FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe wiadomości, jak „Access To This MAC Has Been Blocked"

Znany również jako: Oszustwo wsparcia technicznego Access To This MAC Has Been Blocked
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „Access To This MAC Has Been Blocked"?

Jest to fałszywa wiadomość wirusowa wyświetlana przez zwodniczą witrynę (oszukańczą witrynę pomocy technicznej). Celem tej strony jest nakłonienie niczego niepodejrzewających gości do zadzwonienia pod podany numer. Żadna z wiadomości na tej stronie nie jest prawdziwa. Dlatego należy zignorować tę stronę internetową.

Oszustwo Access To This MAC Has Been Blocked

Szczegółowe informacje o „Access To This MAC Has Been Blocked"

Ta oszukańcza strona zawiera fałszywą wiadomość bezpieczeństwa systemu macOS (fałszywe ostrzeżenie bezpieczeństwa) twierdzącą, że dostęp do tego komputera Mac został zablokowany ze względów bezpieczeństwa. Mówi, że komputer został zainfekowany trojanem spyware, a poświadczenia poczty e-mail, hasła bankowe i dane logowania do Facebooka zostały naruszone.

Ta strona zachęca odwiedzających do zadzwonienia pod numer 808-400-0297 (podobno „Mac Support"). Oszuści stojący za oszustwami związanymi z pomocą techniczną próbują wydobyć dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego lub inne poufne dane albo nakłaniają ludzi do zapłacenia za fałszywe (lub niepotrzebne) produkty lub usługi.

Ponadto oszuści wykorzystują oszustwa związane z pomocą techniczną, aby uzyskać zdalny dostęp do komputerów. Proszą użytkowników o zainstalowanie TeamViewer, UltraViewer, AnyDesk lub podobnego narzędzia do zdalnej administracji. Po uzyskaniu dostępu do komputerów mogą kraść informacje, infekować komputery malware (np. ransomware, malware wydobywającym kryptowalutę) i wykonywać inne złośliwe działania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo wsparcia technicznego Access To This MAC Has Been Blocked
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Komputer Mac został zainfekowany/dostęp do komputera został zablokowany
Przebranie Ostrzeżenie od Apple Security
Numer telefonu fałszywego wsparcia technicznego 808-400-0297
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnych oszustw

Przykładami podobnych oszustw są "Apple Security Center", "Apple Defender Security Center" i "Your MAC Has Been Blocked Due To Suspicious Activity!". Zwykle wiadomości wyświetlane na tych oszukańczych witrynach nakłaniają odwiedzających do skontaktowania się z „pomocą techniczną" w celu usunięcia rzekomo wykrytego malware lub rozwiązania innych problemów.

Ani Apple, ani żadna inna legalna firma nie jest powiązana ze stronami internetowymi, które wyświetlają fałszywy system, wirusy, błędy lub inne komunikaty.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

W większości przypadków fałszywe witryny pomocy technicznej i podobne strony są promowane za pomocą podejrzanych reklam, powiadomień z podejrzanych witryn i stron korzystających z nieuczciwych sieci reklamowych (np. stron z torrentami i stron z nielegalnym strumieniowaniem filmów).

Nieuczciwe aplikacje (np. aplikacje typu adware) mogą być również wykorzystywane do promowania witryn wyświetlających fałszywe wiadomości. Tak czy inaczej, użytkownicy nie odwiedzaj celowo takich stron.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Nie klikaj reklam na podejrzanych witrynach ani nie zgadzaj się na otrzymywanie powiadomień z takich witryn. Pobieraj aplikacje i pliki wyłącznie z oficjalnych witryn i zweryfikowanych sklepów. Sprawdzaj narzędzia pobierania i instalatory pod kątem niechcianych aplikacji i odznacz je przed zakończeniem pobierania i instalacji.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd oszustwa pop-up „Access To This MAC Has Been Blocked" (GIF):

Wygląd oszustwa Access To This MAC Has Been Blocked

Tekst w tym oszustwie:

macOS Security
Access to this MAC has been blocked for security reasons.
Contact Mac Support: 808-400-0297 (USA Toll Free)
Threat Detected: Trojan Spyware.
App: Ads.financetrack(1).exe
Run Anyway

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Jest to fałszywa wiadomość (np. alert wirusowy lub ostrzeżenie bezpieczeństwa) wyświetlana przez podejrzaną stronę internetową, której celem jest nakłonienie niczego niepodejrzewających gości do wykonania określonych działań.

Jaki jest cel oszustwa w okienkach pop-up?

Większość oszustów stojących za tymi oszustwami próbuje wydobyć poufne informacje (np. dane karty kredytowej, dane logowania, dane dowodu osobistego), uzyskać zdalny dostęp do komputerów lub wyłudzić pieniądze (np. w celu nakłonienia odwiedzających do zapłacenia za fałszywe lub niepotrzebne usługi lub produkty) itp.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Zwykle użytkownicy otwierają witryny, które wyświetlają fałszywe okienka pop-up za pośrednictwem podejrzanych reklam, powiadomień z podejrzanych witryn lub stron korzystających z nieuczciwych sieci reklamowych. Rzadko zdarza się, aby strony internetowe, które wyświetlają fałszywe wiadomości, były celowo odwiedzane.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami w okienkach pop-up?

Combo Cleaner wykryje podejrzane strony internetowe, w tym strony zaprojektowane do wyświetlania fałszywych wiadomości i ogranicza dostęp do nich.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo wsparcia technicznego Access To This MAC Has Been Blocked kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo wsparcia technicznego Access To This MAC Has Been Blocked na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.