FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez witryny promujące "Spin The Wheel"

Znany również jako: Pop-up Spin The Wheel
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo "Spin The Wheel"?

„Spin The Wheel" to oszustwo promowane na różnych zwodniczych witrynach. Istnieje kilka wariantów tego oszustwa. Ogólnie rzecz biorąc, program twierdzi, że użytkownicy mają szansę wygrać nagrodę.

Zauważ, że „Spin The Wheel" nie jest w żaden sposób powiązane z Home Depot, Amazon, Apple ani innymi wymienionymi firmami. Ponadto wszelkie nagrody/nagrody oferowane przez to oszustwo są fałszywe.

Celem takich oszustw jest generowanie dochodów dla ich projektantów poprzez nadużywanie zaufania użytkowników. Witryny promujące oszustwa są zwykle otwierane za pośrednictwem błędnie wpisanych adresów URL, przekierowań spowodowanych przez natrętne reklamy lub potencjalnie niechciane aplikacje (PUA).

Oszustwo Spin The Wheel (GIF)

Przegląd oszustwa „Spin The Wheel"

Oszustwo „Spin The Wheel" jest przedstawiane jako program lojalnościowy. Użytkownikom mówi się, że zostali wybrani do otrzymywania nagród od sponsorów fałszywego programu lub mają szansę otrzymać nagrodę za dalsze wspieranie produktu sponsora.

Wszystkie warianty oszustwa są przedstawione jako koła fortuny, które użytkownicy mają zakręcić, aby wygrać nagrodę/nagrodę. W czasie badań warianty twierdziły, że użytkownicy wygrali „Kartę podarunkową Home Depot o wartości 100 $", „Kartę podarunkową Amazon o wartości 1000 %" lub „iPhone 11". Jednak gdy użytkownicy próbują odebrać swoje wygrane, program przekierowuje na inną niezaufaną/złośliwą witrynę.

Oszustwa takie jak „Spin The Wheel" mogą na różne sposoby nadużywać zaufania użytkowników. Zwykle systemy, w których użytkownicy otrzymują nagrodę, proszą ich o dokonanie różnych transakcji pieniężnych. Przykładowo, oszustwo może prosić użytkowników o zapłacenie wysyłki lub innych opłat, aby otrzymać (nieistniejącą) nagrodę.

Co więcej, oszustwa te często przekierowują do stron phishingowych, które zapisują wprowadzone na nich informacje. Dane będące przedmiotem zainteresowania obejmują (między innymi) imiona, nazwiska, adresy, e-maile, numery telefonów, dane konta bankowego i karty kredytowej. Zebrane informacje są następnie sprzedawane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom) i/lub wykorzystywane do dalszych innych oszustw.

Podsumowując, ufając oszustwu „Spin The Wheel", użytkownicy mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

PUA mogą wymusić otwieranie wprowadzających w błąd, zwodniczych i złośliwych witryn (np. takich, które prowadzą „Spin The Wheel" i inne oszustwa). Aplikacje te mogą mieć wiele niebezpiecznych funkcji w różnych kombinacjach.

Typy adware prowadzą natrętne kampanie reklamowe. Wyświetlane reklamy przekierowują po ich kliknięciu do podejrzanych/niebezpiecznych witryn, a niektóre mogą potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie. Porywacze przeglądarki to kolejny rodzaj PUA, który działa poprzez zmianę przeglądarek w celu promowania fałszywych wyszukiwarek. Promowane wyszukiwarki internetowe rzadko są w stanie samodzielnie zapewnić wyniki wyszukiwania, dlatego przekierowują do Google, Bing, Yahoo i innych legalnych wyszukiwarek.

Co więcej, większość PUA ma możliwości śledzenia danych. Zapisują aktywność przeglądania sieci (historię przeglądania i wyszukiwarek) i zbierają zdobyte z niej dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i inne szczegóły). Następnie zarabia się na zebranych danych poprzez ich udostępnianie i/lub sprzedaż stronom trzecim.

Dlatego zdecydowanie zalecamy niezwłoczne usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i rozszerzeń/wtyczek przeglądarki.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up Spin The Wheel
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenia Oszustwo twierdzi, że użytkownicy mogą wygrać nagrodę
Powiązane domeny rewardstoget[.]com
Obsługiwany adres IP (rewardstoget[.]com) 91.224.58.50
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe internetowe reklamy pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o oszustwach internetowych

"$500 Amazon Gift Card!", "$1000 Bank of America Gift Card", "2020 Visitor Feedback Survey" i "You've made the 9.68-billionth search" to tylko niektóre przykłady oszustw podobnych do „Spin The Wheel". W sieci roi się od zwodniczych stron, które mają generować zyski kosztem użytkowników.

Popularne modele oszustw obejmują: fałszywe upominki z nagrodami i loterie, „niewiarygodne" oferty i okazje, alerty o nieaktualnej lub brakującej istotnej części oprogramowania, ostrzeżenia, że urządzenie jest zainfekowane lub zagrożone itp.

Ze względu na względną powszechność oszustw internetowych, zdecydowanie zaleca się zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane za pośrednictwem konfiguratorów pobierania/instalacji innych produktów. Ta zwodnicza taktyka marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania nazywana jest „sprzedażą wiązaną".

Pośpiech w procesach pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, pomijanie kroków i ustawień itp.) zwiększa ryzyko nieumyślnego wpuszczenia dołączonych produktów do systemu.

Niektóre PUA mają swoje „oficjalne" witryny pobierania. Natrętne reklamy również dystrybuują te aplikacje. Po kliknięciu mogą uruchamiać skrypty, aby pobrać/zainstalować PUA bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się sprawdzanie każdego oprogramowania przed jego pobraniem/instalacją. Używaj wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci wymiany peer-to-peer (BitTorrent, Gnutella, eMule) i inne narzędzia do pobierania stron trzecich często oferują szkodliwe i powiązane produkty, dlatego nie należy im ufać i należy ich unikać.

Podczas pobierania/instalowania zapoznaj się z warunkami, sprawdź wszystkie możliwe opcje, użyj „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz zrezygnuj z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itd.

Natrętne reklamy zwykle wydają się uzasadnione, jednak mogą przekierowywać na podejrzane i złośliwe witryny (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i wiele innych). Jeśli natkniesz się na tego rodzaju reklamy lub przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki.

Zainstalowane programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji zapewnionych przez oficjalnych programistów. Nie należy do tego celu używać nieoficjalnych narzędzi innych firm.

Pamiętaj, że aktywacja licencjonowanego oprogramowania za pomocą „pirackich" narzędzi jest nielegalna. Pliki i programy należy pobierać z oficjalnych witryn oraz za pośrednictwem bezpośrednich linków do pobierania. Unikaj instalatorów innych firm i narzędzi/źródeł wymienionych powyżej.

Nie otwieraj linków do witryn ani plików w nieistotnych e-mailach otrzymanych z nieznanych i podejrzanych adresów. Te fałszywe e-maile są często zamaskowane jako oficjalne i ważne. Regularnie skanuj komputer za pomocą renomowanego, aktualnego oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Tekst prezentowany w pierwszym wariancie oszustwa "Spin The Wheel":

Initial page:

 

LOYALTY PROGRAM
Monday, January 25, 2021
Congratulations!

 

Today you are lucky!

 

Every Monday we select 7 lucky users to receive prizes from our sponsors. Spin the wheel to see which prize you can claim!

 

----------------------------

 

Second page:

 

Congratulations!
You can claim your $100 Home Depot Gift Card!
1. Click "Claim Now" bellow. You will be redirected to our sponsor's website
2. On the sponsor's website, enter your name and surname, as well as the shipping address to claim your prize
IMPORTANT: This prize is only available while supplies last!
Offer valid for 4 minutes and 49 seconds

 

$100 Home Depot Gift Card

 

Accepted in all US Home Depot stores and online

 

Available: 1

 

Claim Now

Wygląd drugiego wariantu oszustwa "Spin The Wheel" (GIF):

Drugi wariant oszustwa Spin The Wheel (GIF)

Tekst prezentowany w tym wariancie:

Strona początkowa:

 

LOYALTY PROGRAM
Monday, January 25, 2021
Congratulations!

 

Today you are lucky!

 

Every Monday we select 7 lucky users to receive prizes from our sponsors. Spin the wheel to see which prize you can claim!

 

----------------------------

 

Druga strona:

 

Congratulations!

You can claim your $1,000 Amazon Gift Card!
Click "Claim Now" bellow. You will be redirected to our sponsor's website
On the sponsor's website, enter your name and surname, as well as the shipping address to claim your prize
IMPORTANT: This prize is only available while supplies last!
Offer valid for 4 minutes and 52 seconds

 

$1,000 Amazon Gift Card

 

Spend $1,000 on goods and services on Amazon.com

 

Available: 1

 

Claim Now

Wygląd trzeciego wariantu oszustwa "Spin The Wheel" (GIF):

Trzeci wariant oszustwa Spin The Wheel (GIF)

Tekst prezentowany w tym wariancie:

Pierwszy pop-up:

 

Congratulations Apple user!
We would like to thank you for your continuing support for our products - so we are offering you a chance to receive an exclusive reward

 

Click "OK" to claim your special prize

 

Good Luck!

 

----------------------------

 

Strona w tle:

 

Apple Rewards
Congratulations!

 

Every Monday we select 7 lucky Apple users to receive a special reward. Spin the wheel to claim your special prize.

 

----------------------------

 

Drugi pop-up:

 

Congratulations!
(1) Apple iPhone 11 is reserved for you!

 

To claim your prize, click the button bellow and verify your information on the next page.

 

Claim Your Prize
Your prize will expire in 5:09

Kolejny przykład oszustwa "Spin The Wheel" ((zamiast prosić o podanie danych osobowych, ten wariant przekierowuje użytkowników do innej strony phishingowej, która wyświetla oszustwo pop-up Browser Opinion Survey):

Oszustwo pop-up Spin The Wheel (2021-01-28)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Oszustwa pop-up to wiadomości mające na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych czynności. Przykładowo, ofiary mogą zostać zwabione do dokonywania transakcji pieniężnych, ujawniania prywatnych danych, dzwonienia na fałszywe infolinie, umożliwiania cyberprzestępcom zdalnego dostępu do urządzenia, pobierania/instalowania i/lub kupowania oprogramowania itd.

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

Praktycznie wszystkie oszustwa mają na celu generowanie przychodów dla ich projektantów. Oszuści mogą czerpać zyski z pozyskiwania środków poprzez oszustwa, nadużywanie lub sprzedaż poufnych informacji, promowanie aplikacji, dystrybucję malware itp.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo. Co mam zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane uwierzytelniające konta – zmień hasła wszystkich potencjalnie zainfekowanych kont i natychmiast poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawnione informacje miały inny charakter osobisty (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi urzędami.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa pop-up są promowane na nieuczciwych witrynach, do których rzadko uzyskuje się celowy dostęp. Większość użytkowników odwiedza je za pośrednictwem przekierowań spowodowanych przez strony internetowe, które używają nieuczciwych sieci reklamowych, błędnie wpisanych adresów URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętnych reklam lub zainstalowanego adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up?

Combo Cleaner jest przeznaczony do skanowania każdej odwiedzanej witryny w poszukiwaniu zwodniczych/złośliwych treści. Dlatego jeśli wejdziesz na szkodliwą stronę internetową, zostaniesz natychmiast ostrzeżony, a dalszy dostęp zostanie ograniczony.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up Spin The Wheel kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up Spin The Wheel na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.