FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe e-maile, jak „Windows Defender Advanced Threat Protection"

Znany również jako: E-mail phishingowy Windows Defender Advanced Threat Protection
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe „Windows Defender Advanced Threat Protection"?

Podczas analizy tego e-maila dowiedzieliśmy się, że jest on wysyłany przez oszustów, których celem jest nakłonienie odbiorców do zadzwonienia pod fałszywy numer pomocy technicznej. Stojący za nim oszuści twierdzą, że odbiorcy zostali obciążeni określoną kwotą za subskrypcję Windows Defender Advanced Threat Protection. Zamaskowali ten e-mail jako wiadomość z Microsoft.

Oszustwo e-mailowe indows Defender Advanced Threat Protection

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Windows Defender Advanced Threat Protection"

Oszuści stojący za tym e-mailem twierdzą, że odbiorcy zostali obciążeni opłatą w wysokości 650,99 $ za subskrypcję usługi Windows Defender Advanced Threat Protection. Twierdzą również, że próbowali skontaktować się z odbiorcami za pośrednictwem zarejestrowanego identyfikatora e-mail przed ich obciążeniem, ale nie udało się im to.

Ta wiadomość zawiera również fałszywy numer faktury, numer obsługi klienta oraz opis „zakupionych" produktów. Oszuści mają na celu nakłonienie odbiorców do zadzwonienia pod ten numer w celu uzyskania „zwrotu pieniędzy". Po skontaktowaniu się mogą poprosić o podanie poufnych informacji (np. danych karty kredytowej), uiszczenia pewnej opłaty, a nawet pozwolenia im na zdalny dostęp do komputera.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Windows Defender Advanced Threat Protection Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorca został obciążony opłatą za subskrypcję Windows Defender
Fałszywy numer teleofnu wsparcia technicznego +1(817) 440-4295, +1(888) 819-2174
Przebranie Wiadomość z Microsoft
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

E-maile tego typu są zwykle zamaskowane jako oficjalne/ważne/pilne wiadomości od legalnych firm. Oszuści mają na celu nakłonienie odbiorców do zadzwonienia na podany numer lub podania informacji na zwodniczej witrynie. Próbują wydobyć dane karty kredytowej, hasła, inne poufne informacje lub pieniądze.

Przykładami podobnych oszustw są „oszustwo e-mailowe Norton Order Confirmation", „oszustwo e-mailowe Blocked (Important) Incoming Messages" i „oszustwo e-mailowe Request To Terminate/Disable Your". Wiadomości e-mail mogą być również wykorzystywane do dystrybucji malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Przestępcy wykorzystujący pocztę e-mail do rozsyłania malware wysyłają złośliwe załączniki lub łącza. Odbiorcy infekują komputery, pobierając i uruchamiając złośliwe pliki. Większość cyberprzestępców wykorzystuje złośliwe dokumenty MS Office lub PDF, pliki ISO, archiwa (np. ZIP, RAR), pliki JavaScript i pliki wykonywalne do dystrybucji malware.

Jak uniknąć instalacji malware?

Uważnie sprawdzaj e-maile zawierające pliki lub linki. Nieistotne e-maile otrzymane z nieznanych adresów zawierają prawdopodobnie złośliwe załączniki lub linki. Pobieraj oprogramowanie z legalnych (oficjalnych) stron i sklepów. Nie używaj sieci P2P, podejrzanych stron, zewnętrznych programów do pobierania, witryn z torrentami itp. do pobierania plików lub programów.

Regularnie aktualizuj oraz aktywuj zainstalowane oprogramowanie i system operacyjny za pomocą narzędzi zapewnionych przez oficjalnych programistów. Korzystaj z renomowanego oprogramowania antywirusowego do ochrony komputera. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Texkst prezentowany w wiadomości e-mail „Windows Defender Advanced Threat Protection":

Microsoft

Dear Customer

Thanks for using Windows Defender Advanced Threat Protection.

We thank you for completion of 1 Year.

We tried to contact you on your registered email ID but couldn't get through.

Date:- 02.09.2022
Amount Paid: 650.99 USD

Customer Support Agent on +1(888) 819-2174
Invoice Number: RUY0-6HJEY-5IUK

Description
Windows Defender Advanced Threat Protection
Firewall & Network Protection
Amount $650.99
Total $659.99

If you have any queries about this invoice, simply reach out to our Support Executive on +1(888) 819-2174 (Toll Free) for help.

You have 24 Hours to refund this charge from the Date of transaction without being charges.

Our Support Team will gladly assist you with any questions or request.

Regards, Microsoft Support Team

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Ten e-mail został prawdopodobnie wysłany nawet do osób, które nie korzystają z żadnych produktów Microsoftu. Oszuści wysyłają tę samą wiadomość na wszystkie adresy, które uzyskali po naruszeniu danych, za pośrednictwem stron phishingowych lub w podobny sposób.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Natychmiast zmień wszystkie hasła, jeśli podałeś swoją nazwę użytkownika, hasło (lub hasła) lub inne dane logowania. Jeśli podałeś inne informacje (np. dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego, numer ubezpieczenia społecznego), jak najszybciej skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Pobrałem i otworzyłem szkodliwy plik załączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To zależy od typu pliku. Przykładowo, pliki wykonywalne mogą infekować komputery zaraz po ich otwarciu. Jednak dokumenty Microsoft Office nie mogą powodować żadnych szkód, chyba że zostaną włączone polecenia makr.

Przeczytałem wiadomość e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, e-maile nie mogą infekować komputerów. Odbiorcy infekują komputery za pomocą linków lub załączników w e-mailach (nie poprzez otwieranie wiadomości e-mail).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do e-maila?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane malware. Zaawansowane złośliwe oprogramowanie może być zaprojektowane tak, aby ukrywało się głęboko w systemie. Dlatego użytkownicy muszą w pełni przeskanować system operacyjny, aby usunąć tego rodzaju złośliwe oprogramowanie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Windows Defender Advanced Threat Protection kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Windows Defender Advanced Threat Protection na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.