FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile „Deceased Relative"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Deceased Relative"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Deceased Relative"?

Nasza kontrola e-maila „Deceased Relative" wykazała, że jest to spam. Ta wiadomość phishingowa jest przedstawiana jako list od prawnika, który reprezentował zmarłego krewnego odbiorcy. Jako najbliższy krewny obdarowany ma rzekomo prawo do dużej sumy.

Tego rodzaju wiadomości spamowe są ukierunkowane na dane osobowe i mogą nakłonić ofiary do przekazania pieniędzy oszustom

Deceased Relative email spam campaign

Przegląd oszustwa e-mailowego „Deceased Relative"

W oszukańczym e-mailu o temacie „James Arthur" (może się różnić) znajduje się informacja, że nadawcą był „legal attorney representative" krewnego odbiorcy, który od tego czasu nie żyje. Zmarły krewny pracował w kraju nadawcy (nieokreślonym) i przed śmiercią zdeponował 25 829 031 dolarów w lokalnej instytucji finansowej.

Nadawca wyraża chęć reprezentowania odbiorcy jako osoby najbliższej w jego wniosku o podział środków. Aby kontynuować, odbiorca jest proszony o podanie pełnych danych osobowych (chociaż w wiadomości e-mail znajdują się tylko „imię i nazwisko" oraz „numer telefonu").

Jak wskazano we wstępie, wszystkie twierdzenia zawarte w wiadomości są fałszywe, a poczta ta nie jest w żaden sposób powiązana z żadnymi rzeczywistymi osobami.

Jest prawdopodobne, że ta oszukańcza poczta będzie zawierała prośbę o więcej informacji, takich jak dodatkowe dane prywatne i/lub dane związane z finansami (np. dane logowania do konta bankowego online, dane konta bankowego, numery kart kredytowych itp.) po tym jak ofiara nawiąże kontakt z oszustami.

Ujawnione dane osobowe mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości ofiar lub do dokonania innych niegodziwych czynów. Dane finansowe mogą być wykorzystywane do ułatwiania nieuczciwych transakcji lub zakupów online.

Alternatywnie cyberprzestępcy mogą prosić ofiary o uiszczenie fałszywych opłat lub wykorzystać inne fałszywe powody, aby otrzymać wysłane pieniądze. Aby zminimalizować ryzyko ścigania karnego i odzyskania środków – oszuści preferują trudne do wyśledzenia metody zdobycia pieniędzy, np. kryptowaluty, bony przedpłacone, karty podarunkowe lub gotówkę ukrytą i wysłaną w paczkach.

Podsumowując, ufając e-mailom typu „Deceased Relative" – użytkownicy mogą doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli przekazałeś już oszustom swoje prywatne dane (np. dane z dowodu osobistego, zdjęcia/skany paszportu, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Deceased Relative"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorca ma prawo do dziedziczenia dużej sumy po zmarłym krewnym.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"Unsuccessful Search For Relatives", "Documents And Funds Have Been Credited", "Password Marked For Deletion" i "oszustwo Web Mail" to tylko kilka przykładów e-maili phishingowych, które ostatnio przeanalizowaliśmy.

Ta poczta może być kierowana do szerokiej gamy danych, a najczęściej danych logowania do konta, danych osobowych, numerów kart kredytowych itp.

Wiadomości spamowe służą do promowania różnych oszustw, a nawet do rozsyłania malware. E-maile mogą być proste i pełne błędów gramatycznych/ortograficznych lub kompetentnie spreparowane jako wiadomości od legalnych dostawców usług, firm, organizacji, władz lub innych podmiotów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Kampanie spamowe są często wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Te e-maile/wiadomości mogą zawierać złośliwe pliki w postaci załączników lub linków do pobrania. Złośliwe pliki występują w różnych formatach, np. plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), archiwów (ZIP, RAR itp.), dokumentów (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), JavaScript itd.

Po otwarciu złośliwego pliku uruchamiany jest proces infekcji systemu. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji, aby przyspieszyć łańcuchy pobierania/instalacji malware. Przykładowo pliki pakietu Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edycji/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników klikania osadzonych plików lub linków.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych. Nie należy otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one spowodować infekcję. Innym zaleceniem jest używanie wersji pakietu Microsoft Office po 2010 roku, ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Jednak malware nie jest dystrybuowane wyłącznie poprzez pocztę spamową. Dlatego zalecamy również zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą być pobierane z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Aktywacja i aktualizacja oprogramowania przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi jest równie ważna, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić, że zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika. Do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów należy używać programów bezpieczeństwa. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Deceased Relative":

Temat: James Arthur


Attention: Please!


I'm James Arthur, I was the legal Attorney Representative to a member of your deceased relative from your country who used to work as a contractor here in my country. He deposited a huge sum of $25,829,031.00 in a financial institution before he died.


I want to present you as his legal next of kin to the bank where he deposited the money due to the fact that you are a foreigner and from the same country of the deceased, so that you and I may be entitled to request and receive the fund in its own name that you are a member of the family to receive the money on behalf of the deceased.


I will inform you more as I hope to hear from you soon.


If you are interested I want you to send me complete personal information like your full name, phone number that will allow me to provide you with full details of the transaction to enable us proceed without further delay


Remain blessed
Lawyer. James Arthur

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Cyberprzestępcy rozpowszechniają tysiące e-maili spamowych, mając nadzieję, że przynajmniej niektórzy odbiorcy dadzą się nabrać na oszustwa.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania – zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem e-mail spamowy, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, urządzenia są infekowane po otwarciu złośliwych załączników lub linków – samo przeczytanie e-maili nie wystarczy, aby uruchomić proces infekcji.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy twoje urządzenie zostało zainfekowane, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak. Można jednak uniknąć wywołania infekcji, jeśli jest to dokument (.doc, .pdf, .xls, .one itp.). Formaty te mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika w celu zainicjowania pobierania/instalacji malware (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonej zawartości itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maila?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że malware wysokiej klasy zwykle ukrywa się głęboko w systemach – wykonanie pełnego skanowania systemu jest niezbędne.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Deceased Relative kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Deceased Relative" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.