FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ransomware RedAlert - N13V (.crypt[liczba]) - opcje usuwania i odszyfrowania

Znany również jako: Wirus RedAlert (N13V)
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest ransomware RedAlert (N13V)?

RedAlert (N13V) to malware sklasyfikowane jako ransomware. To rodzaj złośliwego oprogramowania zaprojektowanego do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. To ransomware jest programem wieloplatformowym. Ten wariant dla systemu Windows jest określany jako RedAlert. Wersja docelowa dla serwera Linux VMware ESXi nazywa się N13V.

Kiedy wykonaliśmy próbkę RedAlert (N13V) na naszej maszynie testowej, zaszyfrowała ona pliki i dołączyła do ich nazw plików rozszerzenie ".crypt[liczba]". Przykładowo, plik o nazwie "1.jpg" pojawił się jako "1.jpg.crypt416" itd.

Po zakończeniu tego procesu ransomware RedAlert (N13V) utworzyło notatkę z żądaniem okupu o nazwie "HOW_TO_RESTORE.txt". Wiadomość w tym pliku wskazywała, że to ransomware atakuje firmy, a nie użytkowników domowych. Dodatkowo RedAlert (N13V) wykorzystuje taktykę podwójnego wymuszenia.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware RedAlert (N13V):

Pliki zaszyfrowane przez ransomware RedAlert (N13V) (rozszerzenie .crypt[liczba])

Przegląd ransomware RedAlert (N13V)

Wiadomość z żądaniem okupu informuje ofiary, że ich sieć została naruszona. Niedostępne pliki zostały zaszyfrowane i wydobyte zostały wrażliwe dane (np. dane pracowników i klientów, informacje finansowe itp.). Notatka stwierdza, że ofiary muszą zapłacić okup, aby kupić klucze/oprogramowanie odszyfrowujące i zapobiec wyciekowi skradzionej zawartości online.

Jeśli kontakt nie zostanie nawiązany w ciągu 72 godzin, cyberprzestępcy zaczną upubliczniać pobrane dane i przeprowadzać ataki DDoS na witryny firmowe ofiar.

Witryna w sieci Tor przestępców powtarza wiele informacji z notatki z żądaniem okupu. Na stronie ofiary mogą bezpłatnie przetestować odszyfrowywanie i skontaktować się z cyberprzestępcami za pośrednictwem czatu.

Ta strona wskazuje również wysokość okupu – od 1325 1200 do 1656 4000 XMR (w kryptowalucie Monero). W chwili pisania tego tekstu kwoty te wahały się od 200 do 260 tysięcy dolarów. Przeliczenie może już nie być niedokładne, ponieważ kursy walut stale się zmieniają. Warto zauważyć, że wysokość okupu może się różnić w zależności od ofiary.

Bazując na naszym rozległym doświadczeniu w badaniu infekcji ransomware, możemy stwierdzić, że odszyfrowanie jest zwykle niemożliwe bez ingerencji cyberprzestępców.

Co więcej, pomimo spełnienia żądań okupu – ofiary często nie otrzymują narzędzi odszyfrowujących. Dlatego zdecydowanie odradzamy płacenie, a tym samym nieumyślne wspieranie tej nielegalnej działalności.

Aby zapobiec zaszyfrowaniu większej liczby plików przez ransomware RedAlert (N13V), należy je usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie go nie przywróci już zaszyfrowanych danych. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie plików z kopii zapasowej (jeśli jest dostępna).

Zdecydowanie zalecamy przechowywanie kopii zapasowych w wielu oddzielnych lokalizacjach (np. na zdalnych serwerach, odłączonych urządzeniach pamięci masowej itp.), aby uniknąć trwałej utraty danych.

Przykłady ransomware

Po, Root (Chaos), Hydrox, FILE i Beamed to tylko niektóre przykłady programów typu ransomware, które ostatnio przeanalizowaliśmy. Chociaż działają praktycznie identycznie, te szkodliwe programy różnią się między sobą dwiema zasadniczymi różnicami – używanymi przez nie algorytmami szyfrowania (symetryczne czy asymetryczne) oraz wysokością okupu.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Złośliwe oprogramowanie (w tym ransomware) rozsyła się za pomocą taktyk phishingu i socjotechniki. Złośliwe programy są zwykle zamaskowane lub dołączone do zwykłego oprogramowania/mediów.

Zainfekowane pliki mogą mieć różne formaty, np. archiwów, plików wykonywalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp. Proces infekcji zostaje uruchomiony, gdy złośliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób.

Najczęstsze metody dystrybucji obejmują: oszustwa internetowe, pobrania drive-by, podejrzane kanały pobierania (np. nieoficjalne witryny i strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer itp.), złośliwe załączniki/linki w e-mailach i wiadomościach spamowych, nielegalne narzędzia do aktywacji programów („pirackie") i fałszywe aktualizacje.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus RedAlert (N13V)
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .crypt[liczba]
Wiadomość z żądaniem okupu HOW_TO_RESTORE.txt
Kwota okupu 1325.1200 lub 1656.4000 XMR (w kryptowalucie Monero)
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców 8ACXEsCf1iSSFm6czaRWz7RKLzKAPbTX2R9U1NGtYy5RUqrfHKsGRPqRNEEkFuxqTuMAkfj6wcKzp6eqT12PwXgJQxbVz6W (Monero)
Dostępne bezpłatne narzędzie do odszyfrowania? Nie
Kontakt z cyberprzestępcami Strona w sieci Tor
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpicie zostanie wyświetlona wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach), aby odblokować twoje pliki.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez płacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi zapewnionych przez prawdziwych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i aktualizacje stron trzecich mogą zawierać malware.

Odradzamy otwieranie/klikanie załączników i linków znalezionych w podejrzanych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to doprowadzić do infekcji systemu.

Niezbędne jest posiadanie zainstalowanego i aktualizowanego niezawodnego programu antywirusowego. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany RedAlert (N13V), zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Zrzut ekranu pliku tekstowego ransomware RedAlert (N13V) ("HOW_TO_RESTORE.txt"):

Wiadomość z żądaniem okupu ransomware RedAlert (N13V) (HOW_TO_RESTORE.txt)

Tekst prezentowany w tej wiadomości:

Hello, -
Your network was penterated
We have encrypted your files and stole large amount of sensitive data, including:
- NDA contracts and data
- Financial documents, payrolls, bank statements
- Employee data, personal documents, SSN, DL, CC
- Customer data, contracts, purchase agreements, etc.
- Credentials to local and remote devices
And more...
Encryption is reverssible process, your data can be easily recovered with our help
We offer you to purchase special decryption software, payment includes decryptor, key for it and erasure of stolen data
If you understand all seriousness of this sutation and ready to cooperate with us, follow the next steps:
1) Download TOR Browser from hxxps://torproject.org
2) Install and launch TOR Browser
3) Visit our webpage: hxxx://gwvueqclwkz3h7u75cks2wmrwymg3qemfyoyqs7vexkx7lhlteagmsyd.onion
On our webpage you will be able to purchase decryptor, chat with our support and decrypt few files for free
If you won't contact us in 72h we will start publishing stolen data in our blog part by part, DDoS site of your company and call employees of your company
We have analyzed financial documentation of your company so we will offer you the appropriate price
To avoid data loss and rising of the additional costs:
1) Don't modify contents of the encrypted files
2) Don't inform local authorities about this incident before the end of our deal
3) Don't hire recovery companies to negotiate with us
We guarantee that our dialogue will remain private and third-parties will never know about our deal
\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\% REDALERT UNIQUE IDENTIFIER START \%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%\%

Zrzut ekranu witryny (płatności) ransomware RedAlert (N13V):

Witryna do zapłacenia okupu ransomware RedAlert (N13V)

Tekst prezentowany na tej stronie:

YOUR NETWORK WAS PENETRATED


Your files are encrypted
Our system will automatically provide you decryptor and erase all stolen data on our servers
Any attempts to recover files using 3-rd party decryption software may lead to permanent data loss


Your data was stolen
We stole large amount of sensitive data from your network
We are going to sell your data or publish it in our blog


Your company will suffer big reputation losses
More then 100 people visiting our blog everyday
After publishing we inform the media about this attack

 

Now price is
1325.1200 XMR
-20%
$160000.0


Without discount
1656.4000 XMR
$200000


Discount ends in
03:07:59:56

 

Instructions  Live-chat  Data Breach

 

Send 1325.1200 XMR to the following XMR address:
Click to copy  
8ACXEsCf1iSSFm6czaRWz7RKLzKAPbTX2R9U1NGtYy5RUqrfHKsGRPqRNEEkFuxqTuMAkfj6wcKzp6eqT12PwXgJQxbVz6W

 

Create Monero (XMR) wallet
Deposit 1325.1200 XMR to your wallet
Transfer 1325.1200 XMR to payment address
Wait for 10 confirmations of your transaction on XMR network
Our system will automatically provide you decryptor and erase all stolen data on our server
If something goes wrong - text us in our chat

Zrzut ekranu witryny (z wyciekiem danych) ransomware RedAlert (N13V):

Witryna z wyciekien danych ransomware RedAlert (N13V)

Usuwanie ransomware RedAlert (N13V):

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak zhakowano mój komputer i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Ransomware jest głównie dystrybuowane poprzez pobrania drive-by, spam, oszustwa internetowe, niewiarygodne źródła pobierania (np. witryny z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalne narzędzia aktywacji oprogramowania („pirackie") i fałszywe aktualizacje. Ponadto ofiary często same otwierają pliki wykonywalne ransomware, ponieważ pliki te są zwykle prezentowane jako zwykłe programy/media lub dołączone do nich.

Jak otworzyć pliki „.crypt[liczba]"?

Zaszyfrowanych plików nie można otwierać/używać, chyba że zostaną odszyfrowane.

Gdzie należy szukać bezpłatnych narzędzi do odszyfrowania ransomware RedAlert (N13V)?

Jeśli doświadczyłeś infekcji ransomware, zalecamy zapoznanie się z witryną projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę wam zapłacić dużo pieniędzy. Czy możecie dla mnie odszyfrować pliki?

Nie oferujemy takich usług. Należy podkreślić, że odszyfrowanie rzadko jest możliwe bez udziału cyberprzestępców. Dlatego strony trzecie oferujące płatne odszyfrowywanie są prawdopodobnie oszustami lub pośredniczą między ofiarami a przestępcami.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware RedAlert (N13V)?

Tak, Combo Cleaner może skanować komputery i iusuwać wykryte infekcje ransomware. Należy wspomnieć, że korzystanie z oprogramowania antywirusowego jest pierwszym krokiem do odzyskania ransomware. Programy bezpieczeństwa nie są w stanie przywrócić zaszyfrowanych plików.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus RedAlert (N13V) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus RedAlert (N13V) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.