FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć porywacza przeglądarki CustomSearch i powodowane przez niego przekierowania

Znany również jako: Przekierowanie CustomSearch
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest CustomSearch?

Nasi badacze odkryli aplikację CustomSearch podczas rutynowej inspekcji podejrzanych witryn promujących oprogramowanie. Nasza analiza wykazała, że ta aplikacja działa jako porywacz przeglądarki. Promuje fałszywe wyszukiwarki (np. nseext.info, customear.ch itp.), powodując przekierowania do nich i prawdopodobnie ma możliwości śledzenia danych.

Folder instalacyjny porywacza przeglądarki CustomSearch

Przegląd porywacza przeglądarki CustomSearch

Porywacze przeglądarki zwykle zmieniają następujące ustawienia przeglądarki: domyślną wyszukiwarkę, stronę domową i nową kartę/okno – ponownie przypisując je do promowanego adresu URL. Jednak nasza kontrola wykazała, że CustomSearch przywraca tylko domyślną wyszukiwarkę przeglądarki.

W czasie badań ten porywacz przeglądarki powodował przekierowania do nseext.info icustomear.ch. Może jednak promować również inne witryny. Fałszywe wyszukiwarki zwykle nie mogą samodzielnie wygenerować wyników wyszukiwania, więc przekierowują do legalnych wyszukiwarek. Zarówno nseext.info, jak icustomear.ch przekierowywały do wyszukiwarki Bing (bing.com).

Dodatkowo, podczas gdy w ustawieniach domyślnej wyszukiwarki jest ona określana jako „Bing" – bliższe przyjrzenie się adresowi URL ujawniło, że zawiera on nseext.info lubcustomear.ch. Warto zauważyć, że te przekierowania mogą wylądować gdzie indziej (nie tylko w Bing), ponieważ mogą zależeć od różnych czynników (np. geolokalizacji użytkownika itp.).

Ponadto oprogramowanie porywające przeglądarkę zwykle śledzi aktywność przeglądania sieci przez użytkowników. Może to również dotyczyć CustomSearch.

Obierane za cel dane mogą obejmować: odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wyszukiwane hasła, dane osobowe, dane logowania do konta, informacje związane z finansami itp. Zebrane dane mogą zarabiać poprzez sprzedaż stronom trzecim lub w inny sposób wykorzystywane dla zysku.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak CustomSearch na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa CustomSearch
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, przekierowanie, porywacz wyszukiwania, pasek narzędzi, niechciana nowa karta
Nazwy wykrycia (instalatora) CrowdStrike Falcon (Win/grayware_confidence_90% (D)), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (aplikacji) MaxSecure (Trojan.Malware.300983.susgen), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Promowany URL nseext.info; customsear.ch
Nazwy wykrycia (nseext.info) Nie dotyczy (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (nseext.info) 15.197.142.173
Nazwy wykrycia (customsear.ch) Nie dotyczy (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (customsear.ch) 34.102.136.180
Zmienione ustawienia przeglądarki Domyślna wyszukiwarka
Objawy Zmienione ustawienia przeglądarki internetowej; użytkownicy są zmuszani do odwiedzenia strony internetowej porywacza i przeszukiwania internetu za pomocą jego wyszukiwarek.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy z prywatnością), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania do podejrzanych witryn.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady porywacza przeglądarki

Omni Convert - Search Settings for Omnibar, Canvas Tab, Super-Newtab - to tylko niektóre przykłady porywaczy przeglądarki.

To oprogramowanie zwykle wydaje się uzasadnione i nieszkodliwe. Użytkownicy są zachęcani do jego pobrania/instalacji różnymi „przydatnymi" i „korzystnymi" funkcjami. Jednak te funkcje rzadko działają zgodnie z reklamą, a w większości przypadków w ogóle nie działają.

Jak zainstalowano CustomSearch na moim komputerze?

Pobraliśmy CustomSearch z jego „oficjalnej" promocyjnej strony internetowej. Oprócz takich witryn, porywacze przeglądarki są promowane przez oszukańcze witryny. Użytkownicy zwykle uzyskują dostęp do obu typów poprzez przekierowania spowodowane przez strony używające nieuczciwych sieci reklamowych, spamowe powiadomienia przeglądarki, błędnie wpisane adresy URL, natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Ponadto natrętne reklamy dystrybuują również oprogramowanie porywające przeglądarkę. Po kliknięciu niektóre reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu potajemnego pobierania/instalowania oprogramowania.

Porywacze przeglądarki są również dystrybuowane za pomocą „sprzedaży wiązanej" – dołączania niechcianych/złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania. Pobieranie produktów z podejrzanych kanałów (np. witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.) oraz przyspieszanie procesów instalacji zwiększa ryzyko wpuszczenia dołączonych produktów na urządzenia.

Jak uniknąć instalacji porywaczy przeglądarki?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł. Ponadto instalację należy traktować ostrożnie, np. czytając warunki, sprawdzając możliwe opcje, korzystając z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i rezygnując ze wszystkich dodatków.

Zalecamy zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści zwykle wydają się uzasadnione. Przykładowo natrętne reklamy mogą wyglądać nieszkodliwie, ale przekierowywać do bardzo podejrzanych witryn (np. z randkami dla dorosłych, pornografią, hazardem itp.).

W przypadku napotkania tego rodzaju reklam/przekierowań należy sprawdzić system i natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany CustomSearch, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć tego porywacza przeglądarki.

Konfigurator instalatora porywacza przeglądarki CustomSearch:

Konfigurator instalacji porywacza przeglądarki CustomSearch

Witryna promująca porywacza przeglądarki CustomSearch:

Witryna używana do promowania porywacza przeglądarki CustomSearch

Przykład wyszukiwarki promowanej przez porywacza przeglądarki CustomSearch (nseext.info):

1 przykład wyszukiwarki porywacza przeglądarki CustomSearch (nseext.info)

Przykład wyszukiwarki promowanej przez porywacza przeglądarki CustomSearch (customsear.ch):

1 przykład wyszukiwarki porywacza przeglądarki CustomSearch (customsear.ch)

Wygląd porywacza przeglądarki CustomSearchpowodującego przekierowania (poprzez nseext.info) do wyszukiwarki Bing (GIF):

Porywacz przeglądarki CustomSearch przekierowujący (poprzez nseext.info) do Bing (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie porywacza przeglądarki CustomSearch:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie porywacza przeglądarki CustomSearch poprzez Panel sterowania

W oknie odinstalowywania programów: spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane aplikacje (na przykład „CustomSearch"), wybierz te wpisy i kliknij przycisk „Odinstaluj" lub „Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianych aplikacji (które powodują przekierowania przeglądarki na strony nseext.info/customsear.ch), przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie porywacza przeglądarki CustomSearch z Google Chrome:

Film pokazujący, jak usunąć przekierowania przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie niechcianych wyszukiwarek z Google Chrome:

Zmień swoją domyślną wyszukiwarkę:

Usuwanie porywacza przeglądarki CustomSearch z domyślnej wyszukiwarki Google Chrome

Aby zmienić swoją domyślną wyszukiwarkę w Google Chrome: kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Ustawienia". W sekcji „Wyszukiwarka" kliknij „Zarządzaj wyszukiwarkami...". Na otwartej liście poszukaj „nseext.info" lub „customsear.ch". Po zlokalizowaniu kliknij trzy pionowe kropki w pobliżu tego adresu URL i wybierz „Usuń". Zauważ, że wyszukiwarki promowane przez CustomSearch noszą nazwę „Bing", dlatego aby zidentyfikować adres URL wyszukiwarki, musisz kliknąć ikonę pióra po lewej stronie wspomnianej ikony menu z trzema kropkami.

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem przekierowanie customsearch, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Podsumowanie:

Podsumowanie porywacz przeglądarki

Porywacz przeglądarki to takiego typu adware, które zmienia ustawienia przeglądarki internetowej użytkownika poprzez zmianę strony domowej i domyślnej wyszukiwarki na pewną domyślną niechcianą stronę internetową. Najczęściej tego typu adware infiltruje system operacyjny użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Jeśli twoje pobieranie jest zarządzane przez klienta pobierania, należy zrezygnować z instalacji reklamowanych pasków narzędzi lub aplikacji, które chcą zmienić twoją stronę domową i domyślną wyszukiwarkę internetową.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia przekierowanie customsearch ze swoich przeglądarek internetowych, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat przekierowanie customsearch lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/25365-customsearch-browser-hijacker

Często zadawane pytania (FAQ)

Jaki jest cel zmuszania użytkowników do odwiedzania witryny nseext.info/customsear.ch?

Cyberprzestępcy (tj. twórcy porywaczy przeglądarki i fałszywych wyszukiwarek) generują przychody poprzez przekierowania do stron takich jak nseext.info icustomear.ch.

Czy odwiedzanie strony nseext.info/customsear.ch stanowi zagrożenie dla mojej prywatności?

Prawdopodobnie tak. Witryny takie jak nseext.info icustomear.ch zwykle zbierają (i sprzedają) dane odwiedzających.

Jak porywacz przeglądarki przeniknął do mojego komputera?

Porywacze przeglądarki rozsyłają się głównie za pośrednictwem dołączonych konfiguratorów instalacji oprogramowania, zwodniczych promocyjnych stron internetowych, witryn freeware i stron trzecich, sieci udostępniania P2P, oszustw internetowych, spamowe powiadomienia przeglądarki i natrętnych reklam.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć porywacza przeglądarki CustomSearch?

Tak, Combo Cleaner może skanować systemy i usuwać wykryte aplikacje porywające przeglądarkę. Należy wspomnieć, że ręczne usuwanie (niewspomagane przez programy bezpieczeństwa) może nie być idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy obecnych jest wiele porywaczy przeglądarki. Ponieważ po usunięciu jednego porywacza przeglądarki – inne mogą go po prostu ponownie zainstalować. Ponadto ustawienia związane z usuwaniem mogą być niedostępne, gdy zainstalowane jest oprogramowanie porywające przeglądarkę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dokładnie i jednocześnie usunąć wszystkie porywaczy przeglądarki.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Przekierowanie CustomSearch kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Przekierowanie CustomSearch na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.