FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile o odnowieniu „Windows Defender”

Znany również jako: E-mail ze spamem „Windows Defender”
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „oszustwo e-mailowe Windows Defender"?

„Oszustwo e-mailowe Windows Defender" odnosi się do wiadomości spamowych podszywających się pod wiadomości dotyczące odnowienia umowy na „Windows Defender". Należy podkreślić, że wiadomośic te są fałszywe i nie są w żaden sposób powiązane z programem Microsoft Defender Antivirus (dawniej Windows Defender) ani jego twórcami - Microsoft Corporation.

E-mailowa kampania spamowa Windows Defender

Przegląd oszustwa e-mailowego „Windows Defender"

Fałszywy e-mail „Windows Defender", który sprawdziliśmy, informuje odbiorcę, że jego roczna wersja próbna „Windows Defender" wygasła. Roczna umowa serwisowa została odnowiona i w ciągu 24 godzin konto bankowe odbiorcy zostanie obciążone kwotą 399,99 $. Wiadomość spamowa zaleca zadzwonić pod podany numer telefonu w celu anulowania opłaty. Jak wspomniano na początku, ta wiadomość jest fałszywa i nie jest powiązana z firmą Microsoft.

Prawdopodobnie działa ona jako oszustwo związane ze zwrotem pieniędzy, ale ze względu na to, że oszuści decydują się na włączenie programu antywirusowego Microsoft Defender – może również zawierać cechy oszustw związanych z pomocą techniczną.

W oszustwach związanych ze zwrotem pieniędzy ofiary są zachęcane do zadzwonienia na fałszywe infolinie w celu anulowania płatności lub uzyskania zwrotu pieniędzy. Cyberprzestępcy twierdzą, że muszą uzyskać zdalny dostęp do urządzenia użytkownika, aby pomóc w zwrocie pieniędzy. Oszuści zwykle używają do tego celu legalnego oprogramowania do zdalnego dostępu (np. TeamViewer, UltraViewer, AnyDesk etc.).

Po połączeniu, ofiara jest proszona o zalogowanie się na swoje internetowe konto bankowe. Następnie przestępcy wykorzystują funkcję programu zdalnego dostępu, aby przyciemnić ekran ofiary i poprosić o wpisanie kwoty zwrotu. Niezależnie od tego, czy jest wpisana poprawnie, oszuści twierdzą, że tak nie jest i błagają użytkownika o zwrot nadwyżki.

Oszustwo to polega na przesyłaniu środków między kontami ofiar (np. od oszczędności do czeków) lub poprzez edycję kodu HTML witryny w celu wyświetlenia innego numeru, podczas gdy użytkownik widzi ciemny ekran po swojej stronie. Obie te metody w rzeczywistości nie wpływają na fundusze. To ostatnie zmienia tylko to, co wyświetla strona internetowa – nie ma absolutnie żadnego wpływu na konto bankowe.

Gdy użytkownicy są przekonani, że otrzymali znacznie więcej niż fałszywy zwrot pieniędzy, oszuści proszą o zwrot środków za pomocą trudnych do wyśledzenia metod (np. kryptowaluty, gotówki ukrytej w nieszkodliwie wyglądających paczkach i wysłanej, kart podarunkowych/przedpłaconych, voucherach itp.). Ponieważ zwrot/transakcja była od początku fałszywa, zgadzając się na zwrot „nadmiaru", ofiary wysyłają cyberprzestępcom własne pieniądze.

Ze względu na to, że te wiadomości spamowe są zamaskowane jako wiadomości od Microsoft, prawdopodobnie po połączeniu się z urządzeniem ofiary oszuści mogą również próbować oszustwa pomocy technicznej. W tych oszustwach przestępcy udają, że są „ekspertami/certyfikowanymi" „technikami" lub „wsparciem" i wykonują fałszywe skanowanie systemu i diagnostykę, które wykrywają nieistniejące infekcje systemowe, „połączonych hakerów" itp.

Oszuści mogą wyrządzić wiele szkód po podłączeniu do urządzenia ofiary, np. usunąć oryginalne narzędzia bezpieczeństwa, zainstalować fałszywe antywirusy (które wymagają zakupu), wyodrębnić poufne dane lub zainfekować system prawdziwym malware (np. trojanami, ransomware etc.).

Cyberprzestępcy twierdzą, że urządzenie jest w niebezpieczeństwie, dlatego oferują fałszywe usługi i produkty w celu rozwiązania problemów. „Usługi" oszustów zajmujących się wsparciem technicznym są wygórowane, a skutecznie oszukane ofiary są często wielokrotnie atakowane.

Oszustwa phishingowe są często elementem takich schematów. Cyberprzestępcy starają się pozyskać bardzo wrażliwe dane, np. dane logowania (do bankowości internetowej, przekazów pieniężnych, handlu elektronicznego, poczty e-mail, sieci społecznościowych i innych kont), dane osobowe (nazwiska, adresy, zawody itp.) oraz dane związane z finansami (dane konta bankowego, numery kart kredytowych itp.).

Oszuści mogą nakłonić ofiary do ujawnienia informacji przez telefon, wpisując je, gdy są rzekomo „niewidoczne", udostępniając je witrynom lub wprowadzając do plików phishingowych, lub mogą zdobyć dane za pomocą złośliwego oprogramowania.

Podsumowując, ufając wiadomościom spamowym, takim jak ta wiadomość „Windows Defender", użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, utraty danych, uszkodzenia sprzętu, poważnych problemów z prywatnością, znacznych strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli pozwoliłeś przestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia, musisz odłączyć je od internetu. Następnie usuń program dostępu zdalnego, z którego korzystali oszuści (ponieważ mogą nie potrzebować twojej zgody na ponowne połączenie). Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego i użyj go do usunięcia wszystkich wykrytych zagrożeń.

Jeśli uważasz, że dane uwierzytelniające twojego konta zostały ujawnione – zmień hasła do wszystkich potencjalnie porwanych kont i poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli zagrożone dane mają inny charakter osobowy (np. dane dowodu osobistego, skany paszportów, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi urzędami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail ze spamem „Windows Defender”
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Umowa roczna Windows Defender została usunięta.
Przebranie Windows Defender / Microsoft
Numer telefonu oszustów +1 (877) 796-5828
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnych kampanii spamowych

Przeanalizowaliśmy tysiące wiadomości spamowych, a "Windows Defender Advanced Threat Protection", "PayPal - Your Order Is Already Processed" i "Norton Order Confirmation" to tylko kilka przykładów kampanii podobnych do tej kampanii „Windows Defender".

Te wiadomości mogą różnić się tekstem i przebraniem. Mogą być prezentowane jako wiadomości od różnych legalnych firm, usługodawców, organizacji, instytucji, urzędów i innych podmiotów. Jednak e-maile spamowe są wykorzystywane nie tylko do ułatwiania oszustw, ale są również wykorzystywane do rozsyłania złośliwego oprogramowania.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości spamowe mogą zawierać złośliwe pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Pliki te mogą mieć różne formaty, np. dokumentów Microsoft Office i PDF, archiwów (ZIP, RAR itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), JavaScript itd.

Gdy złośliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób — inicjowane są łańcuchy pobierania/instalacji malware. Przykładowo, dokumenty Microsoft Office infekują systemy, wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących wiadomości e-mail, SMS-ów, bezpośrednich wiadomości błyskawicznych i innych. Nie należy otwierać załączników i linków znalezionych w podejrzanej/nieistotnej wiadomości, ponieważ może to spowodować infekcję systemu. Niezbędne jest używanie wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makropoleceń.

Ponieważ malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej, zalecamy również pobieranie go wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych źródeł. Ponadto oprogramowanie musi być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i aktualizacje stron trzecich mogą zawierać złośliwe programy.

Innym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści zwykle wydają się zwyczajne i nieszkodliwe.

Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i regularnie aktualizowany niezawodny program antywirusowy. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w tym e-mailu spamowym „Windows Defender":

Windows Defender


Dear User,


Upcoming contract charge:


$399.99


Yes, it's time for another year of safe hand secure computing experience. Your trial for the year has been expired and we are overwhelmed to know that you are happy with our service. Your annual maintenance contract with us is set to renew on 28th of September 2022. $399.99 has been deducted from your account on 28th September 2022. Charge will show up on your account in the next 24 hours.


To cancel your contract call us on +1 (877) 796-5828


Please note: This is from an e-mail address that cannot receive incoming e-mail. If you had same issue, you can contact us. +1 (877) 796-5828


Details Of Charge
Sold by: Windows Corporation
Windows Defender Microsoft

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Tysiące użytkowników otrzymuje identyczne wiadomości.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś dane uwierzytelniające konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie naruszonych kont i poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.), natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Zezwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co mam zrobić?

Jeśli zezwoliłeś oszustom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – odłącz je od internetu. Po rozłączeniu usuń oprogramowanie dostępu zdalnego używane przez cyberprzestępców (np. TeamViewer, UltraViewer, AnyDesk itp.). Na koniec użyj antywirusa, aby wykonać pełne skanowanie systemu i usunąć wszystkie wykryte zagrożenia.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie e-maila nie zainicjuje żadnych łańcuchów pobierania/instalacji malware. Procesy te są uruchamiane, gdy załączniki lub linki znalezione w spamie zostaną otwarte/kliknięte.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twój system został zainfekowany. Jeśli jednak był to dokument (.pdf, .xls, .doc itp.), mogłeś uniknąć infekcji, ponieważ te formaty mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Może usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Jednak bardzo ważne jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu – wysokiej klasy szkodliwe programy mają tendencję do ukrywania się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail ze spamem „Windows Defender” kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail ze spamem „Windows Defender” na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.