FacebookTwitterLinkedIn

Unikaj utraty konta przez fałszywe wiadomości e-mail z informacją o podwyższeniu wynagrodzenia.

Znany również jako: "Salary Increase" phishing email
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim rodzajem wiadomości e-mail jest "Salary Increase"?

Po przeanalizowaniu wiadomości e-mail "Salary Increase" ustaliliśmy, że jest to spam. Ten phishing jest ukierunkowany na dane logowania do konta e-mail. Przynętą wykorzystywaną do nakłonienia odbiorców do ujawnienia tych informacji jest fałszywy dokument wysłany przez dział kadr dotyczący podwyżki wynagrodzenia.

Salary Increase Kampania spamowa e-mail

Przegląd oszustw związanych z wiadomościami e-mail "Salary Increase"

Wiadomość spamowa o temacie "Q1 2024 Approved Salary Increase" (może się różnić) jest przedstawiana jako notatka od menedżera HR (Human Resources) odbiorcy. W liście stwierdza się, że wysłano dokument dotyczący podwyżki wynagrodzenia podstawowego. Odbiorca proszony jest o zapoznanie się z dokumentacją, podpisanie jej i przekazanie kopii swojemu przełożonemu.

Należy podkreślić, że wiadomość ta jest fałszywa i nie jest powiązana z działem HR odbiorcy ani żadnym innym legalnym podmiotem.

Ten oszukańczy list promuje stronę phishingową, która szuka danych logowania do poczty e-mail. Informacje takie jak hasła wprowadzone na tej stronie są rejestrowane i wysyłane do oszustów. Ryzyko wykracza poza utratę wiadomości e-mail; e-maile mogą nie tylko zawierać poufne dane, ale są również wykorzystywane do rejestracji innych kont/platform.

Biorąc pod uwagę kamuflaż wykorzystywany przez ten spam, prawdopodobne jest, że zaatakowane konta to służbowe wiadomości e-mail. Mogą one przechowywać wrażliwe informacje biznesowe (np. dane finansowe, dane pracowników i klientów itp.). Ponadto cyberprzestępcy atakują te konta, ponieważ mogą one służyć jako potencjalna droga do naruszenia sieci firmowych.

Inne zagrożenia związane z kradzieżą wiadomości e-mail to kradzież przez cyberprzestępców tożsamości właścicieli kont (np. e-mail, media społecznościowe, sieci społecznościowe, komunikatory itp.) i proszenie osób kontaktowych/znajomych/obserwujących o pożyczki lub darowizny, promowanie oszustw i rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania.

Przejęte konta związane z finansami (np. bankowość internetowa, przelewy pieniężne, handel elektroniczny, portfele cyfrowe itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania oszukańczych transakcji lub zakupów online.

Podsumowując, ufając wiadomościom e-mail takim jak "Salary Increase" - użytkownicy mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli podałeś już swoje dane logowania - natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem. Jeśli uważasz, że Twój służbowy e-mail został zhakowany - poinformuj o tym swojego pracodawcę.

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa "Salary Increase" phishing email
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Przebranie Notatka dotycząca podwyżki wynagrodzenia wysłana przez dział HR odbiorcy.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmiana haseł do kont online, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze wiadomości e-mail, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Uszkodzenie Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady spamowych kampanii phishingowych

"Roundcube Password Set To Expire", "Account Protection", i "Collaborative Teams" to tylko kilka przykładów kampanii phishingowych, o których niedawno pisaliśmy.

Różne oszustwa są promowane za pośrednictwem wiadomości spamowych, a także są wykorzystywane do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Taka poczta może być zwykła i pełna błędów gramatycznych / ortograficznych lub być kompetentnie spreparowana, a nawet wiarygodnie zamaskowana jako wiadomości od legalnych podmiotów (np. firm, organizacji, instytucji, dostawców usług, władz itp.)

W jaki sposób kampanie spamowe infekują komputery?

Kampanie spamowe są powszechnie wykorzystywane do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Wiadomości te mogą zawierać złośliwe pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Pliki mają różne formaty, np. dokumenty (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), archiwa (ZIP, RAR itp.), JavaScript itp.

Wystarczy otworzyć zainfekowany plik, aby uruchomić łańcuch pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Jednak niektóre formaty wymagają dodatkowej interakcji użytkownika, aby uruchomić te procesy. Na przykład pliki Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia poleceń makro (tj, edycja/treść), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają kliknięcia na osadzone linki/pliki.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Zdecydowanie zalecamy zachowanie czujności w przypadku przychodzących wiadomości e-mail, wiadomości PM/DM, SMS-ów i innych wiadomości. Nie wolno otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być szkodliwe/zaraźliwe.

Złośliwe oprogramowanie nie jest jednak rozpowszechniane wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego zalecamy ostrożność podczas przeglądania, ponieważ oszukańcze i niebezpieczne treści online zwykle wyglądają na autentyczne i nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i godnych zaufania kanałów. Innym zaleceniem jest aktywacja i aktualizacja oprogramowania przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne ("cracking") i aktualizacje innych firm mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika. Programy zabezpieczające muszą być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrowane złośliwe oprogramowanie.

Tekst przedstawiony w wiadomości spamowej "Podwyżka wynagrodzenia":

Subject: Q1 2024 Approved Salary Increase


Subject : HR Memo (Salary increase)
From : Human Resources Manager


Hello,


This memo is to confirm our intention to increase your basic salary wages as per the attached payroll computation. The increase will take effect from 1 April 2024 and will be reflected in your pay at the end of the month. To indicate acceptance, kindly sign beside your name and submit the signed copy to your supervisor.


Approved Employee List for Q1 2024 Salary Increase


NB: This document is confidential and should not be forwarded. For issues with accessing document, kindly reach out to your supervisor.


Thanks & Regards,
Director of Human Resources

HR Manager
********
Email :- ********
Web :- ********

Zrzut ekranu strony phishingowej promowanej przez kampanię spamową "Salary Increase":

Salary Increase oszukańcza wiadomość e-mail promowała witrynę phishingową

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tę wiadomość e-mail?

Spamowe wiadomości e-mail nie mają charakteru osobistego, nawet jeśli zawierają szczegóły istotne dla odbiorców. Cyberprzestępcy rozsyłają tę pocztę tysiącami w nadziei, że przynajmniej niektórzy odbiorcy nabiorą się na oszustwo.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową, co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania - zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i niezwłocznie poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli podałeś inne prywatne informacje (np. zdjęcia/skany paszportu, dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) - natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem wiadomość spam, ale nie otworzyłem załącznika, czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, systemy są infekowane po otwarciu złośliwych załączników/linków - dlatego czytanie wiadomości e-mail nie stanowi takiego zagrożenia.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spam, czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) - najprawdopodobniej tak - Twoje urządzenie zostało zainfekowane. Jednak można było uniknąć infekcji, jeśli był to dokument (.doc, .xls, .one, .pdf itp.). Formaty te mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makr, kliknięcia osadzonej zawartości itp.), aby rozpocząć proces pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje złośliwym oprogramowaniem obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że wykonanie pełnego skanowania systemu jest najważniejsze, ponieważ wysokiej klasy złośliwe programy zazwyczaj ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Salary Increase phishing email kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania "Salary Increase" phishing email na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.