Jak odinstalować program w Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 i Mac OS X

Użytkownicy komputerów, którzy niechętnie zainstalowali program mogą łatwo odinstalować go za pomocą wbudowanych funkcji systemu Windows. Użytkownicy komputerów PC powinni wiedzieć, że w dzisiejszych czasach Internet jest zalany różnymi potencjalnie niepożądanymi aplikacjami, które instalują się razem z bezpłatnym oprogramowaniem lub poprzez nieuczciwe banery internetowe.

Najczęściej oprogramowanie, które instaluje się bez zgody użytkownika powoduje niechciane reklamy, spowalnia system operacyjny użytkownika i może prowadzić do problemów prywatności i bezpieczeństwa. Aby uniknąć zainstalowania potencjalnie niepożądanych programów użytkownicy Internetu powinni zainstalować jedynie takie oprogramowanie, któremu ufają i być bardzo uważni podczas pobierania freeware.

Jak odinstalować program w Windows XP?
Jak odinstalować program w Windows 7?
Jak odinstalować program w Windows 8 i Windows 10?
Jak odinstalować program w Mac OS X?

Deinstalacja programu przy użyciu CCleaner
Deinstalacja programu przy użyciu Revo Uninstaller
Deinstalacja programu przy użyciu IObit Uninstaller

Aby odinstalować program z Windows 7:

1. Przejdź do menu Start Windows, klikając na przycisk logo Windows (Start).

Przycisk Start Windows 7

2. Kiedy otworzy się Menu Start, wybierz "Panel sterowania".

Manu Start Windows 7

3. W zależności od opcji widoku kliknij "Odinstaluj program" lub "Programy i funkcje".

Panel sterowania Windows 7 - deinstalacja programu

4. Gdy otworzy się okno Programy i funkcje, wybierz program, który chcesz odinstalować z listy i kliknij na przycisk "Odinstaluj".

Programy i funkcje Windows 7

5. Potwierdź, że chcesz odinstalować program, klikając na przycisk "Tak".

Potwierdzenie odinstalowania programu Windows 7

Aby odinstalować program z Windows XP:

1. Przejdź do menu Start Windows, klikając na przycisk "Start".

Przycisk Start Windows XP

2. Gdy otworzy się Menu Start, wybierz "Ustawienia", a następnie kliknij na "Panel sterowania".

Menu Start Windows XP

3. W oknie Panelu sterowania, kliknij na "Dodaj lub usuń programy".

Panel sterowania Windows XP

4. W oknie "Dodaj lub usuń programy", wybierz program, który chcesz odinstalować, a następnie kliknij na przycisk "Zmień/Usuń".

Zmień/Usuń program Windows XP

Aby odinstalować program z Windows 8 i Windows 10:

1. Na ekranie "Start", zacznij wpisywać "Panel sterowania".

Wyszukiwanie aplikacji Windows 10

2. Kliknij na "Panel sterowania" z wynikami wyszukiwania aplikacji. W otwartym oknie wybierz "Programy i funkcje

Programy i funkcje Windows 8

3. W oknie Programy i funkcje wybierz program, który chcesz odinstalować, a następnie kliknij przycisk "Odinstaluj".

Deinstalowanie programu Windows 8

Jeśli nie możesz odinstalować programu:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy, które uniemożliwiają istniejącym programom zostanie całkowicie odinstalowanymi, mogą próbować za pomocą programów firm trzecich, które mogą pomóc w takich sytuacjach. Programy firm trzecich mogą sprawdzić komputer pod kątem ewentualnych pozostawionych plików i wpisów w rejestrze, które aplikacje pozostawiają po ich odinstalowaniu.

Deinstalacja programu przy użyciu CCleaner:

Pobierz, zainstaluj i uruchom CCleaner. Po uruchomieniu programu wybierz "Narzędzia". Na liście odinstalowywania programów wybierz program, który chcesz odinstalować, a następnie kliknij przycisk "Uruchom Uninstaller".

Odinstalowywanie programu przu użyciu CCleaner

Deinstalacja programu przy użyciu Revo Uninstaller:

Pobierz, zainstaluj i uruchom Revo Uninstaller. Po uruchomieniu programu wybierz program, który chcesz usunąć z listy i kliknij na przycisk "Odinstaluj".

Odinstalowywanie programu przu użyciu Revo Uninstaller

Deinstalacja programu przy użyciu IObit Uninstaller:

Pobierz, zainstaluj i uruchom IObit Uninstaller. Po uruchomieniu programu wybierz program, który chcesz usunąć z listy i kliknij na przycisk "Odinstaluj".

Odinstalowywanie programu przu użyciu IObit uninstaller

Wniosek:

Teraz już wiesz jak odinstalować program za pomocą wbudowanych funkcji systemu Windows lub za pomocą oprogramowania firm trzecich. Poprzez regularne sprawdzanie i usuwanie programów, z których nie korzystasz, powodujesz dodatkowe miejsce na dysku i krótszy czas rozruchu komputera. Odinstalowywanie potencjalnie niechcianych programów może drastycznie zwiększyć wydajność systemu operacyjnego użytkownika i wyeliminować niechciane reklamy lub przekierowania przeglądarki.

Jak odinstalować program w Mac OS X

Użytkownicy Mac OS X mogą pobierać aplikacje z różnych źródeł, na przykład Internetu, Mac App Store, nośników wymiennych itp. Niestety w dzisiejszych czasach Internet jest przepełniony zwodniczymi instalatorami bezpłatnego oprogramowania, a więc wielu użytkowników kończy instalacją nieuczciwych aplikacji, które później są przyczyną przekierowań przeglądarki lub uciążliwych reklam online. Ten artykuł pokaże, jak odinstalować takie niechciane aplikacje. Zauważ, że nie można odinstalować aplikacji, które są częścią OS X, na przykład Safari lub FaceTime.

Deinstalacja aplikacji, które są pobrane z Mac App Store:

Kliknij ikonę “Launchpad”, która znajduje się na Twoim Docku. Kliknij i przytrzymaj przycisk myszy nad ikoną aplikacji, aż wszystkie ikony zaczną skakać. Następnie kliknij przycisk "X" przy aplikacji, którą chcesz odinstalować.

Deinstalacja aplikacji Mac OS X - 1

Później możesz ponownie zainstalować każdą odinstalowaną aplikację z Mac APP Store.

Deinstalacja aplikacji pobranych z Internetu (używając ich własnych deinstalatorów):

Kliknij ikonę "Finder" znajdującą się w Twoim Docku i wybierz "Aplikacje" (z menu bocznego). Następnie poszukaj aplikacji, którą chcesz odinstalować. Możesz również przeciągnąć i upuścić ikonę aplikacji do kosza, bądź przejrzeć foldery i poszukać deinstalatora aplikacji. Jeśli jest obecny, kliknij dwukrotnie deinstalator i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby odinstalować aplikację.

Deinstalacja aplikacji Mac OS X - 2

Jeśli nadal napotykasz na problemy podczas próby odinstalowania którejkolwiek ze swoich aplikacji, możesz spróbować użyć narzędzi firm trzecich, aby pomogły Ci w tym zadaniu:

AppDelete jest zdolne do usuwania aplikacji, widżetów, paneli konieczności, wtyczek, wygaszaczy ekranu i związanych z nimi plików.

Deinstalacja aplikacji Mac OS X - 3

CleanApp monitoruje aktywność i może znaleźć niepotrzebne dane, które zajmują miejsce na dysku twardym użytkownika. Jest w stanie usunąć panele sterowania, czcionki, widżety, wtyczki, sterowniki i pakiety językowe.

Deinstalacja aplikacji Mac OS X - 4

AppZapper to łatwy w użyciu deinstalator aplikacji. Wykrywa dodatkowe pliki, które są związane z aplikacjami użytkowników i pozwala odinstalować i wyeliminować je za pomocą jednego kliknięcia.

Deinstalacja aplikacji Mac OS X - 5

Wniosek:

Teraz już wiesz jak odinstalować aplikacje używając wbudowanych funkcji OS X lub przy użyciu narzędzi firm trzecich. Dla bezpieczeństwa online i unikania zainstalowania nieuczciwych aplikacji zalecane jest pobieranie aplikacji tylko z Mac App Store. Jeśli chcesz pobrać aplikacje z innych źródeł, powinieneś zbadać każdy krok pobierania i instalacji. W ten sposób będziesz w stanie zrezygnować z instalacji dołączonego oprogramowania, które może powodować problemy.