FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij utraty swojego konta e-mail poprzez e-maile „Server Warning"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Server Warning"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Server Warning"?

„Server Warning" to e-mail phishingowy, którego celem jest nakłonienie odbiorców do ujawnienia danych logowania do konta. Wykorzystywanym fałszywym roszczeniem jest obowiązkowe uwierzytelnienie poczty e-mail, którego niepowodzenie spowoduje zablokowanie konta/domeny.

E-mailowa kampania spamowa Server Warning

Przegląd oszustwa e-mailowego „Server Warning"

Wiadomość spamowa o temacie „E-mail server [adres_e-mail_odbiorcy] is pending some messages" (może się różnić) jest prezentowana jako raport i ostrzeżenie serwera.

W wiadomości odbiorcy znajdują się oczekujące wiadomości, które nie dotarły do skrzynki odbiorczej. Ta fałszywa wiadomość nawołuje do uwierzytelnienia konta i uzyskania dostępu do ukrytych e-maili. Proces uwierzytelniania musi zostać zakończony w ciągu 12 godzin, w przeciwnym razie domena zostanie zablokowana.

Należy podkreślić, że wszystkie informacje zawarte w tej wiadomości są fałszywe, a poczta ta nie jest w żaden sposób powiązana z żadnymi legalnymi usługodawcami ani innymi podmiotami.

Po kliknięciu przycisku „Authenticate Email" odbiorca zostaje przekierowany na stronę phishingową imitującą jego stronę logowania do poczty e-mail. Pomimo stosunkowo legalnego wyglądu, strona internetowa jest fałszywa. Jego zadaniem jest zapisywanie wprowadzonych danych (tj. hasła do poczty elektronicznej) i wysyłanie ich do oszustów.

Strata może być większa niż w przypadku konta e-mail, ponieważ zarejestrowana za jego pośrednictwem treść również może zostać skradziona. Aby rozwinąć potencjalne nadużycia, cyberprzestępcy mogą kraść tożsamość właścicieli kont o charakterze społecznościowym (np. e-mailowych, sieci społecznościowych, mediów społecznościowych, komunikatorów itp.) i prosić kontakty/przyjaciół/obserwujących o pożyczki lub datki, promować oszustwa i rozsyłać złośliwe oprogramowanie, udostępniając złośliwe pliki lub łącza.

Co więcej, porwane konta związane z finansami (np. bankowości internetowej, przelewów pieniężnych, handlu elektronicznego, portfeli kryptowalutowych itp.) mogą być wykorzystywane do ułatwiania nieuczciwych transakcji i zakupów online.

Podsumowując, ofiary oszukańczych e-maili typu „Server Warning" mogą doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli podałeś dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Server Warning"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Konto e-mail zawiera oczekujące wiadomości i wymaga uwierzytelnienia.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"INTERNATIONALE SPANISCHE ONLINE-LOTTERIE", "Aknowledged Response", "American Express Account Confirmation" i "Funds For Transfer" to tylko niektóre przykłady e-maili phishingowych, które ostatnio zbadaliśmy. Wiadomości te dotyczą przede wszystkim danych logowania, danych osobowych i informacji związanych z finansami.

Jednakże spam jest wykorzystywany do promowania różnych oszustw, a nawet do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Te e-maile można również skutecznie zamaskować jako wiadomości od legalnych dostawców usług, firm, instytucji, władz i innych podmiotów.

Ze względu na to, jak powszechna jest poczta spamowa i jak dobrze może być wykonana – zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/bezpośrednich, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wykorzystywanie kampanii spamowych do dystrybucji złośliwego oprogramowania jest powszechne. Zwodnicze e-maile/wiadomości mogą zawierać złośliwe pliki w postaci załączników lub linków do pobrania. Plikami tymi mogą być archiwa (ZIP, RAR itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), dokumenty (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), JavaScript itd.

Kiedy zakaźny plik zostanie wykonany, uruchomiony lub otwarty w inny sposób – inicjowany jest łańcuch pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowych działań w celu przyspieszenia procesów infekcji systemu. Przykładowo, pliki pakietu Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edycji/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników klikania osadzonych łączy lub plików.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie wolno otwierać załączników ani linków znajdujących się w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być zakaźne. Innym zaleceniem jest używanie wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Warto wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie nie rozsyła się wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu oryginalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne (narzędzia „łamania" zabezpieczeń oprogramowania") i aktualizacje stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Należy zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i niebezpieczne treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania niezawodnego i aktualnego programu antywirusowego. Tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Server Warning":

Temat: E-mail server ******** is pending some messages


Server Report for ********
   
Server Warning For ********


Email Authentication


E-mail server ******** is pending some messages


Kindly AUTHENTICATE your ******** account to access on hold messages.

    
Authentication expires after 12 hours  and your domain ******** will be blocked from connecting the cpanel.

    
Authenticate Email


The system generated this notice on October UTC.
Do not reply to this automated message.


Copyright © 2023 cPanel, L.L.C.

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „Server Warning":

Strona phishingowa promowana przez oszukańczy e-mail Server Warning

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Są one dystrybuowane masowo. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymują identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane uwierzytelniające swoje konto – zmień hasła do wszystkich kont, które mogą zostać przejęte, i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. Jeśli jednak ujawnione informacje miały inny charakter osobisty (np. dane z dowodu osobistego, skany paszportu, numer karty kredytowej itp.) – należy natychmiast skontaktować się z odpowiednimi organami.

Przeczytałem wiadomość zawierającą spam, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Otwieranie/czytanie e-maili jest nieszkodliwe. Urządzenia są infekowane po otwarciu złośliwych załączników lub łączy.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. Być może udałoby ci się uniknąć infekcji, gdyby był to dokument (.doc, .one, .xls, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika, aby rozpocząć procesy pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania (np. włączenia makr, kliknięcia osadzonej zawartości itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner może skanować systemy i usuwać wszelkiego rodzaju zagrożenia. Jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Warto zauważyć, że ponieważ malware wysokiej klasy zwykle ukrywa się głęboko w systemach, najważniejsze jest wykonanie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Server Warning kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Server Warning" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.