Ransomware Tfude

Znany również jako: Wirus Tfude
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Tfude

Czym jest Tfude?

Tfude jest sklasyfikowane jako infekcja komputerowa ransomware odkryta przez Michael Gillespie. Ten złośliwy program jest nowym wariantem ransomware Djvu. Jak większość wirusów tego typu, atakuje systemy poprzez szyfrowanie przechowywanych danych (blokując dostęp do nich) i utrzymuje je w formie zaszyfrowanej, dopóki jego ofiary nie kupią narzędzia do odszyfrowania/zapłacą okupu. Zmienia nazwy wszystkich zaszyfrowanych plików, dodając do nich rozszerzenie "1.jpg" na "1.jpg.tfude" itd. Generuje również wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym o nazwie "_openme.txt", wyłącza Menedżera zadań (staje się on niedostępny). Podczas szyfrowania wyświetla fałszywe okno podręczne Aktualizacji Windows.

W wiadomości z żądaniem okupu "_openme.txt" cyberprzestępcy twierdzą, że wszystkie pliki (zdjęcia, dokumenty, bazy danych itd.) są zaszyfrowane przy użyciu najsilniejszego algorytmu szyfrowania. Jedynym sposobem na ich odzyskanie jest zakup narzędzia deszyfrującego i unikatowego klucza odszyfrowywania. Jako dowód, że deweloperzy ransomware Tfude posiadają wymagane narzędzie, oferują bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku (który nie zawiera żadnych cennych informacji). Poza tym oferują nawet 50% zniżki dla ofiar, które skontaktują się z nimi w ciągu 72 godzin po szyfrowaniu. Innymi słowy, wysokość okupu zależy od szybkości kontaktu z cyberprzestępcami. Aby uzyskać dodatkowe informacje, należy skontaktować się z nimi za pośrednictwem adresu [email protected] lub [email protected] Wiadomość musi zawierać wskazany osobisty identyfikator. Ofiary Tfude są również ostrzegane, aby nie używać żadnego innego narzędzia do deszyfrowania (innej firmy), ponieważ może to spowodować trwałą utratę danych. Zazwyczaj cyberprzestępcy używają algorytmów szyfrowanial (symetrycznego lub asymetrycznego), które generują unikalne klucze deszyfrowania. Przechowują te klucze na zdalnych serwerach i są jedynymi, którzy mają do nich dostęp. Mówiąc krótko, w większości przypadków odszyfrowanie bez ingerencji cyberprzestępców jest niemożliwe. Są oni jedynymi, którzy posiadają narzędzia wymagane do pomyślnego odszyfrowania. Poza tym nie ma (w tej chwili) żadnego narzędzia, które mogłoby bezpłatnie odszyfrować dane zaszyfrowane przez Tfude. Dlatego najlepszą (i bezpłatną) opcją jest użycie istniejącej kopii zapasowej danych i odtworzenie z niej plików.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Tfude decrypt instructions

Pdff, XARCryptor i Ahihi to infekcje ransomware, które są bardzo podobne do Tfude, jednak oprócz nich istnieje również wiele innych. W większości przypadków cyberprzestępcy używają tych programów do szyfrowania danych i żądania okupu. Zwykle główne różnice to algorytm szyfrowania i cena za narzędzie/klucz deszyfrujący. Niestety twórcy ransomware używają szyfrowania, którego nie można "złamać". Użytkownicy, którzy mają swoje komputery zainfekowane takimi wirusami, są zmuszani do skontaktowania się z cyberprzestępcami. Jednak w niektórych przypadkach złośliwe programy tego typu nie są w pełni rozwinięte, mają pewne błędy lub wady. Innymi słowy, czasami pliki można odzyskać bez konieczności kontaktowania się z konkretnymi deweloperami ransomware. Tak czy inaczej, aby zapobiec utracie danych, zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ich na serwerach zdalnych lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej. W przeciwnym razie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że utworzone kopie zapasowe zostaną zaszyfrowane przy użyciu wszystkich innych danych.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Cyberprzestępcy używają różnych sposobów infekowania komputerów wirusami ransomware. Zwykle używają spamowych kampanii e-mailowych, fałszywych aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania i trojanów. Kampanie e-mailowe służą do rozsyłania ransomware (lub innych infekcji) poprzez szkodliwe załączniki. Po otwarciu te załączniki pobierają i instalują malware. Są one zwykle dokumentami pakietu Microsoft Office, archiwami lub plikami wykonywalnymi, dokumentami PDF itd. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania zazwyczaj infekują systemy, wykorzystując luki, błędy nieaktualnego oprogramowania lub pobierają (i instalują) wirusy zamiast obiecanych aktualizacji lub poprawek. Niewiarygodne kanały pobierania oprogramowania, takie jak sieci P2P (torrenty, eMule itd.), witryny z freeware do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików i inne podobne źródła są używane do prezentowania złośliwych plików wykonywalnych jako legalnych. Za pomocą tych narzędzi cyberprzestępcy nakłaniają użytkowników do pobrania i zainstalowania wirusów zamiast właściwego oprogramowania. Trojany (złośliwe programy) są zaprojektowane do rozsyłania innych wirusów. Innymi słowy, do wywoływania infekcji łańcuchowych. Jeśli zainstalowano trojana, możliwe, że zainstalował on również wirusa ransomware.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus Tfude
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Tfude, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby uniknąć takich infekcji komputerowych, zalecamy ostrożność podczas przeglądania stron internetowych, instalowania/pobierania i aktualizowania różnych programów. Unikaj otwierania załączników prezentowanych w różnych podejrzanych wiadomościach e-mail. Jeśli załącznik jest w wiadomości wysłanej z nieznanego, podejrzanego adresu e-mail, zignoruj​​/nie otwieraj go. To samo dotyczy linków internetowych. Zaleca się również aktualizację oprogramowania, jednak powinno się to odbywać za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Nie zalecamy pobierania oprogramowania z niewiarygodnych i nieoficjalnych witryn ani z zewnętrznych programów do pobierania. Wiadomo, że zewnętrzne instalatory lub programy pobierania często dołączają fałszywe oprogramowanie, które może powodować różne infekcje (lub inne problemy). Ostatecznie zalecamy również zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antyspyware i/lub antywirusowego i posiadanie go zawsze uruchomionego. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany przez Tfude, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Tfude ("_openme.txt"):

----------------- WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE ---------------------

Nie martw się, możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dokumenty są zaszyfrowane najsilniejszym szyfrowaniem i unikalnym kluczem.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup narzędzia deszyfrującego i unikalnego klucza.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki.

Jakie dajemy ci gwarancje?

Możesz wysłać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera, a my odszyfrujemy go za darmo.

Możemy odszyfrować wyłącznie 1 plik za darmo. Nie może on zawierać cennych informacji.

Możesz pobrać wideo z podglądem narzędzia deszyfrującego tutaj:

hxxps://www.sendspace.com/file/1sg7f3

Nie próbuj używać narzędzi odszyfrowania innych firm, ponieważ spowoduje to zniszczenie plików.

Dostępny jest 50% rabat, jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin.

--------------------------------------------------------------------------------

Aby otrzymać to oprogramowanie, musisz napisać na nasz e-mail:
[email protected]

Rezerwowy adres do kontaktu z nami:
[email protected]

Twoje osobiste ID:
gn28J8jlD4HsFmWsC7ICtz5tvA4TWciOClMyzXacp9s1gW0

Zrzut ekranu fałszywego okna pop-up Aktualizacji Windows, które pojawia się podczas procesu szyfrowania:

fake windows update pop-up window appearing during Tfude encryption

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Tfude (rozszerzenie ".tfude"):

Files encrypted by Tfude

Usuwanie ransomware Tfude:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Tfude: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Tfude. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Video showing how to start Windows 7 in "Safe Mode with Networking":

Windows 8 users: Start Windows 8 is Safe Mode with Networking - Go to Windows 8 Start Screen, type Advanced, in the search results select Settings. Click Advanced startup options, in the opened "General PC Settings" window, select Advanced startup. Click the "Restart now" button. Your computer will now restart into the "Advanced Startup options menu". Click the "Troubleshoot" button, and then click the "Advanced options" button. In the advanced option screen, click "Startup settings". Click the "Restart" button. Your PC will restart into the Startup Settings screen. Press F5 to boot in Safe Mode with Networking.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Tfude. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Tfude).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Tfude.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Tfude są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Tfude możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Tfude.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Tfude:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14298-tfude-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Tfude kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Tfude na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Tfude dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.