FacebookTwitterLinkedIn

Mac Tonic PUP (Mac)

Znany również jako: Potencjalnie niechciany program Mac Tonic
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć Mac Tonic z Mac?

Czym jest Mac Tonic?

Mac Tonic to zwodnicza aplikacja podobna do Advanced Mac Cleaner, Mac Mechanic, MacOptimizer i wielu innych nieuczciwych aplikacji. Oferując funkcję optymalizacji systemu i usuwania malware, Mac Tonic tworzy wrażenie bycia uzasadnioną i użyteczną. W rzeczywistości jednak Mac Tonic to potencjalnie niechciana aplikacja (PUA), która w większości przypadków infiltruje system bez pytania o pozwolenie.

Mac Tonic adware

Ten potencjalnie niechciany program zapewnia użytkownikom funkcję umożliwiającą skanowanie systemu i wyszukiwanie potencjalnych infekcji. To trudna część. Po zakończeniu skanowania użytkownicy otrzymują listę zawierającą setki infekcji. Ważniejsze jest to, że bezpłatna wersja Mac Tonic nie jest w stanie usunąć wykrytych zagrożeń. Z tego powodu użytkownicy są zachęcani do zakupu pełnej wersji tego PUP. Należy jednak pamiętać, że to wszystko jest jedynie oszustwem - lista wykrytych zagrożeń jest fałszywa. Cyberprzestępcy po prostu próbują generować przychody, nakłaniając naiwnych użytkowników do zakupu pełnej wersji, która nie jest nawet potrzebna - twój komputer jest bezpieczny i wolny od wirusów. Jakby tego było mało, pełna wersja nie przynosi żadnej realnej wartości, ponieważ nie robi nic innego, jak otwiera „tylne drzwi" dla innych wirusów w celu infiltracji systemu. Dlatego nigdy nie daj się nabrać się na zakup pełnej wersji Mac Tonic. Jak wspomniano powyżej, Mac Tonic prawdopodobnie infiltruje system bez zgody. Stąd istnieje prawdopodobieństwo, że instaluje się wraz z szeregiem innych nieuczciwych aplikacji, takich jak adware lub porywacze przeglądarki. Programy te mają na celu generowanie natrętnych reklam, niechcianych przekierowań i zbieranie danych osobowych – zachowania, które bezpośrednio dotyczą prywatności użytkownika i bezpieczeństwa przeglądania Internetu. Dlatego, podobnie jak w przypadku Mac Tonic, wszystkie potencjalnie niechciane aplikacje powinny zostać wyeliminowane tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaPotencjalnie niechciany program Mac Tonic
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieją setki potencjalnie niechcianych aplikacji, które mają podobne cechy do Mac Tonic. Podobnie jak Mac Tonic, te aplikacje oferują również pewne „użyteczne funkcje". Jednak programy te mają jedynie na celu generowanie przychodów dla programistów. Nie przynoszą rzeczywistej wartości zwykłym użytkownikom - wszystkie obietnice są jedynie próbą stworzenia wrażenia bycia uzasadnionymi i użytecznymi. Zamiast umożliwiać obiecane funkcjonalności, PUP powodują niechciane przekierowania, zbierają dane osobowe, generują natrętne reklamy i (czasami) promują zakupy w aplikacji.

Jak zainstalowałem Mac Tonic na moim komputerze?

Mac Tonic jest zwykle dystrybuowana za pomocą zwodniczej metody marketingowej o nazwie „sprzedaż wiązana" (podstępnej instalacji aplikacji firm trzecich wraz ze zwykłym oprogramowaniem) oraz fałszywych komunikatów o błędach generowanych przez oszukańcze witryny. Programiści wiedzą, że użytkownicy często spieszą się podczas pobierania i instalowania oprogramowania. Z tego powodu „dołączone" aplikacje są celowo ukrywane za różnymi sekcjami (zazwyczaj „Niestandardowymi" lub „Zaawansowanymi" ustawieniami) tych procedur. Tymczasem fałszywe błędy informują, że system jest zainfekowany i zachęcają użytkowników do natychmiastowego pobrania Mac Tonic w celu rozwiązania wszystkich problemów. Dlatego przez nieostrożne pomijanie etapów pobierania/instalacji i instalowanie różnych aplikacji (bez myślenia o możliwych konsekwencjach) użytkownicy po prostu narażają system na ryzyko różnych infekcji. Innymi słowy, głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nierozważne zachowanie.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność i dlatego zwracanie szczególnej uwagi podczas przeglądania Internetu, a także pobieranie/instalowanie oprogramowania jest koniecznością. Potencjalnie niechciane aplikacje mogą być dystrybuowane za pomocą natrętnych reklam, które prowadzą do złośliwych stron i/lub uruchamiają skrypty, które potajemnie pobierają i instalują malware. Te reklamy są zazwyczaj całkowicie odpowiednie. Jednak po kliknięciu reklamy ujawniają się przez przekierowywanie do stron z ankietami, grami hazardowymi, randkami dla dorosłych, pornografią i innych podejrzanych. Użytkownicy, którzy napotkają takie reklamy, powinni natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Zalecamy również wybranie „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień i dokładne analizowanie każdego okna dialogowego pobierania/instalacji. W tym celu zrezygnuj ze wszystkich dołączonych programów i odrzuć wszystkie oferty ich pobrania/zainstalowania. Oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia instalacji/pobierania zarabiają przy użyciu metody „sprzedaży wiązanej", a zatem nigdy nie powinny być używane. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Mac Tonic, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to adware.

Oficjalny konfigurator instalacji PUP Mac Tonic:

Delusive installer used to promote Mac Tonic

Fałszywy błąd promujący Mac Tonic:

Dubious website used to promote Mac Tonic

WAŻNA UWAGA! Mac Tonic dodaje się do listy aplikacji uruchamianych automatycznie po zalogowaniu każdego użytkownika. Przed rozpoczęciem należy wykonać następujące kroki:

  • Przejdź do Preferencji systemowych -> Użytkownicy i grupy.
  • Kliknij swoje konto (znane również jako Obecny użytkownik).
  • Kliknij pozycje logowania.
  • Poszukaj wpisu „Mac Tonic". Wybierz go i kliknij przycisk "-", aby go usunąć.

Mac Tonic PUP system preferences

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware Mac Tonic:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac adware removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz “Aplikacje”. W folderze aplikacji poszukaj “MPlayerX”, “NicePlayer” lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z potencjalnie niechciany program mac tonic:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki potencjalnie niechciany program mac tonic z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z potencjalnie niechciany program mac tonic z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciany program mac tonic z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciany program mac tonic z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Potencjalnie niechciany program Mac Tonic kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciany program Mac Tonic na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.