Wirus Chrominio

Znany również jako: Chrominio (adware)
Typ: Adware
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania przekierowania Chrominio

Czym jest Chrominio?

Chrominio to złośliwa aplikacja, która zazwyczaj infiltruje system bez zgody użytkownika (metoda "sprzedaży wiązanej"). Po zinfiltrowaniu pojawia się okno pop-up Chrominio (w prawym dolnym rogu ekranu) zachęcające użytkowników do zainstalowania "nowej wersji Chromium". Jednak wszystko to jest zwykłym oszustwem - użytkownicy po prostu będą musieli pobrać i zainstalować zwodniczą przeglądarkę internetową Chromium.

Chrominio adware

Chromium to projekt przeglądarki internetowej o otwartym kodzie źródłowym wydany przez Google. Sam projekt jest całkowicie uzasadniony. Oszuści używają go jednak w celu generowania przychodów - projektują nieuczciwe przeglądarki, które generują natrętne reklamy, powodują niechciane przekierowania i zapisują poufne informacje. Dlatego użytkownicy powinni wiedzieć, że potencjalnie niechciany program (PUP) Chrominio jest jednym z narzędzi użytkowników do dystrybucji takich przeglądarek. Jak wspomniano powyżej, Chrominio stale generuje komunikaty pop-up (oznaczone jako "Chrominio Message Center") informujące o dostępności aktualizacji Chromium. Zdecydowana większość użytkowników nie zna tego projektu. Dlatego mogą pomylić Chromium z Chrome. Jakby tego było mało, logo Chromium i Chrome są praktycznie identyczne - jedyną różnicą jest kolor. Ułatwia to oszukanie niczego nie podejrzewających użytkowników do zaakceptowania fałszywej aktualizacji. Podsumowując, użytkownicy powinni zignorować okno pop-up "Chrominio Message Center" i nigdy nie akceptować aktualizacji. Zalecamy również przeczytać więcej tutaj o nieuczciwych przeglądarkach Chromium.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaChrominio (adware)
Typ zagrożeniaAdware, niechciane reklamy, wirus pop-up
ObjawyDostrzeganie ogłoszeń nie pochodzących z przeglądanych stron. Natrętne reklamy pop-up. Zmniejszona prędkość przeglądania sieci.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player.
ZniszczenieZmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki - problemy prywatności, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Chrominio (adware), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

W Internecie są dziesiątki nieuczciwych przeglądarek opartych na Chromium. Lista przykładów obejmuje (ale nie ogranicza się do) Fusion, MyBrowser, BeagleBrowser, eFast, BrowserAir, Chedot i Torch. Każda z nich twierdzi, że poprawia przeglądanie Internetu przez użytkownika. Należy jednak pamiętać, że te potencjalnie niechciane programy są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów. Zatem wszelkie obietnice zapewnienia użytecznej funkcjonalności są jedynie próbą stworzenia wrażenia bycia uzasadnionymi i użytecznymi. Zamiast oferować prawdziwą wartość dla zwykłych użytkowników, nieuczciwe przeglądarki Chromium generują natrętne reklamy, powodują niechciane przekierowania i zbierają poufne informacje, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika i bezpieczeństwa przeglądania Internetu.

W jaki sposób adware zainstalowano na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, Chrominio zazwyczaj infiltruje system bez zgody użytkownika. Jest tak dlatego, że programiści dystrybuują ten PUP, wykorzystując zwodniczą metodę marketingową zwaną "sprzedażą wiązaną" (potajemną instalację potencjalnie niechcianych programów wraz z regularnymi). Programiści wiedzą, że użytkownicy bardzo często przyspieszają procesy pobierania/instalacji i pomijają większość ich kroków. Z tego powodu wszystkie "dołączone" aplikacje są celowo ukryte za różnymi sekcjami (zwykle "Niestandardowymi" lub "Zaawansowanymi" ustawieniami) procesów pobierania/instalacji. Innymi słowy, użytkownicy, którzy nieostrożnie pomijają etapy pobierania/instalacji często kończą niechętną instalacją różnych potencjalnie niechcianych programów, takich jak Chrominio.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą najpierw zdać sobie sprawę, że głównymi przyczynami infekcji komputerowych są słaba wiedza i nierozważne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. PUP są dystrybuowane również za pomocą natrętnych reklam (które przekierowują do złośliwych stron i/lub uruchamiają skrypty, które potajemnie pobierają i instalują malware). Większość tych reklam ma wyglądać zupełnie poprawnie. Jednak po kliknięciu powoduja one przekierowania na niewiarygodne strony internetowe (z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itd.). W przypadku takich przekierowań użytkownicy powinni natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki do przeglądarek. Ponadto użytkownicy powinni zawsze dokładnie analizować każde okno dialogowe pobierania/instalacji i rezygnować ze wszystkich dodatkowych programów. Zaleca się pobieranie oprogramowania wyłącznie z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji zarabiają na "sprzedaży wiązanej" (promowaniu) PUP. Z tego powodu nigdy nie powinny być używane. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Chrominio, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą narzędzia Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to adware.

Zwodniczy instalator bezpłatnego oprogramowania dystrybuujący adware Chrominio:

Chrominio adware distributing installer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Chrominio (adware): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Chrominio (adware). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie adware:

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows XP:

Uzyskiwanie dostępu do Dodaj lub usuń programy w Windows XP

Kliknij Start, wybierz Ustawienia i kliknij Panel sterowania. Zlokalizuj i kliknij Dodaj lub usuń programy.

Użytkownicy Windows 10, Windows 8:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Mac OSX:

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Chrominio adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów poszukaj wszelkich potencjalnie niechcianych programów, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, który powoduje przekierowania Chrominio, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie adware z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing Chrominio ads from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych rozszerzeń przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing Chrominio ads from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem chrominio (adware), możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing Chrominio  ads from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz "Narzędzia" i kliknij na "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij ikonę kosza.

Removing Chrominio ads from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem chrominio (adware), przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing Chrominio ads from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz "Dodatki". Kliknij na "Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszystkie ostatnio zainstalowane wtyczki przeglądarki.

Removing Chrominio ads from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem chrominio (adware), mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware chrominio (adware) ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat chrominio (adware) lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12989-chrominio-virus

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Chrominio (adware) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Chrominio (adware) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Chrominio (adware) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.