FacebookTwitterLinkedIn

Instrukcje usuwania malware typu złodziej Luca

Znany również jako: Malware Luca
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest złodziej Luca?

Luca to złośliwe oprogramowanie sklasyfikowane jako złodziej. Malware tego rodzaju działa poprzez wydobywanie z zainfekowanych urządzeń szerokiej gamy podatnych na ataki danych. Złodziej Luca jest napisany w języku programowania Rust.

Kod źródłowy tego programu został ujawniony przez jego programistów 3. lipca 2022 r. – na forum hakerskim a następnie Luca pojawił się na GitHub.

W chwili pisania tego tekstu programiści aktualizowali tego złodzieja trzy razy, a dzięki publicznej dostępności, to malware prawdopodobnie będzie otrzymywać ciągłe aktualizacje i zmiany. Dlatego możliwości, dystrybucja i wykorzystanie Luki mogą się różnić w zależności od wariantu i korzystających z niego cyberprzestępców.

Wykrycia malware złodziej Luca na VirusTotal

Przegląd malware Luca

Złodziej Luca może wydobyć różne informacje z zainfekowanych komputerów. Jest kierowany na dane związane z następującymi elementami: systemem operacyjnym, nazwą urządzenia, procesorami, środowiskiem pulpitu, interfejsem sieciowym, nazwą konta użytkownika, preferowanym językiem systemu, uruchomionymi procesami itp.

Ten złośliwy program może kraść informacje z ponad trzydziestu przeglądarek opartych na Chromium. Z tych aplikacji Luca może uzyskać internetowe pliki cookie, dane logowania do konta (nazwy użytkownika/hasła) oraz numery kart kredytowych. Dodatkowo złodziej może wydobywać dane z menedżera haseł, portfela kryptowalutowego i rozszerzeń przeglądarki z ponad dwudziestu przeglądarek.

To złośliwe oprogramowanie atakuje również różne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak Telegram, Discord, ICQ, Skype, Element itp. Ma również na celu pozyskiwanie informacji z oprogramowania związanego z grami, takiego jak Steam i Uplay (Ubisoft Connect). Co więcej, niektóre wersje Luca potrafią robić zrzuty ekranu i pobierać pliki przechowywane na urządzeniach ofiar.

Podsumowując, infekcje takie jak Luca mogą prowadzić do poważnych problemów prywatności, znacznych strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości. Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest zainfekowane złodziejem Luca (lub innym malware), zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware Luca
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win64:PWSX-gen [Trj]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Tedy.168929), Fortinet (W32/PossibleThreat), Kaspersky (Trojan-PSW.MSIL.Reline.orm), Microsoft (Trojan:Win32/Wacatac.B!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware typu złodziej

Przeanalizowaliśmy setki szkodliwych programów typu złodziej, a NoMercy, YTStealerStealBit i Redox to tylko niektóre z naszych najnowszych odkryć.

Malware zaprojektowane do kradzieży danych może atakować różne, a nawet bardzo szczegółowe informacje. Co więcej, złośliwe oprogramowanie może mieć różne funkcjonalności w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od sposobu działania malware – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika.

Jak malware Luca dostało się na mój komputer?

Jak wspomniano we wstępie, odkąd wyciekł kod źródłowy złodzieja Luca – jest on zasadniczo dostępny publicznie. Dlatego sposób dystrybucji zależy od cyberprzestępców używających go w danym czasie.

Złośliwe oprogramowanie jest zwykle rozpowszechniane przy użyciu taktyk phishingu i socjotechniki. Złośliwe programy są zwykle prezentowane jako zwykłe oprogramowanie/media lub dołączone do zwykłego oprogramowania.

Najczęściej używane metody dystrybucji obejmują: pobrania drive-by (ukryte i zwodnicze), oszustwa internetowe, złośliwe załączniki i linki w e-mailach i wiadomościach spamowych, podejrzane kanały pobierania (np. witryny z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), narzędzia do nielegalnej aktywacji programów („pirackie") i fałszywe aktualizacje.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware.

Innym zaleceniem jest zachowanie ostrożności w przypadku poczty przychodzącej. Nie należy otwierać załączników i linków zawartych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję systemu.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania niezawodnego oprogramowania antywirusowego, które jest oficjalnie zainstalowane i regularnie aktualizowane. To oprogramowanie musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu złodzieja Luca promowanego na forach hakerskich:

Malware złodziej Luca promowane online

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Luca. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie Luca nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware Luca?

Luca to złodziej — rodzaj malware zaprojektowanego do kradzieży informacji z zaatakowanych urządzeń. Zwykle infekcje złodziei mogą powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel malware Luca?

Chociaż złośliwe programy mogą mieć różne podejrzane funkcje, zwykle są wykorzystywane w tym samym celu – do generowania przychodów. Jednak złośliwe oprogramowanie może być również wykorzystywane do rozśmieszania cyberprzestępców, zakłócania procesów (np. witryn, usług, firm, instytucji itp.), przeprowadzania osobistych wendet, a nawet przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.

Jak złośliwe oprogramowanie Luca przeniknęło do mojego komputera?

Złośliwe oprogramowanie jest głównie rozsyłane za pośrednictwem pobrań drive-by, e-maili i wiadomości spamowych, niewiarygodnych kanałów pobierania (np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn hostujących pliki, sieci wymiany peer-to-peer itp.), oszustw internetowych, nielegalnych narzędzi aktywacji oprogramowania („pirackich") i fałszywych aktualizacji. Co więcej, niektóre szkodliwe programy są zdolne do samodzielnego rozsyłania się poprzez sieci lokalne i wymienne urządzenia pamięci masowej (np. zewnętrzne dyski twarde, dyski flash USB itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy podkreślić, że skoro wyrafinowane złośliwe programy mają tendencję do ukrywania się głęboko w systemach, kluczowe jest wykonanie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware Luca kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware Luca na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.