Niechciana Aplikacja MacRapidizer (Mac)

Znany również jako: Potencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "MacRapidizer" z Mac?

Czym jest "MacRapidizer"?

MacRapidizer programiści promują jako narzędzie do naprawy komputera Mac, które pozwala użytkownikom zwiększyć wydajność systemu i usunąć różne programy, które sprawiają, że system jest podatny na złośliwe ataki. Funkcje te mogą być przydatne, jednak sama aplikacja jest sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA). Jest tak dlatego, ponieważ jest promowana za pomocą „sprzedaży wiązanej", która jest zwodniczą metodą marketingową.

MacRapidizer scam

MacRapidizer pozwala użytkownikom skanować ich systemy i czyścić pamięć podręczną, zarządzać dziennikami, odinstalowywać aplikacje, czyścić historię przeglądania itd. Jednak aby móc skorzystać z dowolnej z dostępnych funkcji, użytkownicy muszą kupić pełną wersję. Innymi słowy, jedyną rzeczą, którą użytkownicy otrzymują za darmo, jest wstępne skanowanie. Jest wiele podobnych aplikacji, które oferują użytkownikom możliwość wykonania bezpłatnego skanowania i wyświetlają listę znalezionych problemów, których jest zwykle więcej niż kilka. Jednak większość aplikacji tego typu jest dystrybuowana za pomocą metody „sprzedaży wiązanej". Nie należy ufać takim aplikacjom, ponieważ często przedstawiają użytkownikom fałszywe wyniki i zachęcają ich do zakupu pełnych wersji. Jednak zakupione wersje nie przynoszą żadnej realnej wartości. Te fałszywe wyniki są zwykle wyświetlane, aby sprawić wrażenie, że komputer ma wiele problemów, a niektóre konkretne programy mogą je naprawić. Nie wiadomo, czy MacRapidizer jest jednym z tych programów, ale jest to możliwe. Dodatkowo, możliwe jest, że MacRapidizer nie był jedynym dołączonym PUA, który zinfiltrował twój komputer. Bardzo często stosuje się metodę „sprzedaży wiązanej" w celu zainstalowania jednocześnie więcej niż jednej aplikacji. Możliwe, że MacRapidizer został zainstalowany wraz z niektórymi programami adware i/lub porywacami przeglądarki. Te aplikacje mają na celu powodowanie niechcianych przekierowań, generowanie natrętnych reklam i zbieranie różnych danych. Zalecamy odinstalowanie nie tylko aplikacji MacRapidizer, ale także sprawdzenie, czy istnieją inne niechciane aplikacje i odinstalowanie ich również.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaPotencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Potencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

MacRapidizer jest bardzo podobna do innych aplikacji tego typu, takich jak Advanced Mac Cleaner, Mac Cleanup Pro, MacOptimizer, Mac Mechanic i wielu innych. Z reguły programiści promują te aplikacje jako użyteczne, aby sprawić wrażenie bycia uzasadnionymi i skłonić ludzi do ich pobrania/zainstalowania. Jednak tylko niewiele takich aplikacji zapewnia użytkownikom obiecane funkcje. W większości przypadków potencjalnie niechciane aplikacje są zaprojektowane tak, aby służyć jednemu celowi, jakim jest generowanie przychodów dla ich programistów. Bardzo często aplikacje tego typu są przyczyną niechcianych przekierowań, natrętnych reklam lub kradzieży danych. Zainstalowanie takich aplikacji może spowodować różne problemy związane z bezpieczeństwem prywatności i przeglądaniem.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Jak wspomniano na początku, MacRapidizer jest promowana za pomocą metody „sprzedaży wiązanej". Twórcy oprogramowania wykorzystują tę zwodniczą metodę marketingową, aby skłonić ludzi do pobrania różnych niechcianych aplikacji wraz ze zwykłym oprogramowaniem. Osiągają to, nie ujawniając prawidłowo informacji i ukrywając PUA w „Zaawansowanych", „Własnych" i innych ustawieniach procesów instalacji. Wiadomo, że istnieje wielu użytkowników, którzy pominęli kroki instalacji i pozostawili nieodznaczone wszystkie dostępne ustawienia. Takie zachowanie jest najczęstszą przyczyną niezamierzonych instalacji różnych niechcianych aplikacji.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zalecamy, aby nie używać jako źródeł pobierania zewnętrznych programów do pobierania oprogramowania, torrentów lub podejrzanych witryn. Najbezpieczniejszym sposobem pobierania oprogramowania jest korzystanie z oficjalnych, wiarygodnych witryn i bezpośrednich linków. Zawsze sprawdzaj, jakie są „Zaawansowane",
„Niestandardowe" i inne sekcje procesu instalacji. Odznacz wszystkie niechciane aplikacje, a następnie zakończ instalację lub przejdź do następnego kroku. Unikaj klikania natrętnych reklam, zwłaszcza na podejrzanych witrynach. Dość często złośliwe reklamy wyglądają jak uzasadnione, ponieważ programiści inwestują pieniądze w ich projektowanie. Takie reklamy mogą jednak przekierowywać do podejrzanych stron internetowych, takich jak z grami hazardowymi, pornografią, randkami dla dorosłych itp. Jeśli często napotykasz niechciane przekierowania, zalecamy sprawdzenie, czy w przeglądarce nie ma żadnych niechcianych rozszerzeń, wtyczek ani dodatków. Sprawdź również listę zainstalowanych programów na swoim komputerze. Usuń wszystkie nieznane/niechciane aplikacje lub programy tak szybko, jak to możliwe. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Zrzut ekranu instalatora "MacRapidizer":

MacRapidizer installer

Zrzut ekranu aplikacji "MacRapidizer":

MacRapidizer app

Wygląd "MacRapidizer" (GIF):

MacRapidizer app (GIF)

WAŻNA UWAGA! MacRapidizer dodaje się do listy aplikacji uruchamianych automatycznie po zalogowaniu każdego użytkownika. Przed rozpoczęciem należy wykonać następujące czynności:

  • Przejdź do Preferencje systemowe -> Użytkownicy i grupy.
  • Kliknij swoje konto (znane również jako bieżący użytkownik).
  • Kliknij pozycje logowania.
  • Poszukaj wpisu "MacRapidizer". Wybierz go i kliknij przycisk "-", aby go usunąć.

MacRapidizer PUA system preferences

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Potencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Potencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć niechcianą aplikację McRapidizer przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macrapidizer:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki potencjalnie niechciana aplikacja macrapidizer z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macrapidizer z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macrapidizer z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macrapidizer z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Potencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Potencjalnie niechciana aplikacja MacRapidizer dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.