Ransomware GANDCRAB V5.0

Znany również jako: Wirus GANDCRAB V5.0
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware GANDCRAB V5.0

Czym jest GANDCRAB V5.0?

Odkryta przez badacza bezpieczeństwa malware, S!Ri, GANDCRAB V5.0 to zaktualizowana wersja ransomware wysokiego ryzyka o nazwie GANDCRAB 3. Natychmiast po infiltracji GANDCRAB V5.0 szyfruje większość przechowywanych danych, uniemożliwiając korzystanie z nich. W ten sposób GANDCRAB V5.0 dołącza do nazwy plików losowe rozszerzenie (np. "sample.jpg" może zostać zmieniona na coś takiego jak "sample.jpg.vsvdv"). Po zakończeniu szyfrowania GANDCRAB V5.0 zmienia tapetę pulpitu ofiary i generuje plik html (np. "VSVDV-DECRYPT.html") oraz zostawia jego kopię w każdym istniejącym folderze.

Nowa tapeta na pulpicie zawiera komunikat informujący, że dane są zaszyfrowane i zachęca użytkowników do skorzystania z instrukcji deszyfrujących z pliku "VSVDV-DECRYPT.html". Ten plik również stwierdza, że ​​dane są zaszyfrowane, a ofiara musi odwiedzić stronę GANDCRAB V5.0 w sieci Tor, aby otrzymać klucz deszyfrujący, który jest niezbędny do odzyskania danych. Po otwarciu strony użytkownicy otrzymują wiadomość, że aby otrzymać swój klucz, muszą zapłacić okup w wysokości 800 $ w kryptowalutach Bitcoin lub DASH. Strona zawiera również licznik odliczający czas, po upływie którego cena się podwoi. Problem polega na tym, że cyberprzestępcom nigdy nie można ufać. Wyniki badań pokazują, że twórcy ransomware często ignorują ofiary po dokonaniu przez nie płatności. Z tego powodu płacenie prawdopodobnie nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów, a użytkownicy zostaną po prostu oszukani. Z tego powodu zalecamy ignorowanie wszelkich zachęt do dokonania płatności, a także skontaktowania się z tymi osobami. Nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania GANDCRAB V5.0 i odzyskania danych za darmo. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

GANDCRAB V5.0 decrypt instructions

Internet jest pełen wirusów ransomware podobnych do GANDCRAB V5.0. Qinynore, Rektware, SAVEfiles i BadNews to tylko kilka przykładów z długiej listy. Pomimo tego, że programiści są inni, wszystkie te aplikacje zachowują się dokładnie tak samo - szyfrują dane i żądają okupu. Zazwyczaj istnieją pomiędzy nimi wyłącznie dwie główne różnice: 1) typ zastosowanego algorytmu szyfrowania; 2) wysokość okupu. Problem polega na tym, że większość z tych wirusów wykorzystuje szyfrowanie RSA, AES i/lub inne, które generują unikalne klucze deszyfrujące. Dlatego też, jeśli wirus nie jest w pełni rozwinięty lub ma pewne błędy/wady, odzyskanie danych bez ingerencji programistów jest niemożliwe. Ransomware jest jednym z głównych powodów, dla których powinieneś regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. Pamiętaj jednak, aby przechowywać je na odłączonym urządzeniu pamięci masowej lub zdalnym serwerze. Jeśli nie, zostaną zaszyfrowane razem z normalnymi plikami.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware jest często dystrybuowane za pomocą spamowych kampanii e-mailowych, koni trojańskich, źródeł pobierania oprogramowania stron trzecich i fałszywych aktualizacji oprogramowania. Kampanie spamowe wysyłają złośliwe załączniki (dokumenty MS Office, pliki JavaScript lub podobne), które po otwarciu uruchamiają polecenia pobierające i instalujące malware. Trojany zostały zaprojektowane do dystrybucji innych wirusów - powodują tak zwane „infekcje łańcuchowe". Sieci P2P, bezpłatne witryny hostingowe, strony z darmowymi plikami do pobrania i inne nieoficjalne źródła pobierania prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie, co zachęca użytkowników do pobrania i zainstalowania malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują system, wykorzystując błędy/luki nieaktualnego oprogramowania lub pobierając i instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Ostatecznie głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i lekkomyślne zachowanie.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus GANDCRAB V5.0
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus GANDCRAB V5.0, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność, dlatego należy uważnie obserwować przeglądanie Internetu i pobieranie/instalowanie oprogramowania. Należy również przeanalizować każdy otrzymany załącznik e-mail. Pliki, które są nieistotne i zostały otrzymane z podejrzanego/nierozpoznawalnego adresu e-mail, nigdy nie powinny być otwierane. Zaleca się pobieranie oprogramowania wyłącznie z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania, zamiast zewnętrznych narzędzi pobierania/instalacji. Takie narzędzia często dołączają nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie powinny być używane. Ta sama reguła dotyczy aktualizacji oprogramowania. Ważne jest bieżące aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Jednak aby to osiągnąć, użytkownicy powinni używać wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Niezbędne jest także posiadanie zainstalowanego i uruchomionego sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany GANDCRAB V5.0, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware GANDCRAB V5.0:

---= GANDCRAB V5.0 =---
Uwaga!

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .VSVDV

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego. Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Serwer z kluczem znajduje się w zamkniętej sieci TOR. Możesz tam dotrzeć w następujący sposób:>
---------------------------------------------------------------------------------------->
Pobierz przeglądarkę Tor - hxxps://www.torproject.org/
Zainstaluj przeglądarkę Tor
Otwórz przeglądarkę Tor
Otwórz link w przeglądarce TOR: hxxp://gandcrabmfe6mnef.onion/113737081e857d00
Wykonaj instrukcje na tej stronie

----------------------------------------------------------------------------------------
Na naszej stronie zobaczysz instrukcje dotyczące płatności i otrzymasz możliwość odszyfrowania 1 pliku za darmo.

UWAGA!

W CELU ZAPOBIEGNIĘCIA USZKODZENIA DANYCH:

* NIE MODYFIKUJ ZASZYFROWANYCH PLIKÓW

* NIE ZMIENIAJ PONIŻSZYCH DANYCH

Zrzut ekranu tapety pulpitu GANDCRAB V5.0:

GANDCRAB V5.0 wallpaper

Zrzut ekranu witryny GANDCRAB V5.0:

GANDCRAB V5.0 website

Tekst prezentowany na tej stronie:

Co się stało?

 

Twój komputer został zainfekowany ransomware GandCrab. Twoje pliki zostały zaszyfrowane i nie możesz ich samodzielnie odszyfrować.

W sieci prawdopodobnie możesz znaleźć deszyfratory i oprogramowanie innych firm, ale nie pomoże ci ono i może jedynie spowodować, że twoje pliki będą niemożliwe do odszyfrowania.

 

Co mogę zrobić, aby odzyskać moje pliki?

 

Powinieneś kupić deszyfrator GandCrab. To oprogramowanie pomoże ci odszyfrować wszystkie zaszyfrowane pliki i usunąć ransomware GandCrab z twojego komputera.

 

Aktualna cena: 800,00 $. Do płatności potrzebujesz kryptowaluty DASH lub Bitcoin

Jakie możesz mi dać gwarancje?

 

Możesz skorzystać z testowego odszyfrowania i odszyfrować 1 plik za darmo

Co to jest kryptowaluta i jak mogę kupić Deszyfrator GandCrab?

 

Możesz przeczytać więcej na temat kryptowaluty w Google lub tutaj.

 

Do płatności musisz kupić DASH lub Bitcoiny za pomocą karty kredytowej i wysłać je na nasz adres.

 

Jak mogę ci zapłacić?

 

Musisz kupić Bitcoin lub DASH za pomocą karty kredytowej. Linki do usług, w których można to zrobić: lista wymiany Dash, lista wymiany Bitcoin

Następnie przejdź do naszej strony płatności, kup deszyfrator GandCrab, wybierz metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez GANDCRAB V5.0 (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by GANDCRAB V5.0

Usuwanie ransomware GANDCRAB V5.0:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus GANDCRAB V5.0: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus GANDCRAB V5.0. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem GANDCRAB V5.0. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware GANDCRAB V5.0).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware , aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki GANDCRAB V5.0.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty GANDCRAB V5.0 są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez GANDCRAB V5.0 możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak GANDCRAB V5.0.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware GANDCRAB V5.0:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/13664-gandcrab-v50-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus GANDCRAB V5.0 kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus GANDCRAB V5.0 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus GANDCRAB V5.0 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.