FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile „AliExpress Package"

Znany również jako: E-mail phishingowy „AliExpress Package"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „AliExpress Package"?

Po sprawdzeniu ustaliliśmy, że e-mail „AliExpress Package" jest spamem. Ta fałszywa wiadomość twierdzi, że zakup odbiorcy od AliExpress oczekuje na dostawę. Prosi się go do zaplanowania tego za pośrednictwem witryny phishingowej, której celem są informacje umożliwiające identyfikację użytkownika i informacje związane z finansami.

E-mailowa kampania spamowa AliExpress Package

Przegląd oszustwa e-mailowego „AliExpress Package"

Wiadomość spamowa o temacie „Shipment Pending - AliExpress Package" (może się różnić) jest prezentowana jako powiadomienie o dostawie z AliExpress. Jest w niej napisane, że paczka oczekuje na dostawę. Zachęca się odbiorcę do skorzystania z dostarczonego kodu śledzenia i subskrybowania powiadomień push, co pozwoli zaplanować wysyłkę i uniknąć opóźnień.

Należy podkreślić, że informacje zawarte w tym e-mailu są fałszywe, a przedmiotowa poczta nie jest powiązana z internetową platformą detaliczną AliExpress ani żadnymi innymi legalnymi podmiotami.

Po kliknięciu przycisku „SCHEDULE YOUR DELIVERY" zostaliśmy przekierowani na fałszywą stronę wysyłkową AliExpress. Strona internetowa kontynuowała farsę i prosiła odbiorcę o dokonanie wyboru dostawy (np. lokalizacji domu/pracy, dni roboczych/weekendów itp.). Ta witryna prosiła również o pozwolenie na wyświetlanie spamowych powiadomień przeglądarki.

Po dokonaniu wszystkich wyborów i naciśnięciu przycisku „Enter your delivery information" nastąpiło przekierowanie na inną stronę internetową. Celem tej witryny phishingowej są następujące dane osobowe — imię i nazwisko, pełny adres domowy, adres e-mail i numer telefonu. Wyszukuje także dane karty kredytowej – numer, datę ważności i kod CVV.

Uzyskanie tych wrażliwych danych wystarczy cyberprzestępcom do kradzieży tożsamości ofiar. Ponadto dane finansowe mogą zostać wykorzystane do ułatwienia nieuczciwych transakcji i zakupów online.

Jeśli już ujawniłeś te wrażliwe informacje prywatne oszustom – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „AliExpress Package"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Paczka AliExpress odbiorcy oczekuje na dostawę.
Przebranie AliExpress
Powiązane domeny webcaves[.]info, dailyprizegiveawaydeals[.]com
Nazwy wykrycia (webcaves[.]info) Netcraft (złośliwe), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (webcaves[.]info) 172.67.169.15
Nazwy wykrycia (dailyprizegiveawaydeals[.]com) Nie dotyczy (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (dailyprizegiveawaydeals[.]com) 104.21.9.192
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

Zbadaliśmy tysiące e-mail spamowych, a "Temu - Pending Package Delivery", "DHL Express - Incomplete Delivery Address", "Email Authentication Expires" i "oszustwo e-mailowe Adobe Scan" to tylko kilka przykładów oszustw wykorzystywanych do phishingu.

Spam jest wykorzystywany do promowania różnych oszustw, a nawet do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Te e-maile mogą być proste i pełne błędów lub mogą być umiejętnie zamaskowane jako wiadomości od prawdziwych firm, usługodawców, organizacji, władz i innych podmiotów.

Ze względu na powszechność spamu – zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Złośliwe oprogramowanie jest powszechnie rozsyłane poprzez kampanie spamowe. Zwodnicze e-maile i wiadomości mogą zawierać złośliwe pliki w postaci załączników lub linki do pobrania. Zakaźnymi plikami mogą być dokumenty (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), archiwa (ZIP, RAR itp.), JavaScript itd.

Po otwarciu taki plik rozpoczyna proces pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Niektóre formaty mogą wymagać dodatkowych działań w celu uruchomienia łańcuchów infekcji systemu. Przykładowo pliki Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edycji/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników kliknięcia osadzonych plików/łączy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Radzimy zachować ostrożność w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości. Nie wolno otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanej poczcie, ponieważ mogą być złośliwe. Zalecamy używanie wersji pakietu Microsoft Office po 2010 roku, ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie poleceń makr.

Jednak złośliwe oprogramowanie nie rozsyła się wyłącznie poprzez pocztę spamową. Dlatego zalecamy również zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Kolejnym zaleceniem jest pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Należy używać oprogramowania zabezpieczającego do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „AliExpress Package":

Temat: Shipment Pending - AliExpress Package


AliExpress


Get Your AliExpress Package


YOUR PACKAGE IS ON THE WAY


You have (1) package waiting for delivery. Use your code to track your package and get it delivered before Christmas. Schedule your delivery now and subscribe to our push notification to avoid this delay again.


SCHEDULE YOUR DELIVERY


AliExpress


Track all your shipments in one place and get automatic updates on all your deliveries.


SCHEDULE YOUR DELIVERY

Zrzut ekranu fałszywej witryny AliExpress promowanej przez ten e-mail spamowy (webcaves[.]info):

1 strona phishingowa promowana przez oszustwo e-mailowe AliExpress Package

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez poprzednią stronę (dailyprizegiveawaydeals[.]com):

2 strona phishingowa promowana przez oszustwo e-mailowe AliExpress Package

Wygląd witryn phishingowych promowanych przez kampanię spamową „AliExpress Package" (GIF):

Strony phishingowe promowane przez oszustwo e-mailowe AliExpress Package (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Cyberprzestępcy rozpowszechniają wiadomości spamowe na masową skalę, dzięki czemu tysiące użytkowników otrzymuje identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane swojego dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych lub inne informacje prywatne – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami. Jeśli jednak podali dane, które były twoimi danymi do logowania – zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, czytanie e-maili jest nieszkodliwe. Systemy są zagrożone w przypadku otwarcia złośliwych załączników lub linków.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. Można by jednak tego uniknąć, gdyby był to dokument (.doc, .xls, .pdf, .one itp.). Formaty te mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika w celu zainicjowania procesów pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonej zawartości itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do usuwania wszelkiego rodzaju zagrożeń. Potrafi wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Należy podkreślić, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ wyrafinowane szkodliwe programy ukrywają się zwykle głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „AliExpress Package kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „AliExpress Package" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.