FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe strony Microsoft wyświetlające „Error: Ox800VDS"

Znany również jako: Oszustwo wsparcia technicznego „Error: Ox800VDS"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Error: Ox800VDS"?

Podczas przeglądania podejrzanych stron internetowych, znaleźliśmy jedną z oszustwem związanym z pomocą techniczną „Error: Ox800VDS". Jej celem jest nakłonienie użytkowników do zadzwonienia na fałszywą infolinię Microsoft za pomocą taktyki zastraszania. To oszustwo twierdzi, że na urządzeniu odwiedzającego znaleziono zainfekowane pliki, które zostały zablokowane.

Należy podkreślić, że wszystkie informacje dostarczane przez „Error: Ox800VDS" są fałszywe, a oszustwo to nie jest powiązane z Windows lub Microsoft.

Oszustwo Error: Ox800VDS

Przegląd oszustwa „Error: Ox800VDS"

„Error: Ox800VDS" imituje grafikę i paletę kolorów systemu operacyjnego Windows. Wyświetla odwiedzającemu witrynę wiele okienek pop-up. Okna te zawierają rzekomy interfejs programu Microsoft Defender Antivirus uruchamiającego skanowanie systemu.

Na to okienko pop-up nakładane są inne, ostrzegające użytkownika o błędzie śledzonym jako „Ox800VDS". Gość zostaje poinformowany, że skanowanie nie powiodło się; wykryto kilka zainfekowanych plików, ale nie zostały one usunięte. Okienko pop-up namawia do ręcznego skanowania i skontaktowania się z „Windows Support". Użytkownik jest zachęcany do zadzwonienia na fałszywą infolinię podana na stronie oszustwa.

Inne okienko pop-up (ze względu na jego widoczność na stronie internetowej) informuje, że system operacyjny został zablokowany z powodu nietypowej aktywności. Okno to zachęca do zalogowania się przy użyciu identyfikatora Microsoft i hasła oraz skontaktowania się z „Microsoft Support". Jeśli ta strona działa jako witryna phishingowa, a wprowadzone na niej dane logowania zostaną zarejestrowane i przesłane oszustom.

Jak wspomniano we wstępie, wszystkie twierdzenia tego programu są nieprawdziwe i nie są one w żaden sposób powiązane z żadnymi produktami lub usługami Microsoft.

Celem „Error: Ox800VDS" jest nakłonienie użytkowników do skontaktowania się z fałszywą linią wsparcia. Postęp oszustwa po nawiązaniu połączenia może być różny. Niezależnie od tego, te zwodnicze treści stwarzają szereg poważnych zagrożeń.

Zagrożenia stwarzane przez oszustwa wsparcia technicznego

Oszustwa związane z pomocą techniczną mogą mieć miejsce wyłącznie przez telefon. W całym oszustwie oszuści udają, że są „ekspertami technicznymi", „wsparciem systemu Windows", „technikami z certyfikatem Microsoft" itp. Podczas dyżuru cyberprzestępcy mogą oszukać użytkowników, aby ujawnili wrażliwe dane, pobrali/zainstalowali fałszywe lub złośliwe oprogramowanie, dokonali transakcji pieniężnych lub wykonali inne czynności pod pozorem nieszkodliwych działań.

W większości przypadków oszuści zajmujący się pomocą techniczną proszą o zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Połączenie można nawiązać przy użyciu legalnego oprogramowania, takiego jak AnyDesk, UltraViewer, TeamViewer itp. Po uzyskaniu dostępu do urządzenia przestępcy mogą wyłączyć/usunąć oryginalne narzędzia bezpieczeństwa, zainstalować fałszywe antywirusy lub zainfekować system malware (np. trojanami, ransomware, koparkami kryptowalutowymi etc.).

Ofiary można również nakłonić do ujawnienia wrażliwych informacji lub przesłania pieniędzy oszustom. Docelowe dane mogą obejmować dane logowania do różnych kont (np. usług online, poczty e-mail, sieci społecznościowych/mediów, handlu elektronicznego, przekazów pieniężnych, bankowości, portfeli cyfrowych itp.), danych osobowych (np. danych dowodu osobistego) , zdjęcia/skany paszportu) oraz informacje związane z finansami (np. dane konta bankowego, numery kart kredytowych/debetowych itp.).

Oprócz tego, że użytkownicy ujawniają te dane przez telefon, można je zdobyć za pośrednictwem witryn/plików phishingowych lub złośliwego oprogramowania kradnącego informacje.

Co więcej, „usługi" oszustów w zakresie wsparcia technicznego (np. „usuwanie złośliwego oprogramowania/hakerskiego", „instalacje produktów", „subskrypcję usług" itp.) zwykle wiążą się z wygórowanymi „opłatami". Cyberprzestępcy wykorzystują trudne do wyśledzenia metody zdobywania środków, ponieważ zmniejsza to ryzyko ścigania i odzyskania pieniędzy.

Mówiąc bardziej szczegółowo, ofiary mogą zostać poproszone o dokonanie płatności w walutach cyfrowych, przedpłaconych kuponach, kartach podarunkowych lub gotówce ukrytej i wysłanej w niewinnie wyglądających paczkach. Co więcej, skutecznie oszukane ofiary często wielokrotnie stają się celem.

Podsumowując, ufając oszustwu typu „Error: Ox800VDS" – użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli nie możesz opuścić oszukańczej strony internetowej, musisz zakończyć proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań. Pamiętaj, że przywrócenie poprzedniej sesji przeglądania podczas ponownego uzyskiwania dostępu do przeglądarki spowoduje ponowne otwarcie strony. Dlatego przy następnym otwarciu przeglądarki rozpocznij nową sesję przeglądania.

Jeśli pozwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – musisz najpierw odłączyć je od internetu. Po drugie, usuń program zdalnego dostępu, którego używali oszuści, ponieważ mogą nie potrzebować twojej zgody do ponownego połączenia. Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego i usuń wszystkie zagrożenia.

Jeśli podałeś cyberprzestępcom swoje dane logowania – zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawnione informacje miały inny charakter osobisty (np. umożliwiający identyfikację, związany z finansami itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo wsparcia technicznego „Error: Ox800VDS"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Wykryto zainfekowane pliki i urządzenie zostało zablokowane.
Przebranie Microsoft
Numer telefonu wsparcia technicznego oszustów +1-866-993-8594
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy w okienkach pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw wsparcia technicznego

"Threat Detected: xxbc Detected", "Windows Defender Firewall Alert", "Microsoft Windows Firewall Warning" i "A Malicious Item Has Been Detected!" to tylko niektóre przykłady oszustw związanych z pomocą techniczną, o których ostatnio pisaliśmy.

Fałszywe twierdzenia dotyczące zablokowanych urządzeń, infekcji/błędów systemu, podłączonych hakerów i innych ostrzeżeń związanych z bezpieczeństwem są częste w przypadku oszustw internetowych.

Jednak nie są to jedyne przynęty wykorzystywane przez oszustów. Inne szeroko rozpowszechnione oszustwa koncentrują się na problemach z kontami (np. aktualizacjach zabezpieczeń, wygasłych hasłach, limitach miejsca na dane itp.), nieaktualnym oprogramowaniu, wpadkach związanych z wysyłką paczek, promocjach produktów, upominkach, loteriach itd.

Chociaż oszustwa internetowe słyną z tego, że są pełne błędów ortograficznych i gramatycznych, mogą być kompetentnie spreparowane, a nawet wiarygodnie zamaskowane jako treści powiązane z legalnymi usługodawcami, firmami, organizacjami i innymi podmiotami.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Dostęp do stron z oszustwami można uzyskać poprzez przekierowania generowane przez witryny wykorzystujące nieuczciwe sieci reklamowe, natrętne reklamy, spamowe powiadomienia przeglądarki, błędnie wpisane adresy URL i zainstalowane adware. W promocji oszustwa wykorzystywane są również różne rodzaje spamu (np. e-maile, wiadomości prywatne/bezpośrednie, SMS-y, rozmowy telefoniczne, posty w mediach społecznościowych/na forach itp.).

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Oszukańcze i złośliwe treści online wydają się zwykle uzasadnione i nieszkodliwe. Przykładowo, powiadomienia przeglądarki spamowej i natrętne reklamy mogą wyglądać nieszkodliwie, a mimo to przekierowywać użytkowników do bardzo podejrzanych stron internetowych (np. promujących oszustwa, hazardowych, randkowych dla dorosłych itp.).

Dlatego zdecydowanie zalecamy ostrożność podczas przeglądania sieci. Ważne jest, aby zwracać uwagę na adresy URL i ostrożnie je wprowadzać. Ponadto należy wybrać strony internetowe, które umożliwiają wyświetlanie powiadomień przeglądarki. Nie zezwalaj na to podejrzanym stronom, a zamiast tego ignoruj lub odrzucaj te prośby (tj. naciskając przycisk „Zablokuj", „Zablokuj powiadomienia" itp.).

Odradzamy korzystanie z witryn oferujących pirackie programy/multimedia lub inne podejrzane usługi (np. nielegalne przesyłanie strumieniowe lub pobieranie, torrentowanie itp.), ponieważ te strony internetowe zarabiają zwykle za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych. Należy ostrożnie podchodzić do przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników ani łączy znalezionych w podejrzanej poczcie, ponieważ mogą być szkodliwe.

Innym zaleceniem jest pobieranie produktów z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł i ostrożne traktowanie instalacji (np. zapoznanie się z warunkami i opcjami, korzystanie z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnacja z dodatkowych aplikacji, rozszerzeń, narzędzi itp.), aby zapobiec instalowaniu pakietów/ niebezpiecznego oprogramowania przed infiltracją systemu.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany w oknie pop-up „Error: Ox800VDS":

Microsoft Defender


Sorry, scan is not completed!


Error: Ox800VDS


Microsoft Defender found some infected files but not able to remove it because of the group policies permissions. Please Scan now to remove it manually.


Call support for help
Windows Support +1-866-993-8594

Wygląd oszustwa pop-up „Error: Ox800VDS" (GIF):

Wygląd oszustwa Error: Ox800VDS (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up to zwodnicze wiadomości mające na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych działań. Przykładowo, ofiary mogą zostać zwabione do zadzwonienia na fałszywe infolinie, umożliwienia cyberprzestępcom zdalnego dostępu do urządzeń, ujawnienia prywatnych informacji, dokonania transakcji pieniężnych, pobrania/zainstalowania oprogramowania, zakupu produktów, subskrybowania usług itp.

Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up mają na celu generowanie przychodów dla ich projektantów. Oszuści czerpią zyski przede wszystkim z uzyskiwania środków poprzez oszustwo, promowania treści (np. witryn, oprogramowania, produktów, usług itp.), sprzedaż/nadużywanie wrażliwych danych i rozsyłania malware.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up są promowane na zwodniczych stronach internetowych. Dostęp do nich odbywa się głównie poprzez przekierowania generowane przez witryny korzystające z fałszywych sieci reklamowych, błędnie wpisanych adresów URL, natrętnych reklam, zainstalowanego adware lub załączników/linków w spamie (np. powiadomieniach przeglądarki, e-mailach, wiadomościach prywatnych/bezpośrednich, SMS-ach, posty w mediach społecznościowych itp.).

Nie mogę opuścić strony ze oszustwem. Jak ją zamknąć?

Jeśli nie możesz zamknąć zwodniczej strony internetowej – zakończ proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań. Nie przywracaj poprzedniej sesji przeglądania podczas ponownego otwierania przeglądarki. Rozpocznij nową sesję, aby zapobiec przypadkowemu ponownemu wejściu na stronę oszustwa.

Pozwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co powinienem zrobić?

Jeśli pozwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – odłącz je od internetu. Następnie odinstaluj oprogramowanie do zdalnego dostępu (np. UltraViewer, TeamViewer itp.), z którego korzystali oszuści, ponieważ ponowne połączenie może nie wymagać twojej zgody. Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego i usuń wszystkie wykryte zagrożenia.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo pop-up. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania – zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami w postaci okienek pop-up i rozsyłanym przez nie złośliwym oprogramowaniem?

Combo Cleaner ma na celu usunięcie wszelkiego rodzaju zagrożeń. Może skanować odwiedzane strony internetowe w poszukiwaniu zwodniczych/złośliwych treści. Jeżeli wejdziesz na taką stronę – zostaniesz natychmiast ostrzeżony, a dalszy dostęp do niej zostanie zablokowany. Combo Cleaner jest także w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że ponieważ wyrafinowane malware ukrywa się zwykle głęboko w systemach. Dlatego też kluczowe jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo wsparcia technicznego „Error: Ox800VDS kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo wsparcia technicznego „Error: Ox800VDS" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.