FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe e-maile, jak „Temu - Pending Package Delivery"

Znany również jako: Kampania phishingowa Temu - Pending Package Delivery
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „Temu - Pending Package Delivery"?

Podczas naszego badania ustaliliśmy, że ten e-mail jest próbą phishingu sprytnie zamaskowaną jako powiadomienie z Temu, legalnego rynku internetowego. E-maile phishingowe to fałszywe wiadomości tworzone przez oszustów, których celem jest oszukanie niczego niepodejrzewających odbiorców w celu ujawnienia ich danych osobowych.

E-mailowa kampania spamowa Temu - Pending Package Delivery

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Temu - Pending Package Delivery"

Ta wiadomość phishingowa ma temat „Attn: Please confirm your shipping-address" i rzekomo jest powiązana z oczekującą przesyłką od Temu. Zawiera sekcję podkreślającą „PENDING PACKAGE DELIVERY" i nakłania odbiorcę do zaplanowania dostawy poprzez subskrypcję powiadomień push.

Zawiera kod śledzenia #TEM1539820X8 (może się różnić) i zachęca odbiorcę do zaplanowania dostawy, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Jednak cała treść jest zwodnicza i zaprojektowana przez złośliwych aktorów w celu nakłonienia odbiorców do interakcji z e-mailem i ujawnienia wrażliwych danych osobowych.

Po kliknięciu przycisku „Schedule your delivery" otwiera się strona wyświetlająca sfabrykowaną mapę historii wysyłek wraz z monitem o kliknięcie przycisku „Confirm" w celu uzyskania dostępu do wiadomości. Po kliknięciu „Confirm" użytkownicy są proszeni o udzielenie odpowiedzi na serię pytań, a następnie przekierowywani na stronę phishingową, na której proszeni są o podanie danych osobowych.

Na tej stronie użytkownicy proszeni są o podanie informacji, w tym imienia i nazwiska, adresu, kodu pocztowego, miasta, numeru telefonu i adresu e-mail. Jest prawdopodobne, że ta strona zachęca również osoby do ujawnienia danych karty kredytowej.

Oszuści wykorzystują zdobyte dane osobowe do różnych złośliwych celów. Mogą dopuścić się kradzieży tożsamości, wykorzystując zebrane dane do podszywania się pod ofiarę i popełniania oszukańczych działań. Dzięki skradzionym danym karty kredytowej oszuści mogą dokonywać nieautoryzowanych zakupów.

Ponadto oszuści często sprzedają skradzione informacje w ciemnej sieci, przyczyniając się do rozwoju podziemnego rynku danych osobowych.

Należy pamiętać, że strona początkowa, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem łącza zawartego w wiadomości phishingowej, prosi o pozwolenie na wyświetlanie powiadomień. Zezwolenie na powiadomienia na tej stronie może spowodować napływ zwodniczych reklam, kierujących użytkowników do identycznych lub podobnych oszustw i oszukańczych witryn.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Temu - Pending Package Delivery Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Należy potwierdzić adres wysyłki, aby otrzymać przesyłkę
Powiązane domeny gotintuoffer[.]com, costens[.]info
Nazwy wykrycia (gotintuoffer[.]com) Nie dotyczy (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (costens[.]info) Avira (phishing), Netcraft (złośliwy), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Przebranie Powiadomienie z Temu (legalnego rynku internetowego)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

Z reguły e-maile tego rodzaju mają wspólne cechy, takie jak zwodniczy temat, pilne wezwania do działania, prośby o podanie danych osobowych i często zawierają błędy ortograficzne lub gramatyczne. Ich celem jest zmanipulowanie odbiorców w celu ujawnienia poufnych danych lub kliknięcia złośliwych linków, tworząc wrażenie pilności lub ważności.

Zaufanie takim e-mailom może prowadzić do różnych problemów, w tym kradzieży tożsamości, oszustw finansowych, nieautoryzowanego dostępu do kont osobistych i ujawnienia poufnych informacji.

Przykładami podobnych oszustw są "Email Authentication Expires", "IPS Pending Package Delivery" i "Microsoft Security Team - Password Expiration".

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Użytkownicy mogą nieumyślnie naruszyć bezpieczeństwo swoich komputerów za pośrednictwem poczty e-mail podczas interakcji z e-mailami zawierającymi złośliwe załączniki, takie jak pliki wykonywalne (.exe), pliki JavaScript (.js), pliki dokumentów (.doc, .pdf itp.) lub inne pliki. Malware może przedostać się do komputerów po pobraniu i otwarciu tych załączników.

Ponadto e-maile mogą zawierać zwodnicze linki prowadzące użytkowników do fałszywych witryn zawierających złośliwe oprogramowanie. Należy pamiętać, że otwarcie złośliwych plików nie zawsze prowadzi do natychmiastowych infekcji komputera. W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe kroki (takie jak włączenie poleceń makr w otwartych dokumentach), aby wprowadzić złośliwe oprogramowanie do systemów.

Jak uniknąć instalacji malware?

Unikaj otwierania linków lub załączników w podejrzanych (np. nieoczekiwanych lub nieistotnych) e-mailach pochodzących z nieznanych adresów. Zainstaluj i regularnie aktualizuj renomowane oprogramowanie antywirusowe i chroniące przed malware. Upewnij się, że twój system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i wszystkie aplikacje są aktualne. Pobieraj aplikacje z wiarygodnych źródeł, takich jak oficjalne strony i sklepy z aplikacjami.

Nie klikaj reklam i okienek pop-up na podejrzanych stronach internetowych, zwłaszcza gdy oferują aktualizacje oprogramowania lub nagrody lub zawierają ostrzeżenia związane z bezpieczeństwem systemu. Nigdy nie zezwalaj podejrzanym stronom na wysyłanie powiadomień.

Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Temu - Pending Package Delivery":

Temat: Attn: Please confirm your shipping-address


Shipment Pending - Temu Package


(1) PENDING PACKAGE DELIVERY

Schedule your delivery and subscribe to our push notifications to avoid this from happening again!

Your tracking code:

# TEM1539820X8

Schedule your delivery

Wygląd początkowej strony (otworzonej przez przycisk „Schedule your delivery") i strony phishingowej (GIF):

Wygląd pierwszej strony oszustwa e-mailowego Temu - Pending Package Delivery

Zrzut ekranu tej strony:

Początkowa strona oszustwa e-mailowego Temu - Pending Package Delivery

Zrzut ekranu strony phishingowej proszącej o informacje osobowe:

Strona phishingowa oszustwa e-mailowego Temu - Pending Package Delivery

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Przestępcy wysyłają identyczne wiadomości do tysięcy osób, spodziewając się, że ktoś zostanie oszukany. Te wiadomości spamowe nie mają charakteru osobistego i są wysyłane masowo.

Podałem moje dane osobowe, gdy oszukał mnie ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli w odpowiedzi na e-mail phishingowy nieświadomie podałeś dane osobowe, podejmij natychmiastowe działania. Skontaktuj się ze swoim bankiem, aby zgłosić potencjalne naruszenie danych karty kredytowej (jeśli je udostępniłeś). Ponadto rozważ zgłoszenie zdarzenia innym właściwym organom i uważnie obserwuj swoje konta pod kątem oznak kradzieży tożsamości lub nieuczciwych działań.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy plik załączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Ryzyko infekcji komputera zależy od typu otwieranego pliku. Niektóre typy plików, takie jak pliki wykonywalne lub dokumenty zawierające makra, stwarzają większe ryzyko infekcji malware.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Samo otwarcie e-maila jest całkowicie bezpieczne. Do infekcji systemu może dojść podczas interakcji z łączami zawartymi w e-mailu lub podczas otwierania załączonych plików.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załączniku do e-maila?

Combo Cleaner ma możliwość zidentyfikowania i usunięcia prawie wszystkich znanych złośliwych programów. Należy pamiętać, że zaawansowane malware często ukrywa się głęboko w systemie. Dlatego przeprowadzenie kompleksowego skanowania systemu jest niezbędne.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Kampania phishingowa Temu - Pending Package Delivery kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Kampania phishingowa Temu - Pending Package Delivery na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.