FacebookTwitterLinkedIn

Wirus IdleBuddy

Znany również jako: IdleBuddy (malware)
Typ: Adware
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania IdleBuddy

Czym jest IdleBuddy?

IdleBuddy to zwodnicze oprogramowanie wydobywające kryptowalutę, często dystrybuowane z różnymi potencjalnie niechcianymi programami typu adware. Badania pokazują, że adware często infiltruje systemy bez zgody. Natychmiast po infiltracji aplikacje typu adware generują natrętne reklamy i zbierają informacje dotyczące aktywności przeglądania Internetu przez użytkowników.

IdleBuddy virus

Po infiltracji IdleBuddy rozpoczyna wydobywanie różnych kryptowalut. Ta aplikacja twierdzi, że ​​proces eksploracji działa tylko wtedy, gdy system nie jest używany i z tego powodu IdleBuddy podobno nie wpływa negatywnie na działanie komputera. Ponadto, użytkownicy rzekomo otrzymują nagrody (których szczegóły nie są określone) za korzystanie z ich systemów. Te twierdzenia są fałszywe. Ta aplikacja wykorzystuje do 100% zasobów systemowych w celu wydobycia kryptowaluty. Dlatego system staje się praktycznie bezużyteczny - ledwo reaguje, a nawet może się zawiesić (co prowadzi do trwałej utraty danych). Ponadto, w pewnych okolicznościach (na przykład w środowiskach o złych systemach chłodzenia, wysokich temperaturach w pomieszczeniach itp.), działanie procesora przy maksymalnej mocy może prowadzić do przegrzania. W ten sposób IdleBuddy może uszkodzić systemy. Ta aplikacja nie zapewnia prawdziwej wartości dla zwykłych użytkowników - programiści wykorzystują niczego nie podejrzewających użytkowników i generują przychody poprzez niewłaściwe wykorzystanie zasobów komputera. Z tych powodów IdleBuddy powinien zostać natychmiast odinstalowany.

Jak wspomniano powyżej, aplikacje typu adware generują natrętne reklamy. Kuponowe, banerowe, pop-up i inne reklamy są generowane za pomocą różnych narzędzi (np. "warstwy wirtualnej"), które umożliwiają umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej witrynie. Dlatego wyświetlane reklamy często zakrywają treści strony internetowej, zmniejszając tym samym komfort przeglądania. Ponadto, reklamy te mogą prowadzić do złośliwych stron internetowych lub nawet uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania i instalowania malware - kliknięcie ich grozi infekcją komputera. Adware jest również znane ze śledzenia informacji. Te aplikacje zapisują adresy IP, odwiedzane adresy URL, wyszukiwane hasła i inne informacje, które mogą być danymi osobowymi. Programiści sprzedają później dane stronom trzecim. Osoby te (potencjalnie cyberprzestępcy) dążą do generowania przychodów poprzez niewłaściwe wykorzystanie danych osobowych. Obecność aplikacji śledzących dane może prowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Wszystkie adware muszą zostać natychmiast odinstalowane.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaIdleBuddy (malware)
Typ zagrożeniaAdware, niechciane reklamy, wirus pop-up
ObjawyDostrzeganie ogłoszeń nie pochodzących z przeglądanych stron. Natrętne reklamy pop-up. Zmniejszona prędkość przeglądania sieci.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player.
ZniszczenieZmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki - problemy prywatności, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieje wiele wirusów kryptograficznych (np. COINMINER) podobnych do IdleBuddy. Jednak w przeciwieństwie do IdleBuddy, większość z nich jest ukryta, a jedynym sposobem określenia ich obecności jest monitorowanie wykorzystania zasobów. Gdy złośliwe oprogramowanie przenika do systemu, wykorzystanie procesora i karty graficznej zazwyczaj osiąga swoje granice. Ponadto, w przeciwieństwie do zwykłego oprogramowania, aplikacje do wydobywania kryptowaluty nie znajdują się na liście zainstalowanych aplikacji. Dlatego jeśli zauważysz znaczne obniżenie wydajności systemu, natychmiast uruchom skanowanie przy użyciu legalnego pakietu antywirusowego/antyspyware i wyeliminuj wszystkie zagrożenia. Aplikacje typu adware są często bardzo podobne. Większość oferuje różne "użyteczne funkcje", ale nie zapewnia rzeczywistej wartości dla zwykłych użytkowników - obietnice udostępnienia użytecznych funkcji są jedynie próbami nakłonienia użytkowników do zainstalowania. Adware jest przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów. Dlatego też, zamiast udostępniać obiecaną funkcjonalność, PUP zapisują poufne informacje i generują uciążliwe reklamy, stwarzając zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa przeglądania Internetu.

Jak potencjalnie niechciane programy zostały zainstalowane na moim komputerze?

Niektóre PUP posiadają oficjalne strony pobierania/instalowania, jednak ze względu na nieostrożne zachowanie i brak wiedzy wielu użytkowników, adware zazwyczaj infiltruje systemy bez pozwolenia. Przestępcy dystrybuują PUP-y za pomocą wspomnianych wyżej natrętnych reklam i metody "sprzedaży wiązanej". "Sprzedaż wiązana" to w zasadzie ukryta instalacja nieuczciwych aplikacji za pomocą zwykłego oprogramowania/aplikacji. Programiści ukrywają „dołączone" programy w różnych sekcjach (zazwyczaj "Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawieniach) procesów pobierania/instalacji. Nie ujawniają oni właściwie tych informacji. Co więcej, wielu użytkowników może kliknąć reklamy i pominąć kroki pobierania/instalacji. Takie zachowanie często prowadzi do nieumyślnej instalacji aplikacji typu adware, takich jak IdleBuddy.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

W większości przypadków można temu zapobiec, zwracając szczególną uwagę podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. Zwodnicze reklamy często wydają się uzasadnione, ale najczęściej prowadzą do podejrzanych stron internetowych (z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itp.). Jeśli je spotkasz, natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki do przeglądarek. Ponadto należy dokładnie przeanalizować każdy krok (w szczególności "Niestandardowe"/"Zaawansowane" ustawienia) procesów pobierania/instalacji i odrzuć wszystkie dodatkowe programy. Zaleca się również, aby unikać korzystania z zewnętrznych programów pobierania/instalacji, ponieważ przestępcy zarabiają na nich za pomocą metody "sprzedaży wiązanej". Oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Proces IdleBuddy w Menedżerze zadań:

IdleBuddy in task manager

Przykład wykorzystania CPU podczas wydobywania kryptowaluty:

CPU usage when mining cryptocurrency

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych programów:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

IdleBuddy adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów, spójrz na wszelkie potencjalnie niechciane programy, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem idlebuddy (malware), możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing rogue extensions from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz "Więcej narzędzi" i kliknij "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki, wybierz te wpisy i kliknij ikonę kosza.

Removing rogue extensions from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem idlebuddy (malware), przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz "Dodatki". Kliknij "Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszystkie ostatnio zainstalowane i podejrzane wtyczki przeglądarki.

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem idlebuddy (malware), mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware idlebuddy (malware) ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat idlebuddy (malware) lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12509-idlebuddy-virus

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
IdleBuddy (malware) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania IdleBuddy (malware) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.