FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe e-maile, jak Norton Order Confirmation

Znany również jako: E-mail phishingowy Norton Order Confirmation
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mail „Norton Order Confirmation"?

Po przeanalizowaniu tego e-maila stwierdziliśmy, że jest on wysyłany przez oszustów, których celem jest nakłonienie odbiorców do skontaktowania się z nimi (zadzwonienia do nich). Wiadomość jest zamaskowana jako list z NortonLifeLock (legalnej firmy produkującej oprogramowanie) dotyczący potwierdzenia zamówienia. Należy ją zignorować.

Oszustwo e-mailowe Norton Order Confirmation

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Norton Order Confirmation"

E-mail informuje, że potwierdzenie zamówienia zostało pomyślnie przetworzone. Twierdzi również, że odbiorca zostanie obciążony kwotą 531,89 $ po wysłaniu zamówienia. Zawiera fałszywy numer zamówienia oraz ceny zamówionych usług i produktów. Ten e-mail ma na celu oszukać odbiorcę, aby uwierzył, że zostanie obciążony określoną kwotą, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.

Wiadomość zawiera fałszywy numer obsługi klienta (+1-844-429-9888). Zwykle po skontaktowaniu się z oszustami piszącymi takie wiadomości e-mail, odbiorcy są proszeni o podanie danych osobowych (np. danych karty kredytowej) lub zapłaty za „usługi" oszustów. Czasami celem jest uzyskanie zdalnego dostępu do komputerów lub nakłonienie odbiorców do pobrania malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Norton Order Confirmation Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorca zostanie obciążony kwotą 531,89 USD po wysłaniu „zamówienia”
Numer oszustów +1-844-429-9888
Przebranie Wiadomość z firmy NortonLifeLock dotycząca potwierdzenia zamówienia
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

E-maile tego typu są zwykle zamaskowane jako oficjalne wiadomości od legalnych (istniejących) firm lub innych podmiotów. Stojący za nimi oszuści próbują wyłudzić pieniądze i (lub) poufne informacje, a nawet rozsyłać złośliwe oprogramowanie. Przykładami podobnych wiadomości e-mail są "oszustwo e-mailowe Your Order Is Processed", "oszustwo e-mailowe You Have 3 Encrypted Documents" i "oszustwo e-mailowe Due Payment-Invoice".

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości e-mail używane do rozsyłania malware zawierają złośliwe załączniki lub linki do witryn. W obu przypadkach odbiorcy infekują komputery po samodzielnym uruchomieniu złośliwego oprogramowania (otwarciu złośliwych plików). Mają na celu nakłonienie użytkowników do otwarcia złośliwych dokumentów MS Office lub PDF, plików ISO, plików archiwów, takich jak ZIP, RAR, plików wykonywalnych i innych.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie otwieraj załączników i linków, gdy otrzymane e-maile nie są istotnymi wiadomościami i zostały wysłane z nieznanych, podejrzanych adresów. Zwróć uwagę, że cyberprzestępcy stojący za wiadomościami zawierającymi złośliwe pliki/linki udają legalne firmy lub inne podmioty. Zawsze używaj oficjalnych stron do pobierania plików i oprogramowania.

Nie pobieraj oprogramowania ani plików za pomocą sieci P2P, zewnętrznych programów do pobierania, witryn z torrentami itp. Poprawnie aktualizuj i aktywuj zainstalowane oprogramowanie (aktywuj je i aktualizuj za pomocą narzędzi zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania).

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail "Norton Order Confirmation":

Norton SECURED
powered by Symantec

Invoice No. GH09754564

Date: 05/09/2022

Your order confirmation has been successfully done and processed from our end. Your account will be charged 531.89 USD after order dispatched. We will not charge any extra amount from your account.

Order received on Tuesday 06 September, 2022

Your order details are given below:

Norton Deluxe 360 Protection $ 475.90

Theft Security for all device $ 55.99

Order number YPM0023955397455
Sub-Total $ 531.89

Note: If you wish to discontinue the services, please call us within 24 hours. Our support team will be happy to assist you with all your queries.

The transaction may take several hours to appear in your account.

Please retain this email as a proof of purchase. To obtain information on how to download or activate your product, go here Norton. Firewall/download and please review our How do I Download"? Help document.

If you didn't initiate this purchase, or the payment was not made by you, directly reach out our customer support helpline at

tel://+ 1 844 429 9888/
Support | Legal | Privacy |

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Nawet jeśli korzystasz z któregokolwiek z produktów marki Norton, ta wiadomość nie została zaadresowana do ciebie osobiście. Oszuści wysyłają tę samą wiadomość do wszystkich w swojej bazie danych, mając nadzieję, że ktoś się na nią nabierze.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś swoje dane logowania, jak najszybciej zmień wszystkie hasła. Upewnij się, że nie używasz tego samego hasła do wielu kont. Skontaktuj się z odpowiednimi władzami, jeśli podane informacje to dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego, numery ubezpieczenia społecznego itp.

Pobrałem i otworzyłem szkodliwy plik załączony do wiadomości e-mail. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To zależy od typu pliku. Przykładowo, złośliwe pliki wykonywalne infekują komputery zaraz po ich otwarciu (dwukrotnym kliknięciu). Złośliwe dokumenty pakietu Microsoft Office powodują infekcje komputera po włączeniu poleceń makr (jeśli są otwierane w wersjach pakietu Office wydanych przed 2010 rokiem).

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, odbiorcy infekują komputery tylko wtedy, gdy otworzą złośliwe pliki lub linki. Czytanie e-maili bez otwierania czegokolwiek w nich jest nieszkodliwe.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do e-maila?

Tak, Combo Cleaner usunie malware. Potrafi wykryć prawie wszystkie znane złośliwe oprogramowanie. Ważne jest, aby wiedzieć, że wysokiej klasy malware może być zaprojektowane tak, aby ukrywało się głęboko w systemie. Dlatego nie można go wykryć bez pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Norton Order Confirmation kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Norton Order Confirmation na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.