FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć CrackedCantil z systemu operacyjnego

Znany również jako: Dropper CrackedCantil
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest CrackedCantil?

CrackedCantil to złośliwe oprogramowanie typu dropper zaprojektowane do dystrybucji różnego rodzaju złośliwego oprogramowania, w tym programów ładujących, kradnących informacje, koparek kryptowalutowych, botów proxy i ransomware. Podstawową metodą rozpowszechniania tego złośliwego oprogramowania jest wykorzystanie pirackiego oprogramowania na podejrzanych stronach internetowych lub forach.

Dropper malware CrackedCantil

Więcej szczegółowych informacji CrackedCantil

Po pobraniu i uruchomieniu instalatora, który wydaje się legalny, komputer użytkownika staje się celem infiltracji złośliwego oprogramowania. Po aktywacji malware inicjuje infekcję całego systemu, podejmując różne działania, takie jak wstrzykiwanie dodatkowego złośliwego oprogramowania, kradzież danych, szyfrowanie plików dla okupu i asymilacja zainfekowanego urządzenia w botnecie.

Złożoność tego incydentu obejmuje złożoną sieć procesów, a jego współtwórcami jest kilka znanych rodzin szkodliwego oprogramowania. Należą do nich PrivateLoader, SmokeLoader, Lumma, RedLine, RisePro, Amadey, Stealc, Socks5Systemz i STOP.

PrivateLoader to rodzina złośliwych programów ładujących znana z rozpowszechniania różnego rodzaju malware, takiego jak złodzieje, rootkity i oprogramowanie szpiegujące. Ten moduł ładujący często wykorzystuje pirackie oprogramowanie jako najczęstszą drogę infekcji. Ponadto wdraża różnorodne ładunki w zależności od konfiguracji systemu ofiary.

SmokeLoader, uznawany za modułowe złośliwe oprogramowanie, jest uznawany za pobieranie dodatkowego malware i angażowanie się w kradzież informacji. To wszechstronne złośliwe oprogramowanie potrafi ładować wiele plików, wykonywać je, emulować legalne procesy i nie tylko. Wykorzystuje wstrzykiwanie złośliwego kodu do procesów systemowych, takich jak „explorer.exe", umożliwiając mu przeprowadzanie nikczemnych działań, umiejętnie unikając wykrycia.

Lumma, złodziej informacji, ma możliwość wyodrębniania danych osobowych i finansowych z różnych źródeł na zaatakowanych komputerach, w tym przeglądarek internetowych, klientów poczty e-mail i plików portfela kryptowalutowego. Rozpowszechniany głównie za pomocą socjotechniki i ataków phishingowych, złodziej Lumma skutecznie omija wykrywanie programów antywirusowych i przesyła zebrane dane do zdalnego serwera dowodzenia i kontroli (C&C).

RedLine działa jako złodziej informacji, zbierając szereg informacji, w tym hasła, dane karty kredytowej, pliki cookie i dane o lokalizacji. Co więcej, RedLine może służyć jako kanał dla dodatkowego złośliwego oprogramowania, takiego jak ransomware, RAT, trojanów, koparek i różnych innych zagrożeń.

RisePro to złośliwe oprogramowanie kradnące dane, które specjalizuje się w zbieraniu poufnych informacji, takich jak dane kart kredytowych, hasła i dane portfela kryptowalutowego. Do wykonywania swoich szkodliwych działań wykorzystuje wyrafinowany system wbudowanych zależności DLL.

Amadey okazuje się być złośliwym oprogramowaniem o dużych możliwościach adaptacji, spełniającym podwójną rolę zarówno modułu ładującego, jak i złodzieja informacji. Jego możliwości obejmują szeroką gamę szkodliwych działań, począwszy od rozpoznania i eksfiltracji danych, aż po wdrażanie dodatkowych ładunków.

Stealc to złośliwe oprogramowanie kradnące informacje, które specjalizuje się w wydobywaniu wrażliwych danych z przeglądarek i przesyłaniu wykradzionych informacji do swojego centrum dowodzenia (C2) za pośrednictwem żądań HTTP POST. Ewolucja Stealc opiera się na współpracy z innymi złodziejami, takimi jak Vidar, Racoon, RedLine i Mars.

Socks5Systemz wykorzystuje PrivateLoader i Amadey jako wektory do infekowania urządzeń. Po włamaniu urządzenia te przekształcają się w serwery proxy, przesyłające szkodliwy ruch. Malware utrzymuje komunikację ze swoim serwerem dowodzenia i kontroli (C2) za pośrednictwem algorytmu generowania domeny (DGA).

STOP, odmiana oprogramowania ransomware szyfrująca dane użytkownika, ma wariant znany jako Djvu, który zawiera wiele warstw zaciemniających w celu zwiększenia złożoności analizy. STOP/Djvu wykorzystuje algorytmy szyfrowania, takie jak AES-256 i Salsa20. Warto zauważyć, że DJVU współpracuje z innym złośliwym oprogramowaniem, takim jak złośliwe oprogramowanie kradnące informacje, w celu wydobywania poufnych informacji przed rozpoczęciem procesu szyfrowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Dropper CrackedCantil
Typ zagrożenia Dropper
Nazwy wykrycia Alibaba (Trojan:Win64/GenKryptik.708fea05), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.71313283), ESET-NOD32 (wariant Win64/GenKryptik.GPXJ), MaxSecure (Trojan.Malware.230446124.susgen), Microsoft (Trojan:Win32/Wacatac.B!ml), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwa(y) złośliwego procesu Liczne procesy o losowych nazwach lub nazwach nieistniejących programów (lub programów, które nie są aktualnie zainstalowane)
Ładunek PrivateLoader, SmokeLoader, Lumma, RedLine, RisePro, Amadey, Stealc, Socks5Systemz i STOP.
Objawy Droppery są zwykle zaprojektowane tak, aby potajemnie infiltrować komputer ofiary i zachowywać się cicho, dlatego na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Podejrzane strony internetowe i formularze, narzędzia „łamania” zabezpieczeń oprogramowania, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Kradzież haseł i informacji bankowych, kradzież tożsamości, dodanie komputera ofiary do botnetu, szyfrowanie danych, straty pieniężne, naruszenia prywatności i nie tylko.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Wniosek

Podsumowując, rozpoczęcie narracji o złośliwym oprogramowaniu zapoczątkowane przez CrackedCantil uruchamia serię nasilających się zagrożeń. Złośliwe programy, takie jak Lumma, Amadey i Stealc, działające jako programy ładujące i kradnące informacje, wraz ze wspólnymi inicjatywami Socks5Systemz, zwiększają złożoność.

Potencjalne zagrożenia obejmują szerokie spektrum, w tym utratę danych, naruszenia prywatności, zakłócenia systemu i konsekwencje finansowe. Ryzyka te podkreślają kompleksowy wpływ wprowadzony przez CrackedCantil.

Jak CrackedCantil dostał się na mój komputer?

CrackedCantil zwykle infiltruje komputery poprzez zwodniczy proces inicjowany przez użytkownika w poszukiwaniu pirackiego oprogramowania. Osoby poszukujące bezpłatnych wersji płatnego oprogramowania często pobierają „pirackie" wersje, czyli aplikacje zmodyfikowane w celu obejścia mechanizmów licencyjnych. Wykorzystując to zapotrzebowanie, napastnicy wykorzystują pirackie oprogramowanie jako narzędzie do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Łańcuch infekcji rozpoczyna się na podejrzanych stronach internetowych lub forach, na których znajdują się te pirackie wersje. Użytkownicy zwabieni obietnicą bezpłatnego oprogramowania nieświadomie pobierają coś, co wygląda na instalator. Jednak ten pozornie niewinny instalator jest bramą dla CrackedCantil do osadzenia się na komputerze użytkownika. Malware może ukrywać się pod postacią przydatnych plików lub integrować się z plikami wykonywalnymi instalacji, pozostając niewykrytym podczas instalacji.

Po aktywacji CrackedCantil inicjuje serię działań mających na celu kompleksowe zainfekowanie systemu. Obejmuje to instalowanie dodatkowego złośliwego oprogramowania, kradzież danych, szyfrowanie plików dla okupu i potencjalną konwersję zainfekowanego urządzenia w składnik botnetu.

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby mieć pewność, że oprogramowanie jest legalne, korzystaj z renomowanych źródeł, takich jak oficjalne strony internetowe lub autoryzowane sklepy z aplikacjami. Unikaj pobierania pirackich wersji płatnego oprogramowania, ponieważ często służą one jako wektory złośliwego oprogramowania. Regularnie aktualizuj swój system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i inne aplikacje.

Uważaj na klikanie podejrzanych linków, reklam i okienek pop-up, zwłaszcza na podejrzanych stronach internetowych, lub na pobieranie załączników w nieistotnych lub nieoczekiwanych e-mailach z nieznanych adresów. Korzystaj z niezawodnego rozwiązania antywirusowego i regularnie skanuj swój komputer. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Procesy w Menedżerze zadań o losowych nazwach lub nazwach nieistniejących programów (lub programów, które nie są aktualnie zainstalowane) inicjowane przez CrackedCantil:

Proces CrackedCantil uruchomiony w Menedżerze zadań

Zwodnicze strony hostingujące pirackie oprogramowanie dystrybuujące CrackedCantil:

1 strona dystrybuująca malware CrackedCantil 2 strona dystrybuująca malware CrackedCantil 3 strona dystrybuująca malware CrackedCantil

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wyodrębnij archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware CrackedCantil. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Przed przystąpieniem do formatowania urządzenia pamięci masowej zaleca się rozpoczęcie skanowania przy użyciu niezawodnego programu antywirusowego lub chroniącego przed malware. Narzędzia te służą do wykrywania i usuwania różnych typów złośliwego oprogramowania, oferując mniej inwazyjne rozwiązanie w porównaniu z formatowaniem.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować złośliwe oprogramowanie?

Malware może prowadzić do poważnych problemów, takich jak nieautoryzowany dostęp do wrażliwych danych, straty finansowe spowodowane działaniami takimi jak ransomware oraz zakłócenia krytycznych funkcji systemu, co może powodować przestoje i niepowodzenia operacyjne. Ponadto złośliwe oprogramowanie może naruszyć prywatność użytkowników, prowadząc do kradzieży tożsamości i innych form cyberzagrożeń.

Jaki jest cel CrackedCantil?

Podstawowym celem CrackedCantil jest działanie jako malware typu dropper, ułatwiające dystrybucję różnych typów złośliwego oprogramowania (w tym PrivateLoader, SmokeLoader, Lumma, RedLine, RisePro, Amadey, Stealc, Socks5Systemz i STOP).

Jak CrackedCantil przeniknęło do mojego komputera?

CrackedCantil jest zwykle skierowany do użytkowników, którzy szukają pirackich wersji płatnego oprogramowania. Wykorzystuje popyt na takie oprogramowanie, dostarczając pozornie legalne, ale zmodyfikowane wersje, które omijają mechanizmy licencyjne. Gdy użytkownik pobierze i uruchomi coś, co wygląda na instalator pirackiego oprogramowania, CrackedCantil wykorzystuje tę okazję i infiltruje komputer użytkownika.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Z pewnością Combo Cleaner może zidentyfikować i usunąć prawie wszystkie rozpoznane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy zauważyć, że wyrafinowane malware często ukrywa się głęboko w systemie, co podkreśla konieczność przeprowadzenia pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Dropper CrackedCantil kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Dropper CrackedCantil na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.