FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj e-mailom „Password Was Compromised Through A Legitimate Website”

Znany również jako: E-mail sekstorsyjny „Password Was Compromised Through A Legitimate Website”
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Password Was Compromised Through A Legitimate Website"?

Po przeanalizowaniu e-maila „Password Was Compromised Through A Legitimate Website" ustaliliśmy, że jest to spam. Ta poczta jest oszustwem związanym z sekstorsją. Fałszywie twierdzi, że urządzenie odbiorcy zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, które następnie zostało wykorzystane do uzyskania dostępu do mikrofonu i kamery.

W przeciwieństwie do typowych oszustw związanych z sekstorsją, w tej wiadomości nie znajduje się informacja, że zarejestrowano treści o charakterze jednoznacznie seksualnym przedstawiające odbiorcę. Sugeruje raczej, że tak właśnie jest, pozostawiając jednak miejsce na interpretację w celu poszerzenia puli ofiar.

Należy podkreślić, że wszystkie te twierdzenia są fałszywe – dlatego poczta ta nie stanowi zagrożenia dla odbiorców.

E-mailowa kampania spamowa Password Was Compromised Through A Legitimate Website

Przegląd oszustwa e-mailowego „Password Was Compromised Through A Legitimate Website"

Wiadomość e-mail o temacie „Careful, it's important" (może się różnić) informuje odbiorcę, że hasło do jego konta pocztowego zostało uzyskane za pośrednictwem legalnej strony internetowej. Podobno za pośrednictwem skompromitowanej wiadomości nadawca i jego zespół mogli uzyskać dostęp do wszystkich danych przechowywanych na koncie, przeanalizować je i opracować wektor ataku.

Plan się powiódł, a urządzenie odbiorcy zostało rzekomo zainfekowane wirusem typu backdoor. Malware umożliwiło im dostęp do treści przechowywanych w systemie oraz kontrolę nad mikrofonem i kamerą urządzenia.

W wiadomości twierdzi się, że utworzono „archiwum" filmów „eksplodujących". Nie podano żadnych dalszych szczegółów, co oddziela ten spam od standardowych oszustw związanych z sekstorsją. Implikacja jest jednak oczywista, a niejasność może służyć zwiększeniu liczby potencjalnych ofiar.

Następnie e-mail grozi wyciekiem nagrań – chyba że odbiorca w ciągu dwóch dni przeleje 750 $ w kryptowalucie Bitcoin na podany adres portfela. Spełnienie żądań zapewni usunięcie wszystkich skradzionych i zarejestrowanych danych oraz usunięcie wirusa.

Jak wspomniano we wstępie, wszystkie informacje zawarte w tej wiadomości spamowej są fałszywe. Oznacza to, że urządzenie odbiorcy nie zostało zainfekowane ani nie zostały wydobyte ani utworzone żadne materiały. Dlatego tę wiadomość należy po prostu zignorować i zgłosić jako spam.

Warto wspomnieć, że oszuści celowo wybierają kryptowaluty jako okup, ponieważ ich transakcje są praktycznie niemożliwe do wyśledzenia, co praktycznie uniemożliwia cofnięcie przelewu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail sekstorsyjny „Password Was Compromised Through A Legitimate Website”
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Urządzenie odbiorcy zostało zainfekowane, a napastnicy ukradli i nagrali zawartość, która wycieknie, jeśli nie zostanie zapłacony okup.
Kwota okupu 750 USD w kryptowalucie Bitcoin
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców 1J7RYCYp8D7zYoAAR4HQDXujaRU6D9tDbf (Bitcoin)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady spamowych kampanii sekstorsyjnych

Sprawdziliśmy tysiące wiadomości zawierających spam, a "YouPorn email scam", "Specialized Hacker Succeeded In Hacking Your Operating System", "I Will Be Direct You Watch Adult Content" i "You Could Be In Trouble With The Law" to tylko kilka przykładów wiadomości promujących oszustwa związane z sekstorsją.

Warto zauważyć, że nie jest to jedyny rodzaj oszustwa przeprowadzanego za pośrednictwem poczty spamowej. Zwodnicze e-maile/wiadomości są również wykorzystywane do promowania phishingu, oddzwonienia, pomocy technicznej, zwrotu pieniędzy, loterii, dziedziczenia i różnych innych oszustw. Ponadto poczta ta jest wykorzystywana do rozsyłania rzeczywistego złośliwego oprogramowania (np. trojanów, ransomware, koparek kryptowalutowych etc.).

Ze względu na powszechność spamu i to, jak dobrze jest przygotowana – zdecydowanie zalecamy zachowanie czujności w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/bezpośrednich, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Cyberprzestępcy często wykorzystują kampanie spamowe do rozsyłania malware. E-maile/wiadomości spamowe mogą zawierać złośliwe pliki w postaci załączników lub linków do pobrania. Pliki te są dostępne w różnych formatach, np. dokumentów (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), archiwów (ZIP, RAR itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), JavaScript itd.

Proces pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania jest inicjowany w momencie otwarcia zakaźnego pliku. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji, aby wywołać łańcuchy infekcji. Przykładowo, pliki pakietu Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edycji/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników klikania osadzonych linków lub plików.

Jak uniknąć instalacji malware?

Należy ostrożnie obchodzić się z przychodzącymi e-mailami i innymi wiadomościami. Nie wolno otwierać załączników ani linków znajdujących się w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe. Zalecamy używanie wersji pakietu Microsoft Office po 2010 roku, ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Należy pamiętać, że malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i niebezpieczne treści online zwykle wydają się uzasadnione/nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Innym zaleceniem jest aktywacja i aktualizacja oprogramowania przy użyciu oryginalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń oprogramowania") i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Należy używać programów bezpieczeństwa do regularnego skanowania systemu i usuwania zagrożeń/problemów. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mailowej „Password Was Compromised Through A Legitimate Website”:

Temat: Careful, it's important


Hi.
I have very bad news for you. Unfortunately, your private data was compromised.


Your password was compromised through a legitimate website, and that led to events that I will explain to you now.
Using your password, our team gained access to your email. We analyzed all data and after going through found a vector for an attack.
That attack was a success. The result was that your machine was infected with a virus/backdoor. Our team uses individual approach to every victim, our success rate is very high.


We have gained access to the data, but the most interesting part that we are able to control your webcam and microphone.


And you are correct. We have a nice archive with exploding video content.
It's all good, but we are here to make money. So if you don't want those videos to be leaked, please follow the instructions.


You pay $750 USD, and there will be nothing to worry about. No chats, no photos, nothing. Every single file will be deleted and virus removed from your machine


Use Bitcoin to make the transfer. Wallet address is 1J7RYCYp8D7zYoAAR4HQDXujaRU6D9tDbf , it's unique and we will know that you made the payment immediately.
You have 2 days to make the transfer, that's reasonable.
Take care.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Cyberprzestępcy rozpowszechniają je w masowych kampaniach, mając nadzieję, że przynajmniej niektórzy odbiorcy dadzą się nabrać na ich oszustwa.

Czy mój komputer rzeczywiście został zhakowany i czy nadawca ma jakieś informacje?

Nie, wszystkie twierdzenia zawarte w e-mailu „Password Was Compromised Through A Legitimate Website" są fałszywe. Oznacza to, że twoje urządzenie nie zostało zainfekowane ani nie została skradziona lub nagrana żadna poufna zawartość.

Jak cyberprzestępcy zdobyli moje hasło do poczty e-mail?

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn. Najprawdopodobniej padłeś ofiarą oszustwa phishingowego. Przykładowo, mogłeś wprowadzić dane logowania do konta w witrynie lub witrynie phishingowej, np. takiej, która imituje stronę logowania do konta e-mail i wymaga weryfikacji/potwierdzenia za pomocą danych uwierzytelniających e-mail, fałszywych formularzy rejestracyjnych zawierających te dane itp.

Alternatywnie cyberprzestępcy mogli uzyskać dane logowania w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych po twojej stronie. Jest najmniej prawdopodobne, że informacje te zostały skradzione w wyniku naruszenia bezpieczeństwa usługodawcy.

Wysłałem kryptowalutę na adres podany w tym e-mailu, czy mogę odzyskać pieniądze?

Nie, transfery kryptowalut są praktycznie nieodwracalne, ponieważ ich transakcje są praktycznie niemożliwe do wyśledzenia.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez spamowy e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś swoje dane do logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie. Jeśli posiadasz nieujawnione inne informacje prywatne (np. dane dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie/przeczytanie e-maila nie uruchomi żadnego procesu infekcji systemu. Urządzenia są infekowane po otwarciu/kliknięciu złośliwych załączników lub linków.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. Można jednak uniknąć narażenia urządzenia na szwank, jeśli jest to dokument (.doc, .xls, .one, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań, aby przyspieszyć łańcuchy infekcji (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonych plików/linków itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ wyrafinowane szkodliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail sekstorsyjny „Password Was Compromised Through A Legitimate Website” kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail sekstorsyjny „Password Was Compromised Through A Legitimate Website” na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.