FacebookTwitterLinkedIn

Oszustwo Amazon Gift Card

Znany również jako: "Amazon Gift Card" (wirus)
Typ: Adware
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania Amazon Gift Card

Czym jest Amazon Gift Card?

"Amazon Gift Card" to ogólna nazwa oszukańczych wiadomości, które są wyświetlane przez złośliwe witryny. W większości przypadków użytkownicy nieumyślnie odwiedzają te witryny - są na nie przekierowywani przez natrętne reklamy (wyświetlane przez inne podejrzane strony) lub potencjalnie niechciane programy (PUP). Badania pokazują, że PUP często infiltrują systemy bez zezwolenia, powodują przekierowania, generują natrętne reklamy, zbierają dane osobowe i uruchamiają niechciane procesy w tle.

Amazon Gift Card adware

Istnieje ogromna liczba oszustw typu "Amazon Gift Card" (np. You Are Today's Lucky Visitor). Wszystkie zasadniczo twierdzą, że użytkownik jest szczęśliwym gościem i ma szansę wygrać kartę podarunkową (zazwyczaj o równowartości 1000 USD) z e-sklepu Amazon. Aby otrzymać kartę, użytkownicy muszą wykonać różne zadania. W większości przypadków są proszeni o wypełnienie ankiety lub podanie danych rejestracyjnych (danych osobowych, w tym adresów e-mail, które służą do wysłania karty podarunkowej). Niektóre witryny próbują nakłonić użytkowników do pozostania na szkodliwej stronie tak długo, jak to możliwe (np. użytkownik musi poczekać, aż licznik czasu osiągnie zero przed rozpoczęciem badania). Ma to na celu niewłaściwe wykorzystanie zasobów systemowych i wykonywanie różnych zadań, takich jak wydobywanie kryptowaluty (zazwyczaj Monero). Badacz bezpieczeństwa malware, Lawrence Abrams, niedawno odkrył witrynę oszustwa "Amazon Gift Card", która zawiera odliczający licznik. Aby otrzymać prezent, użytkownicy muszą (jeszcze raz) poczekać, aż zegar osiągnie zero. W rzeczywistości licznik resetuje się do 59 sekund - nigdy nie osiąga 0. Gdy użytkownik czeka, witryna uruchamia skrypty w tle, które wykorzystują zasoby systemowe do "oglądania" filmów z YouTube bez wyświetlania ich na ekranie. Można bezpiecznie założyć, że cyberprzestępcy generują dochody poprzez potajemne generowanie ruchu/wyświetleń dla niektórych kanałów YouTube. Podsumowując, wszelkie witryny, które rzekomo "umożliwiają" użytkownikom zdobycie kart podarunkowych Amazon, są fałszywe i złośliwe. Wyświetlane wiadomości są fałszywe i powinny zostać zignorowane. Jeśli odwiedziłeś taką stronę, opuść ją natychmiast. Niektóre złośliwe witryny wykorzystują skrypty, które uniemożliwiają użytkownikom zamknięcie kart/okien przeglądania. W takim przypadku zamknij przeglądarkę za pomocą Menedżera zadań lub po prostu uruchom ponownie komputer. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki nigdy nie odtwarzaj poprzedniej sesji. W przeciwnym razie powrócisz do złośliwej witryny.

Jak wspomniano powyżej, PUP często generują reklamy kuponowe, banerowe, pop-up i inne natrętne. Aby to osiągnąć, programiści wykorzystują różne narzędzia umożliwiające umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej witrynie. Dlatego wyświetlane reklamy często zakrywają treści strony internetowej, co znacznie zmniejsza komfort przeglądania. Ponadto reklamy te mogą prowadzić do złośliwych witryn i uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania/instalowania malware. Dlatego nawet jedno kliknięcie może spowodować infekcje komputerowe wysokiego ryzyka. Śledzenie informacji również stanowi problem. Badania pokazują, że PUP często zbierają adresy IP, odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, zapytania i inne informacje, które zawierają dane osobowe. Po zarejestrowaniu informacje te są udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), którzy generują przychody przez niewłaściwe wykorzystanie danych osobowych. Może to spowodować poważne problemy z prywatnością. Ponadto niektóre PUP (takie jak złośliwe strony) wykorzystują zasoby systemowe do wybodywania kryptowalut lub uruchamiania innych niechcianych procesów. Obecność tych programów powoduje znaczne zmniejszenie ogólnej wydajności systemu. Zdecydowanie od razu odinstaluj wszystkie PUP.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa"Amazon Gift Card" (wirus)
Typ zagrożeniaAdware, niechciane reklamy, wirus pop-up
ObjawyDostrzeganie ogłoszeń nie pochodzących z przeglądanych stron. Natrętne reklamy pop-up. Zmniejszona prędkość przeglądania sieci.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player.
ZniszczenieZmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki - problemy prywatności, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieją setki nieuczciwych programów, z których wszystkie są praktycznie identyczne. Oferując szereg "przydatnych funkcji" (np. konwersję plików, wzrost wydajności pobierania, optymalizację systemu, antywirusa itp.), PUP często oszukują niczego nie podejrzewających użytkowników do instalacji. Zamiast dostarczać prawdziwą wartość dla zwykłych użytkowników, PUP stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa przeglądania Internetu. Jedynym celem wszystkich PUP jest generowanie przychodów dla programistów.

Jak potencjalnie niechciane programy zostały zainstalowane na moim komputerze?

Niektóre PUP mają oficjalne strony do pobrania, jednak z powodu braku wiedzy i nieostrożnego zachowania wielu użytkowników, często infiltrują one systemy bez pozwolenia. Potencjalnie niechciane programy są często dystrybuowane za pomocą metody "sprzedaży wiązanej" wraz z natrętnymi reklamami. „Sprzedaż wiązana" to potajemna instalacja aplikacji innych firm wraz ze zwykłym oprogramowaniem/aplikacjami. Programiści ukrywają „dołączone" w "Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawieniach (lub w innych sekcjach) procesów pobierania/instalacji. Wielu użytkowników spieszy się z tymi procedurami i pomija ich kroki. Ponadto klikają oni podejrzane reklamy/linki bez świadomości możliwych konsekwencji. Takie zachowanie może prowadzić do nieumyślnej instalacji PUP.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby temu zapobiec, należy zachować szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu, a zwłaszcza podczas pobierania/instalowania oprogramowania. Przestępcy inwestują wiele zasobów w projektowanie natrętnych reklam, dzięki czemu wydają się uzasadnione. Jednak często przekierowują one do podejrzanych witryn (np. z hazardem, ankietami, pornografią itd.). Jeśli natkniesz się na te przekierowania, natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Dokładnie przeanalizuj każde okno dialogowe pobierania/instalacji i zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych programów. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Typowy tekst prezentowany w oszustwach "Amazon Gift Card":

Gratulacje! Użytkowniku Amazon.com! Zostałeś wybrany na szansę otrzymania karty podarunkowej Amazon o wartości 1 000 USD, telefonu Apple iPhone X 256G lub Samsunga Galaxy S8! Kliknij OK, aby odebrać nagrodę, zanim wygaśnie!

Wygląd oszustwa "Amazon Gift Card" wyświetlającego stronę, która "ogląda" filmy YouTube bez wyświetlania ich na ekranie (GIF):

Amazon Gift Card scam gif

Mobilne warianty oszustwa "Amazon Gift Card":

Amazon Gift Card scam mobile variant (sample 1) Amazon Gift Card scam mobile variant (sample 2)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych programów:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Amazon Gift Card adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów, spójrz na wszelkie podejrzane/ostatnio zainstalowane aplikacje, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing Amazon Gift Card ads from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing Amazon Gift Card ads from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem "amazon gift card" (wirus), możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing Amazon Gift Card  ads from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz "Więcej narzędzi" i kliknij "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki, wybierz te wpisy i kliknij ikonę kosza.

Removing Amazon Gift Card ads from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem "amazon gift card" (wirus), przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing Amazon Gift Card ads from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz "Dodatki". Kliknij "Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszystkie ostatnio zainstalowane i podejrzane wtyczki przeglądarki.

Removing Amazon Gift Card ads from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem "amazon gift card" (wirus), mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware "amazon gift card" (wirus) ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat "amazon gift card" (wirus) lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12420-amazon-gift-card-scam

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Amazon Gift Card (wirus) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania "Amazon Gift Card" (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.