FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie przeglądarki Chromstera i wszelkiego niechcianego, zainstalowanego z nią oprogramowania

Znany również jako: Niechciana przeglądarka Chromstera
Poziom zniszczenia: Średni

Jaką aplikacją jest Chromstera?

Badając podejrzane witryny, nasz zespół badawczy odkrył przeglądarkę Chromstera. Ta aplikacja jest oparta na Chromium – projekcie przeglądarki internetowej typu open source.

Jeśli Chromstera przeniknęła do twojego systemu, jest wysoce prawdopodobne, że ta aplikacja pojawiła się wraz z innym niechcianym lub potencjalnie złośliwym oprogramowaniem. Warto również wspomnieć, że nierzadko zdarza się, że przeglądarki oparte na Chromium są tworzone w nikczemnych zamiarach. Dlatego fałszywe przeglądarki Chromium mogą mieć różne szkodliwe funkcje.

Szczegóły przeglądarki Chromstera

Przegląd przeglądarki Chromstera

Badając przeglądarkę Chromstera, dowiedzieliśmy się, że każde otwarcie nowej karty/okna lub wprowadzenie zapytania w pasku adresu URL powoduje przekierowanie do fałszywej wyszukiwarki chromstera.com. To zachowanie jest standardowe w przypadku porywaczy przeglądarki, które zmieniają ustawienia przeglądarki w celu promowania (poprzez przekierowania) nielegalnych wyszukiwarek.

Podobnie jak większość witryn tego typu, chromstera.com nie może samodzielnie generować wyników wyszukiwania – dlatego przekierowuje do oryginalnej wyszukiwarki Bing (bing.com). Jednak chromstera.com może również przekierować gdzie indziej, ponieważ w wpływ na przekierowania mogę mieć takie czynniki, jak geolokalizacja użytkownika.

Ponadto Chromstera może zbierać wrażliwe dane użytkownika. Niechciane oprogramowanie zwykle atakuje następujące informacje: odwiedzane adresy URL, przeglądane strony internetowe, wyszukiwane hasła, adresy IP, internetowe pliki cookie, nazwy użytkowników/hasła, dane osobowe, numery kart kredytowych itp. Zebrane dane można następnie udostępnić i/lub sprzedać firmie stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom).

Warto zauważyć, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jeśli Chromstera przeniknęła do urządzenia, zrobiło to również inne niechciane lub potencjalnie szkodliwe oprogramowanie.

W większości przypadków aplikacje takie jak Chromstera są instalowane razem z porywaczami przeglądarki, adware i PUA. Aby szczegółowo opisać potencjalne zachowanie: oprogramowanie może wyświetlać natrętne reklamy, wymuszać otwieranie stron internetowych, zbierać prywatne dane itp.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak Chromstera na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Niechciana przeglądarka Chromstera
Typ zagrożenia Niechciana przeglądarka, niechciana aplikacja, PUA, potencjalnie niechciana aplikacja
Nazwy wykrycia (zwodniczego instalatora) Antiy-AVL (GrayWare/Win32.Wacapew), DrWeb (Trojan.Siggen21.17666), Fortinet (W32/PossibleThreat), McAfee (Artemis!F23CECFA0555), Zillya (Trojan.BroExt.Win32.4), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (aplikacji) Nie dotyczy (VirusTotal)
Promowany URL chromstera.com
Nazwy wykrycia (chromstera.com) Nie dotyczy (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (chromstera.com) 104.21.68.208
Objawy Wyświetlanie reklam niepochodzących z przeglądanych witryn. Natrętne  reklamy pop-up. Zmniejszona prędkość przeglądania internetu.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana).
Zniszczenie Zmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki – problemy prywatności, możliwe dodatkowe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady zwodniczych przeglądarek

ChromniusClearBrowser, CryptoTab Browser i Cent to kilka przykładów przeglądarek opartych na Chromium, które ostatnio analizowaliśmy. To oprogramowanie jest często powiązane z innymi niechcianymi/złośliwymi treściami i może zawierać niewymienione i szkodliwe funkcje. Dlatego ważne jest, aby wykonać pełne skanowanie systemu i usunąć wszystkie wykryte zagrożenia.

Jak zainstalowano Chromstera na moim komputerze?

Pobraliśmy Chromsterę z jej „oficjalnej" strony promocyjnej. Oprogramowanie tego rodzaju jest również promowane na zwodniczych/oszukańczych witrynach. Użytkownicy uzyskują dostęp do takich stron głównie poprzez przekierowania spowodowane przez witryny wykorzystujące fałszywe sieci reklamowe, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Inną techniką dystrybucji jest „sprzedaż wiązana" — dodawanie niechcianych/złośliwych dodatków do zwykłych instalatorów programów. Ryzyko przypadkowego zezwolenia na dostęp dołączonych programów do systemów zwiększa się w przypadku pobierania produktów z podejrzanych kanałów (np. witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.) oraz przyspieszania procesów instalacji (np. ignorowania warunków, używania „Łatwych"/„Szybkich" itp. ustawień).

Natrętne reklamy dystrybuują również niechciane oprogramowanie. Po kliknięciu niektóre z tych reklam mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/instalacji bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji niechcianego oprogramowania?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych/wiarygodnych źródeł. Ponadto, należy ostrożnie podchodzić do procesów instalacyjnych, np. czytając warunki, sprawdzając możliwe opcje, korzystając z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i rezygnując ze wszystkich dodatkowych aplikacji, rozszerzeń, narzędzi itp.

Kolejnym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe. Przykładowo, natrętne reklamy mogą wyglądać nieszkodliwie, ale przekierowywać do podejrzanych/wątpliwych witryn (np. promujących oszustwa, hazardowych, pornograficznych, randkowych dla dorosłych itp.).

W przypadku ciągłego napotkania tego rodzaju reklam/przekierowań sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Chromsterą, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć tę aplikację.

Zrzut ekranu witryny używanej do promowania porywacza przeglądarki Chromstera:

Witryna promująca przeglądarkę Chromstera

Zrzut ekranu strony domowej przeglądarki Chromstera:

Strona domowa niechcianej przeglądarki Chromstera

Zrzut ekranu ustawień wyszukiwarki przeglądarki Chromstera:

Ustawienia wyszukiwarki niechcianej przeglądarki Chromstera

Wygląd przeglądarki Chromstera przekierowującej przez chromstera.com do wyszukiwarki Bing (GIF):

Niechciana przeglądarka Chromstera przekierowująca poprzez chromstera.com do Bing (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie przeglądarki Chromstera:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie przeglądarki Chromstera za pomocą Panelu sterowania

W oknie odinstalowywania programów spójrz na „Chromstera", wybierz ten wpis i kliknij przycisk „Odinstaluj" lub „Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

W czasie badań Chromstera nie instalowała wtyczek do przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome ani Mozilla Firefox, jednak mogła być połączona z innym niechcianym/złośliwym oprogramowaniem. Dlatego zaleca się usunięcie wszystkich potencjalnie niechcianych dodatków do przeglądarek internetowych.

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki do przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie niechcianych rozszerzeń z Google Chrome krok 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome) wybierz „Rozszerzenia" i kliknij „Zarządzaj rozszerzeniami". Zlokalizuj wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz te wpisy i kliknij „Usuń".

Usuwanie niechcianych rozszerzeń z Google Chrome krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem niechciana przeglądarka chromstera, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie niechcianych rozszerzeń z Mozilla Firefox krok 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu głównego okna) wybierz „Dodatki i motywy". Kliknij „Rozszerzenia", w otwartym oknie znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, kliknij trzy kropki, a następnie kliknij „Usuń".

Usuwanie niechcianych rozszerzeń z Mozilla Firefox krok 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem niechciana przeglądarka chromstera, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware niechciana przeglądarka chromstera ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat niechciana przeglądarka chromstera lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/27543-chromstera-unwanted-application

Często zadawane pytania (FAQ)

Jaki jest cel niechcianej aplikacji?

Niechciane aplikacje mają na celu generowanie przychodów dla ich twórców. Oprogramowanie objęte tą klasyfikacją może to robić poprzez promowanie zakupów w aplikacji, wyświetlanie reklam, powodowanie przekierowań, zbieranie prywatnych danych itd.

Czy niechciana aplikacja Chromstera jest legalna?

Zwykle aplikacje takie jak Chromstera są uważane za legalne ze względu na informacje (np. dotyczące potencjalnego zachowania itp.) zawarte w umowach licencyjnych użytkownika końcowego (EULA).

Czy zainstalowanie Chromstery na moim komputerze jest niebezpieczne?

Chromstera może mieć niepożądane możliwości, takie jak śledzenie danych – co sprawia, że ta aplikacja stwarza zagrożenie dla prywatności. Jednak jest wysoce prawdopodobne, że Chromstera infiltruje systemy wraz z innym niechcianym oprogramowaniem, np. adware, porywacze przeglądarki, PUA etc.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć niechcianą aplikację Chromstera?

Tak, Combo Cleaner może skanować komputery i usuwać wykryte niechciane/złośliwe aplikacje. Warto wspomnieć, że ręczne usunięcie (bez pomocy programów bezpieczeństwa) może być nieskuteczne. W niektórych przypadkach różne pozostałości plików pozostają ukryte w systemie – nawet po ręcznym usunięciu oprogramowania. Ponadto pozostałe komponenty mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego tak ważne jest dokładne usunięcie niepożądanego oprogramowania.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Niechciana przeglądarka Chromstera kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Niechciana przeglądarka Chromstera na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.