Wirus HMRC Email

Znany również jako: Trojan TrickBot
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania "HMRC Email Virus"

Czym jest "HMRC Email Virus"?

"HMRC Email Virus" to znana e-mailowa kampania spamowa wykorzystywana do dystrybucji wirusa wysokiego ryzyka o nazwie TrickBot poprzez wysyłanie wielu e-maili, które nakłaniają użytkowników do otworzenia załączników do tych wiadomości. Istnieje wiele kampanii spamowych związanych z e-mailami (takich jak Confidential Fax Email Virus, BESTLABS Email Virus, UPS Email Virus itp.), które mają ten sam cel - infekowanie komputerów po otwarciu załącznika.

HMRC Email Virus malware

Ta konkretna kampania spamowa "HMRC Email Virus" jest prezentowana jako raport miesięczny z załącznikiem z poufnymi i wrażliwymi informacjami. Według nadawcy Brendy Kimbell (która jest oczywiście fałszywą tożsamością), analityka biznesowego, jest wysyłana tylko do osób, które powinny ją otrzymać. Twierdzi się również, że jeśli otrzymałeś tę wiadomość przez pomyłkę, powinieneś ją usunąć i powiadomić o tym nadawcę. Są to jednak wyłącznie próby nakłonienia użytkowników do otworzenia załącznika. Zauważ, że otwarcie programu najprawdopodobniej spowoduje infekcję wirusa TrickBot. Jest bardzo prawdopodobne, że Brenda Kimbell nie istnieje, a podane numery telefonów komórkowych są fałszywe lub wykorzystywane do kontaktowania się z cyberprzestępcami, którzy będą udawać pracowników legalnej firmy lub czegoś podobnego. Cyberprzestępcy często udają kogoś innego, używają nazw firm, które większość osób zna. W ten sposób starają się uzyskać jak najwięcej infekcji, i szczerze mówiąc, to działa. Ludzie często otwierają te załączniki i infekują swoje komputery różnymi wirusami wysokiego ryzyka. Wirus TrickBot jest używany do porywania stron internetowych odwiedzanych przez użytkowników i modyfikowania ich treści. W ten sposób wirus zapisuje dane, takie jak wprowadzone hasła, loginy i różne inne poświadczenia oraz zapisuje je na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców. Ponadto, jest bardzo prawdopodobne, że programiści TrickBot będą mogli ukraść dane bankowe użytkownika oraz dane innych kont. Głównym celem tego wirusa jest zebranie jak największej ilości danych osobowych, a następnie wykorzystanie ich do generowania przychodów. Większość aplikacji śledzących dane często prowadzi do różnych problemów związanych z prywatnością lub powoduje problemy finansowe. Jeśli już otworzyłeś załącznik "HMRC Email Virus", najprawdopodobniej twój komputer jest już zainfekowany wirusem TrickBot. Najpierw należy przeskanować komputer za pomocą znanego oprogramowania antywirusowego i/lub antyszpiegowskiego i natychmiast usunąć wszystkie wykryte zagrożenia.

Istnieje ogromna liczba różnych wirusów trojańskich, które są dystrybuowane za pomocą kampanii spamowych e-mail. Lista przykładów obejmuje Adwind, Emotet, FormBook i wiele innych. Wirusy te mogą być mniej lub bardziej podobne, jednak wszystkie powodują różne problemy związane z prywatnością użytkownika, bezpieczeństwem komputera itp. Dlatego zalecamy jak najszybsze odinstalowanie wirusów, takich jak TrickBot (lub innych).

W jaki sposób wirus "HMRC Email Virus" zainfekował mój komputer?

"HMRC Email Virus" dystrybuuje złośliwy plik Microsoft Office Excel (.xls). Po otwarciu załącznika Excel prosi o zezwolenie na włączenie poleceń makr, w przeciwnym razie treść dokumentu nie będzie wyświetlana. Żądanie takich uprawnień jest typowe dla tych szkodliwych załączników. Kiedy/jeśli polecenia makr zostaną włączone, wirus TrickBot zostanie pobrany i zainstalowany, a komputery zainfekowane. Jednak wirus TrickBot może być dystrybuowany wyłącznie za pośrednictwem produktów Microsoft Office. Innymi słowy, jeśli do otwarcia załącznika wykorzystany zostanie inny produkt, wirus nie będzie w stanie zainfekować systemu. Twórcy TrickBot obierają za cel głównie systemy Windows i użytkowników Microsoft Office.

Jak uniknąć instalacji malware?

Najprostszym sposobem, aby zapobiec infekcjom komputerów takimi wirusami jak TrickBot, jest zawsze analiza wiadomości e-mail zawierających załączniki. Jeśli wiadomość e-mail jest wysyłana z nieznanego lub podejrzanego nadawcy, jej załączniki nie powinny być otwierane. Równie ważne jest posiadanie uzasadnionego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto nie zalecamy korzystania z oprogramowania Microsoft Office, które zostało wydane przed 2010 rokiem. Nowsze wersje MS Office mają funkcję „Widoku chronionego", która pozwala użytkownikom bezpiecznie otwierać pobrane dokumenty i uniemożliwiać im pobieranie oraz instalowanie malware. Jeśli już otworzyłeś załącznik "HMRC Email Virus", zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

Tekst przedstawiony w wiadomości e-mail "HMRC Email Virus":

Temat: Miesięczny raport końcowy z września 2018.xls

Pozdrawiam,

Brenda Kimbell

Analityk Biznesowy

Tel: +44 0202088480

Tel. kom.: 44-07421552141

E-mail: [email protected]

UWAGA: Ta wiadomość elektroniczna jest przeznaczona do użytku wymienionej osoby lub podmiotu, do którego jest skierowana i może zawierać informacje, które są uprzywilejowane lub poufne. Nie może być przesyłana ani odbierana przez nikogo innego niż wskazany adresat (lub osoba upoważniona do dostarczenia go wskazanemu adresatowi). Nie należy jej kopiować ani przekazywać żadnym nieupoważnionym osobom. Jeśli otrzymałeś tę wiadomość przez pomyłkę, usuń ją z systemu bez kopiowania lub przesyłania dalej i powiadom nadawcę o błędzie, odpowiadając e-mailem do nadawcy, aby można było poprawić adres.

Złośliwy załącznik dystrybuowany w kampanii spamowej "HMRC Email Virus":

Malicious attachment distributed through HMRC Email Virus spam campaign

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Trojan TrickBot: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Trojan TrickBot. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie  Spyhunter. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Spyhunter.