FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie adware VastVista i wyświetlanych przez nie ogłoszeń

Znany również jako: Ads by VastVista
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest VastVista?

VastVista to nieuczciwa aplikacja, którą nasi badacze znaleźli podczas sprawdzania nowych zgłoszeń do VirusTotal. Po zainstalowaniu tej aplikacji na naszej maszynie testowej dowiedzieliśmy się, że VastVista działa jako adware i należy do rodziny malware AdLoad.

Adware VastVista

Przykłady adware VastVista

Adware może wymagać spełnienia określonych warunków (np. kompatybilnej przeglądarki/systemu, wizyt na określonych witrynach itp.) w celu prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych. Jednak to, czy VastVista (lub inne adware) wyświetla reklamy, nie ma znaczenia, ponieważ jego obecność w systemie zagraża bezpieczeństwu urządzenia/użytkownika.

Reklamy wyświetlane przez oprogramowanie reklamowe promują oszustwa internetowe, podejrzane/szkodliwe witryny i oprogramowanie, a nawet malware. Niektóre natrętne reklamy mogą po kliknięciu je potajemnie pobierać/instalować.

Należy pamiętać, że jest mało prawdopodobne, aby oryginalne produkty napotkane w tych reklamach były reklamowane przez ich twórców. Zamiast tego ta promocja jest podejmowana przez oszustów, którzy nadużywają programów partnerskich produktów w celu uzyskania nielegalnych prowizji.

Co więcej, VastVista może mieć cechy porywacza przeglądarki, ponieważ są one standardowe dla adware AdLoad, chociaż nie wykazało żadnych podczas naszej analizy.

Ta nieuczciwa aplikacja prawdopodobnie ma możliwości śledzenia danych. Oprogramowanie obsługiwane przez reklamy zwykle zbiera informacje związane z przeglądaniem, dane osobowe, nazwy użytkowników/hasła, numery kart kredytowych itp. Zebrane dane są następnie udostępniane i/lub sprzedawane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom).

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak VastVista na urządzeniach może powodować infekcje systemu, poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Ads by VastVista
Typ zagrożenia Oprogramowanie reklamowe, złośliwe oprogramowanie Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-AW [Adw]), Combo Cleaner (Adware.MAC.Generic.26618), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.G), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Searchproxy.a), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, powiadomienia wyświetlane przez podejrzane strony, oprogramowanie reklamowe, strony korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy z prywatnością), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane strony internetowe, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

IntegerLocator, WireNavigate i VistaQuantum to tylko kilka przykładów przeanalizowanych przez nas aplikacji typu adware. To oprogramowanie zwykle wygląda legalnie/nieszkodliwie i oferuje szeroką gamę funkcji. Jednak te funkcje rzadko działają zgodnie z obietnicą, a w większości przypadków w ogóle nie działają.

Jak zainstalowano VastVista na moim komputerze?

Adware można łączyć (pakować razem) ze zwykłymi programami. Pobieranie produktów z podejrzanych kanałów (np. z witryn z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.) oraz pospieszanie instalacji (np. używanie „Szybkich"/„Łatwych" itp. ustawień) zwiększa ryzyko wpuszczenia dołączonych produktów na urządzenia.

Ponadto w dystrybucji wykorzystywane są fałszywe aktualizatory/instalatory Adobe Flash Player. Natrętne reklamy również dystrybuują oprogramowanie wspierane przez reklamy. Niektóre z tych reklam mogą po kliknięciu pobierać/instalować pliki bez zgody użytkownika.

Oprogramowanie reklamowe jest również promowane przez zwodnicze strony promocyjne i oszukańcze witryny. Większość użytkowników uzyskuje dostęp do takich stron za pośrednictwem przekierowań spowodowanych przez witryny korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware (z funkcjami wymuszania otwierania przeglądarki).

Jak uniknąć instalacji adware?

Zdecydowanie zalecamy, aby zawsze sprawdzać oprogramowanie i pobierać je wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Ponadto, należy ostrożnie podchodzić do procesów instalacji, np. czytając warunki, sprawdzając możliwe opcje, korzystając z „Niestandardowych" lub „Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnując ze wszystkich dodatków.

Zalecamy zachowanie czujności podczas przeglądania, ponieważ nielegalne i złośliwe materiały wyglądają zwykle nieszkodliwie. Przykładowo, natrętne reklamy wydają się nieszkodliwe, ale przekierowują na bardzo podejrzane witryny (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.).

Jeśli napotkasz reklamy i/lub przekierowania tego rodzaju, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany VastVista, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji adware VastVista:

Pop-up wyświetlany po zakończeniu instalacji VastVista

Folder instalacyjny adware VastVista:

Folder instalacyjny adware VastVista

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware VastVista:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z VastVista z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza.

Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z ads by vastvista:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki ads by vastvista z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z ads by vastvista z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by vastvista z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by vastvista z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może spowodować adware?

Adware zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Może zmniejszyć komfort przeglądania i wydajność systemu. To oprogramowanie ma zwykle funkcje śledzenia danych, co stanowi zagrożenie dla prywatności użytkownika. Ponadto reklamy wyświetlane przez oprogramowanie typu adware promują zwodnicze/złośliwe treści, które mogą powodować poważne problemy (np. infekcje systemu, straty finansowe itp.).

Co robi adware?

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Jest w stanie wyświetlać reklamy na odwiedzanych witrynach i/lub innych interfejsach, wymuszać otwieranie stron internetowych i zbierać prywatne informacje.

Jak twórcy adware generują przychody?

Adware generuje większość swoich zysków za pośrednictwem programów partnerskich, promując różne strony internetowe, oprogramowanie, produkty, usługi itd. Przykładowo, programiści mogą zarabiać prowizję za kliknięcia reklam, wizyty w witrynie, pobieranie plików, zakupy produktów, subskrypcje usług i tym podobne.

Czy Combo Cleaner usunie adware VastVista?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie skanować systemy i usuwać wykryte aplikacje typu adware. Warto zauważyć, że ręczne usuwanie (bez pomocy programów bezpieczeństwa) może nie być idealnym rozwiązaniem. Ponieważ nawet po (ręcznym) usunięciu samego oprogramowania – resztki plików mogą pozostać w systemie. Ponadto, pozostałe produkty mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego ważne jest, aby całkowicie usunąć oprogramowanie wspierane przez reklamy.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Ads by VastVista kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Ads by VastVista na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.