie aplikacje typu adware lub inne niechciane aplikacje powinny zostać odinstalowane tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus "Fake Flash Player Update"
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

"10 Critical Security Patches For Mac Flash Player", "APPLE.COM RECOMMENDS", "Apple Support Alert" to inne oszustwa, które są wyświetlane również na zwodniczych witrynach. Mogą się one różnić, jednak głównym celem większości tych witryn jest oszukiwanie ludzi do pobrania i zainstalowania niechcianego oprogramowania, które później może być używane przez ich programistów jako narzędzie do generowania przychodów w taki czy inny sposób.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Większość osób jest nakłaniana do pobrania lub zainstalowania różnych niechcianych aplikacji (programów adware i innych podobnych aplikacji) za pomocą tak zwanej metody „sprzedaży wiązanej". Innymi słowy, większość użytkowników instaluje (lub pobiera) PUA wraz z innym oprogramowaniem. Twórcy oprogramowania skutecznie nakłaniają użytkowników do powodowania niechcianych instalacji lub pobierania, ukrywając informacje o dołączonych aplikacjach w „Zaawansowanych", „Niestandardowych" i innych podobnych ustawieniach. Jest wiele osób, które nie sprawdzają żadnych dostępnych ustawień lub po prostu pomijają kroki konfiguracji. Zazwyczaj są to najczęstsze przyczyny niezamierzonych instalacji lub pobrania różnych niechcianych aplikacji.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Nie jest trudno uniknąć niechcianych pobrań lub instalacji niechcianych aplikacji tego typu. Aby temu zapobiec, zalecamy pobieranie oprogramowania wyłącznie z oficjalnych stron internetowych (i przy użyciu bezpośrednich linków). Sieci Peer-to-Peer, takie jak klienci torrent, eMule, zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji, nieoficjalne strony internetowe itd. nie powinny być używane. Wszystkie instalacje lub pliki do pobrania powinny zostać starannie przeprowadzone. Mówiąc prosto, nie zapomnij sprawdzić dostępnych ustawień podczas pobierania lub instalowania jakiegokolwiek oprogramowania, zwłaszcza jeśli jest ono bezpłatne. Odznacz wszystkie oferty, aby zainstalować dodatkowe (potencjalnie niechciane) aplikacje, a dopiero potem dokończ pobieranie lub instalację. Nie należy ufać natrętnym reklamom, zwłaszcza jeśli są wyświetlane na podejrzanych witrynach. Te reklamy często prowadzą do podejrzanych witryn, takich jak z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itd. Jeśli widzisz takie reklamy lub doświadczasz niechcianych przekierowań, może to oznaczać, że powodują je niechciane aplikacje. W takim przypadku zalecamy sprawdzenie, jakie masz zainstalowane rozszerzenia, dodatki lub wtyczki w przeglądarce internetowej oraz programy w systemie operacyjnym. Zalecamy usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, które zostały znalezione tak szybko, jak to możliwe. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Wygląd oszustwa "Fake Flash Player Update" (GIF):

Appearance of Fake Flash Player Update scam (GIF)

Zrzut ekranu fałszywego instalatora Flash Player:

fake Flash Player installer

Zrzut ekranu innego fałszywego instalatora Flash Player:

another fake Flash Player installer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z wirus "fake flash player update":

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki wirus "fake flash player update" z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z wirus "fake flash player update" z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "fake flash player update" z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "fake flash player update" z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Fake Flash Player Update kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus "Fake Flash Player Update" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.