FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez e-maile "Facebook Lottery"

Znany również jako: Spam Facebook Lottery
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe "Facebook Lottery"?

„Facebook Lottery" to e-mailowa kampania spamowa, operacja na dużą skalę, podczas której tysiącami wysyłane są zwodnicze wiadomości e-mail. Ta kampania nie jest w żaden sposób powiązana z firmą Facebook, Inc., a wszystkie informacje zawarte w tych wiadomościach są fałszywe.

Oszustwa informują, że odbiorcy zostali wybrani jako jeden z trzech zwycięzców fałszywej loterii. Ta poczta spamowa działa jako oszustwo phishingowe. Oznacza to, że celem jest wydobycie wrażliwych/osobistych informacji i wykorzystanie ich do niecnych celów.

E-mailowa kampania spamowa Facebook Lottery

Przegląd oszustwa e-mailowego „Facebook Lottery"

Fałszywe wiadomości e-mail „Facebook Lottery" (temat/tytuł „CONGRATULATIONS!!!" mogą się różnić) twierdzą, że odbiorcy zostali losowo wybrani jako jeden z trzech zwycięzców loterii „Facebook" 2020/2021. Twierdzi się, że fałszywa nagroda wynosi pięć milionów dolarów.

Odbiorcy otrzymują kod PIN, który powinni zachować w poufności. Aby otrzymać wygraną, na podane adresy e-mail należy wysłać następujące informacje: imię i nazwisko, wiek, płeć, numer telefonu, zawód, adres kontaktowy, kraj i „szczęśliwy numer" (kod PIN).

Żadne z twierdzeń zawartych w tych fałszywych wiadomościach nie są autentyczne, dlatego nigdy nie należy im ufać. Informacje uzyskane za pomocą oszustw phishingowych można wykorzystać na wiele sposobów. Przykładowo, mogą zostać sprzedane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Alternatywnie dane mogą być wykorzystane do dalszych, bardziej spersonalizowanych oszustw.

Dodatkowo, fałszywy model rozdawania nagród/oszustwa loterii często prosi ofiary o dokonanie transakcji pieniężnych. Mogą zostać poproszeni o opłacenie transakcji, subskrypcji, rejestracji, wysyłki, przechowywania lub innych opłat za mistyfikację.

Podsumowując, ufając e-mailom „Facebook Lottery", odbiorcy mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Facebook Lottery Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Oszustwa e-mailowe twierdzą, że odbiorcy wygrali ogromną sumę pieniędzy.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"Oszustwo e-mailowe Banca Sella", "PASSWORD EXPIRATION NOTICE", "MOBI GRAND TELECOM Lottery", "Banca Popolare di Bari" i "Oszustwo e-mailowe Facebook" to tylko niektóre przykłady innych kampanii spamowych phishingowych.

E-maile rozsyłane w ramach tych operacji są zwykle przedstawiane jako „pilne", „ważne", „priorytetowe" i podobne. Mogą być nawet zamaskowane jako poczta od rzeczywistych instytucji, organizacji, firm, usługodawców i innych podmiotów. Kampanie spamowe mają na celu generowanie przychodów na koszt odbiorców.

Oszukańcze wiadomości są wykorzystywane nie tylko do phishingu, ale także do ułatwiania różnych oszustw i rozsyłania malware (np. trojany, ransomware itp.). Ze względu na powszechny charakter spamu należy zachować ostrożność w przypadku wiadomości przychodzących.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Zwykle ransomware i inne malware jest dystrybuowane za pośrednictwem kampanii spamowych, fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania, podejrzanych źródeł pobierania, nieoficjalnych narzędzi do aktywacji oprogramowania (stron trzecich) i trojanów. Użytkownicy infekują komputery złośliwym oprogramowaniem, gdy otwierają złośliwe pliki, które otrzymują pocztą elektroniczną.

Te e-maile często zawierają złośliwe załączniki lub witryny przeznaczone do pobierania niebezpiecznych plików. W większości przypadków cyberprzestępcy wysyłają e-maile zawierające dokumenty Microsoft Office, pliki archiwalne (ZIP, RAR), dokumenty PDF, pliki JavaScript i pliki wykonywalne, takie jak .exe. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania nie aktualizują ani nie naprawiają zainstalowanego oprogramowania — zamiast tego po prostu instalują malware.

Mogą również infekować systemy, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania. Przykładami podejrzanych kanałów pobierania plików/oprogramowania są sieci peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule, różne witryny z bezpłatnym hostingiem plików i witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania.

Użytkownicy infekują komputery tymi kanałami, gdy pobierają i uruchamiają złośliwe pliki, które często są zamaskowane jako legalne i zwykłe. Narzędzia do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania rzekomo aktywują licencjonowane oprogramowanie bezpłatnie (nielegalnie), jednak zamiast aktywować cokolwiek, często instalują złośliwe programy.

Trojany to nieuczciwe programy, które po zainstalowaniu instalują inne złośliwe oprogramowanie (powodując infekcje łańcuchowe).

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby uniknąć rozsyłania się złośliwego oprogramowania za pośrednictwem spamu, zdecydowanie odradza się otwieranie podejrzanych lub nieistotnych e-maili. Szczególnie dotyczy to tych, które zawierają jakiekolwiek załączniki lub linki.

Ponadto korzystaj z wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku. Złośliwe programy rozsyłają się również za pośrednictwem niezaufanych kanałów pobierania (np. nieoficjalnych witryn i stron z bezpłatnym hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer i innych programów do pobierania stron trzecich), narzędzi nielegalnej aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń) i fałszywych aktualizacji.

Dlatego pobieraj produkty wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł oraz aktywuj i aktualizuj oprogramowanie za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów.

Aby zapewnić integralność urządzenia i prywatność użytkownika, należy zainstalować i aktualizować renomowany pakiet antywirusowy/antyspyware. Ponadto używaj tych programów do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy przeprowadzenie skanowania przy użyciu Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Subject: CONGRATULATIONS!!!

 

Facebook Lottery Team

 

REF: online splash promo.

 

CONGRATULATIONS!!!

 

We (Facebook Lottery Team) proudly announce! that your E-MAIL ACCOUNT
has been luckily selected among the Three  lucky winners who has won
the sum of ($5,000,000.00USD)  in the Beginning of the year 2020/2021,
Facebook lottery automatic random selection. Your winning pin is QWC22/2022/5849.
Note you are to keep your pin confidential for security
reasons.

 

Kindly forward below details to:
Contact Person: Mr. David Wehner,
E-mail: davidwehhnr30@gmail.com


(**) Your Full names:
(**) Your Telephone Number
(**) Your Contact address:
(**) Your Occupation:
(**) Your Country:
(**) Your Age & Sex:
(**) And your lucky number above:


Facebook Department

Wygląd oszustwa e-mailowego "Facebook Lottery" (GIF):

Wygląd oszustwa e-mailowego Facebook Lottery (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wiadomości spamowe nie mają charakteru osobistego. Są rozpowszechniane w operacjach na masową skalę. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymuje identyczne e-maile.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co mam zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane logowania do konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie skompromitowanych kont i bezzwłocznie poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego – dane umożliwiające identyfikację, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwarcie takiej wiadomości nie uruchomi żadnego procesu infekcji systemu. Pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania jest uruchamiane, gdy załączniki lub linki znajdujące się w spamie zostaną otwarte/kliknięte.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli był to plik wykonywalny – najprawdopodobniej tak – twój system został zainfekowany. Mogłeś jednak uniknąć wywołania infekcji, gdyby był to dokument (.doc, .xls, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że uruchomienie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wysokiej klasy malware ma tendencję do ukrywania się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Spam Facebook Lottery kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Spam Facebook Lottery na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.