Ransomware Hidden Tear

Znany również jako: Wirus Hidden Tear
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Hidden Tear

Czym jest Hidden Tear?

Hidden Tear to projekt ransomware open-source, który jest bezpłatny dla każdego do pobrania w GitHub. Wielu cyberprzestępców używa tego projektu do rozwijania własnych odmian ransomware i generowania przychodów w złośliwy sposób. Oto kilka przykładów takich wirusów: Qinynore, Nog4yH4n Project, IT.Books, OPdailyallowance, ScorpionLocker, Sorry, Cyber Police. Wirusy te infiltrują potajemnie system, szyfrują większość zapisanych plików, dołączają do nazw plików różne rozszerzenia (np. ".anonymous", ".CRYPTR", ".good", ".ScorpionLocker", ".encrypted", ".locked" i wiele innych) i żądają okupu.

Hidden Tear jest zaprojektowany do używania algorytmu szyfrowania AES-256. Jest to symetryczne szyfrowanie, co oznacza, że ​​klucze szyfrujące i odszyfrowujące są identyczne (klucz jest dokładnie taki sam). Teraz każda z ofiar otrzymuje unikalny klucz. Cyberprzestępcy następnie ukrywają wszystkie klucze na zdalnym serwerze Zarządzania i Kontroli (C&C) oraz żądają okupu. Innymi słowy, zachęcają swoje ofiary do zapłaty określonej kwoty w zamian za odszyfrowanie. Cena może wahać się od dziesiątek do tysięcy dolarów. Jednak zazwyczaj waha się między 500 a 1500 USD. Ponadto, cyberprzestępcy zwykle proszą o zapłatę w Bitcoinach, Dash, Monero lub innych kryptowalutach. Problem polega na tym, że tym osobom nie można ufać. Cyberprzestępcy bardzo często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Oznacza to, że ofiary płacą i nie otrzymują nic w zamian. Wspierają jedynie złośliwe biznesy cyberprzestępców. Z tego powodu wszelkie zachęty do kontaktowania się z tymi osobami, a zwłaszcza do zapłacenia okupu powinny być ignorowane. W przeszłości większość ransomware opartego na Hidden Tear była niemożliwa do odszyfrowania. Jednak badacz bezpieczeństwa malware, Michael'a Gillespie opublikował niedawno narzędzie, które może pobrać klucz deszyfrowania (link do pobrania). Wydał również inne narzędzie, które pozwala odszyfrować dane za pomocą klucza pobierania (link do pobrania). Dlatego nie ma absolutnie żadnej potrzeby płacenia za nic. Możesz znaleźć szczegółowe instrukcje odszyfrowywania w tym artykule napisanym przez innego badacza malware Lawrence Abrams.

Hidden Tear decrypt instructions

Istnieją dziesiątki wirusów ransomware i chociaż nie wszystkie z nich są oparte na Hidden Tear, nadal są bardzo podobne. Prawie każde z nich szyfruje dane i żąda okupu. W większości przypadków jedynymi istotnymi różnicami są algorytm szyfrowania i wysokość okupu. Niestety, większość z tych wirusów wykorzystuje szyfrowanie (np. RSA, AES i inne), które generują unikalne klucze deszyfrowania. Z tego powodu praktycznie nie da się odszyfrować danych bez ingerencji programistów. Jedynymi możliwymi scenariuszami są, że ransomware nie jest w pełni rozwinięte i/lub ma pewne błędy/luki. Wirusy ransomware stanowią silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Pamiętaj jednak, aby przechowywać je na serwerze zdalnym (na przykład w chmurze) lub na odłączonym urządzeniu pamięci masowej (np. na zewnętrznym dysku twardym).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Wirusy ransomware są dystrybuowane na różne sposoby. Jednak najpopularniejszymi narzędziami/metodami są: kampanie spamowe e-mail, trojany, źródła pobierania oprogramowania stron trzecich i fałszywe aktualizacje oprogramowania. Kampanie spamowe e-mail służą do przesyłania złośliwych załączników. Cyberprzestępcy wysyłają zwodnicze wiadomości e-mail z intencją nakłaniania użytkowników do otwierania załączonych plików/linków, co powoduje infekcję ransomware. Trojany zostały zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych. Innymi słowy, jeden wirus przynosi inny. Nieoficjalne źródła pobierania (sieci peer-to-peer [P2P], witryny z bezpłatnym hostingiem plików, strony z bezpłatnymi plikami do pobrania itp.) prezentują malware jako uzasadnione/odpowiednie oprogramowanie, co nakłania użytkowników do samodzielnego pobierania i instalowania malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują komputery, wykorzystując błędy/luki nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast aktualnych aktualizacji.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus Hidden Tear
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Hidden Tear, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą najpierw zdać sobie sprawę, że brak wiedzy i nieostrożne zachowanie są głównymi przyczynami infekcji komputerowych. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego należy zwracać szczególna uwagę podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Zawsze zastanawiaj się dwa razy przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Jeśli plik/link wydaje się nieistotny i/lub wiadomość została odebrana z podejrzanego/nierozpoznawalnego adresu e-mail, nie otwieraj niczego. Pamiętaj, aby pobierać wybrane aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł (za pośrednictwem bezpośrednich linków do pobierania) i unikać korzystania z zewnętrznych programów pobierania/instalacji. To samo dotyczy aktualizowania oprogramowania - pamiętaj, aby aktualizować zainstalowane aplikacje wyłącznie za pośrednictwem wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Posiadanie zainstalowanego i działającego dobrego oprogramowania antywirusowego i antyszpiegującego jest również najważniejsze, ponieważ takie narzędzia są bardzo odporne na malware, zanim zdarzy się coś złego. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ransomware opartym na Hidden Tear, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Zrzut narzędzia do usunięcia Hidden Tear opracowanego przez Michael'a Gillespie (link do pobierania):

Hidden Tear brute forcer by Michael Gillespie

Zrzut ekranu deszyfratora Hidden Tear opracowanego przez Michael'a Gillespie (link do pobierania):

Hidden Tear decrypter by Michael Gillespie

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware Qinynore, które jest oparte na Hidden Tear (rozszerzenie ".anonymous"):

Files encrypted by Qinynore

Usuwanie ransomware Hidden Tear:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Hidden Tear: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Hidden Tear. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Hidden Tear. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Hidden Tear).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Hidden Tear.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Hidden Tear są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy pomocy dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Hidden Tear możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Hidden Tear.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp  do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Hidden Tear:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14196-hidden-tear-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Hidden Tear kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Hidden Tear na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Hidden Tear dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.