FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe e-maile, jak „PayPal Account Has Been Charged”

Znany również jako: Oszustwo PayPal Account Has Been Charged
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „PayPal Account Has Been Charged"?

Jest to fałszywa wiadomość od PayPal, który twierdzi, że z konta użytkownika zostanie pobrana pewna kwota pieniędzy. Stojący za nią oszuści próbują nakłonić odbiorców do zadzwonienia pod podany numer. PayPal nie ma nic wspólnego z tym e-mailem. Dlatego też należy tę wiadomość zignorować.

Oszustwo e-mailowe PayPal Account Has Been Charged

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „PayPal Account Has Been Charged"

Odbiorców informuje się, że ich konta PayPal zostały obciążone kwotą 479,35 $. Potrącenie z ich kont nastąpi w ciągu najbliższych 24 godzin. Jeśli odbiorcy nie są zaznajomieni z tą transakcją lub chcą anulować te opłaty, powinni skontaktować się z bezpłatnym numerem obsługi klienta pod numerem +1 (888) 289-0291.

Wiadomość zawiera również fałszywy numer faktury, kwotę, datę, dane matrycy i tryb płatności. Odbiorcom przypomina się również, że w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości powinni bez wahania kontaktować się z zespołem obsługi klienta.

Zwykle, gdy kontaktuje się z oszustami, proszą oni o podanie poufnych informacji (takich jak dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego lub inne szczegóły) lub próbują uzyskać zdalny dostęp do komputerów. Jeśli mają dostęp do komputerów, mogą kraść dane osobowe, instalować malware i wykonywać inne złośliwe działania.

Dwa przykłady oszustw, w których oszuści próbują nakłonić użytkowników do zapewnienia zdalnego dostępu do komputerów, to "oszustwo TeamViewer Tech Support" i "oszustwo UltraViewer Tech Support".

Ponadto oszuści stojący za takimi wiadomościami, jak oszukańczy e-mail PayPal, mogą nakłaniać użytkowników do zapłaty za niepotrzebne lub fałszywe usługi lub produkty. Tak czy inaczej, zdecydowanie zaleca się ignorowanie takich e-maili, aby uniknąć strat pieniężnych, kradzieży tożsamości, infekcji komputerowych i innych problemów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa PayPal Account Has Been Charged Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Kwota 479,35 $ zostanie pobrana z konta PayPal odbiorcy w ciągu 24 godzin.
Numer fałszywego telefonu wsparcia technicznego +1 (888) 289-0291
Przebranie Wiadomość z PayPal
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

Z reguły oszuści stojący za tego rodzaju e-mailami podszywają się pod legalne firmy, organizacje lub prawdziwe osoby. Dlatego ich wiadomości często wydają się uzasadnione. Ich celem jest zwykle wyłudzenie pieniędzy i (lub) poufnych informacji. Wykorzystują uzyskane informacje do kradzieży tożsamości lub kont internetowych lub do wykonywania innych złośliwych działań.

Przykładami oszukańczych e-maili są "Attached Payment Invoice", "Confirm Ownership" i "Jeff Bezos Charity Project". Wiadomości e-mail wysyłane przez cyberprzestępców mogą być również wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Celem cyberprzestępców jest nakłonienie użytkowników do zainfekowania komputerów za pośrednictwem e-maili poprzez wysyłanie złośliwych linków lub załączników. Załączniki te mogą obejmować dokumenty MS Office, pliki PDF, pliki wykonywalne, archiwa (takie jak ZIP lub RAR), pliki JavaScript lub pliki ISO, z których wszystkie mogą służyć do dystrybucji malware.

Metoda infekcji różni się w zależności od typu pliku. Przykładowo dokumenty MS Office infekują komputer po włączeniu poleceń makr, podczas gdy pliki wykonywalne infekują komputer natychmiast po ich otwarciu.

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby uniknąć infekcji komputerowych, ważne jest, aby nie otwierać załączników lub linków otrzymanych z nieznanych adresów e-mail, zwłaszcza jeśli e-maile cię nie dotyczą. Zaleca się również pobieranie oprogramowania i plików z oficjalnych witryn i sklepów zamiast korzystania z innych źródeł. Nie należy również klikać reklam na podejrzanych stronach.

Ponadto ważne jest, aby na bieżąco aktualizować system operacyjny i zainstalowane na nim programy oraz używać narzędzi stworzonych przez oficjalnych programistów do aktualizacji i aktywacji każdego oprogramowania.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „PayPal Account Has Been Charged":

PayPal

REPORT
Invoice no.: 44GQ FQ89 Z7HY CDC9

Dear Customer,

Thank you for using PayPal.
Your Account has been charged with USD 479.35 and will be going to deduct from your account within 24 hours. If you did not recognize this transaction or want to cancel these charges.
Please contact Toll Free Customer Support Number: +1 (888) 289-0291

Invoice Number    :    44GQ FQ89 Z7HY CDC9
Invoice Amount    :    USD 479.35
Invoice Date    :    January 26, 2023
Due Date        :    January 27, 2023
Payment Mode    :    Online

Auto Renewal

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Nawet osoby, które nie korzystają z systemu PayPal, mogły otrzymać tę wiadomość. Takie e-maile nie są ukierunkowane ani spersonalizowane. Są zwykle wysyłane do dużej liczby odbiorców.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś jakiekolwiek dane do konta, ważne jest, aby natychmiast je zmienić (hasła). Jeśli podałeś jakiekolwiek inne dane osobowe, takie jak dane karty kredytowej lub dane dowodu osobistego, zalecamy jak najszybsze skontaktowanie się z odpowiednimi organami. Pomoże to chronić twoją tożsamość i zapobiegnie wszelkim potencjalnym nieuczciwym działaniom.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do tego e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli ten plik był wykonywalny, prawdopodobnie komputer został zainfekowany malware. Jeśli jednak plik był dokumentem, takim jak dokument PDF lub Word, możliwe, że komputer nie został zainfekowany. Dzieje się tak dlatego, że samo otwarcie dokumentu jest nieszkodliwe — złośliwy dokument nie może zainfekować komputera, dopóki nie zostaną włączone polecenia makr lub nie zostaną wykonane inne czynności.

Wysłałem kryptowalutę na adres podany w takim e-mailu. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Niestety transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne – odzyskanie przekazanych środków (kryptowaluty) jest niemożliwe.

Przeczytałem wiadomość, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwieranie e-maili (nawet jeśli zawierają złośliwe linki lub pliki) jest nieszkodliwe.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku e-mail?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje twój komputer w poszukiwaniu zagrożeń i usunie je. Może wykryć prawie każde znane malware. Aby upewnić się, że komputer został dokładnie wyczyszczony, zaleca się przeprowadzenie pełnego skanowania. Wynika to z faktu, że zaawansowane złośliwe oprogramowanie często ukrywa się głęboko w systemie, a pełne skanowanie zapewni wykrycie i usunięcie wszystkich zagrożeń.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo PayPal Account Has Been Charged kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo PayPal Account Has Been Charged na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.