FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj oszustwu PASSWORD EXPIRATION NOTICE

Znany również jako: możliwe infekcje malware
Poziom zniszczenia: Średni

Poradnik usuwania oszustwa e-mailowego PASSWORD EXPIRATION NOTICE

Czym jest oszustwo e-mailowe PASSWORD EXPIRATION NOTICE?

W większości przypadków oszuści stojący za oszustwami związanymi z e-mailami phishingowymi próbują nakłonić odbiorców do podania danych osobowych, takich jak numery kont bankowych, dane kart kredytowych, hasła i inne poufne dane, które mogą zostać wykorzystane do złośliwych celów. W tym konkretnym przypadku oszuści próbują oszukać odbiorców, aby wprowadzili swoje dane logowania do usługi Office 365 w fałszywej witrynie Microsoft.

E-mailowa kampania spamowa PASSWORD EXPIRATION NOTICE

Oszuści stojący za tą wiadomością phishingową starają się oszukać odbiorców, aby uwierzyli, że hasło do ich pakietu Microsoft Office wkrótce wygaśnie i muszą zaktualizować je tak szybko, jak to możliwe, jeśli chcą uniknąć problemów z logowaniem i/lub utraty dostępu do konta. Podany link do witryny ma na celu otwarcie fałszywej strony logowania do konta Microsoft Office, na której odwiedzający są proszeni o podanie swojego adresu e-mail, aktualnego hasła i nowego hasła, a następnie potwierdzenie nowego hasła. Żadne informacje nie powinny być wprowadzane w witrynach internetowych takich jak ta ani na innych fałszywych, nieoficjalnych lub w jakikolwiek inny sposób podejrzanych witrynach. Wprowadzając żądane dane na tej fałszywej stronie, użytkownicy po prostu podają swoje dane logowania do MS Office niektórym oszustom/cyberprzestępcom. Mogą oni nadużywać skradzionych kont, aby uzyskać dostęp do plików, zdjęć oraz innych plików osobistych i danych. W zależności od plików, do których uzyskano dostęp, dane cyberprzestępcy mogą wykorzystać je w celu dokonania oszukańczych zakupów, transakcji, dalszego rozpowszechniania oszustw phishingowych, takich jak to, wysyłania złośliwego spamu, kradzieży tożsamości itp. Ponadto, mogą sprzedawać skradzione konta MS Office i/lub dane stronom trzecim/innym cyberprzestępcom. Warto wspomnieć, że ufając takim wiadomościom e-mail, użytkownicy, którzy używają tych samych danych logowania do wielu kont, mogą zostać oszukani.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo e-mailowe PASSWORD EXPIRATION NOTICE
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywa obietnica Hasło do konta Microsoft Office wygasło/wkrótce wygaśnie
Przebranie E-mail od Microsoft Support
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont online, skradzione konta, kradzież tożsamości.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, złośliwe reklamy internetowe pop-up, techniki zatruwania wyszukiwarki, domeny z błędnie wpisanymi nazwami.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieją różne oszustwa e-mailowe, a niektórymi przykładami są "Spotify Email Scam", "POLÍCIA SEGURANÇA PÚBLICA Email Scam", "Your Email Is Out Of Date Email Scam". Podsumowując, oszuści stojący za takimi oszustwami próbują nakłonić użytkowników do podania pewnych poufnych informacji, które mogłyby zostać wykorzystane do złośliwych celów/do generowania przychodów w taki czy inny sposób. Zwykle użytkownicy ufający takim oszustwom stają się ofiarami kradzieży tożsamości, tracą pieniądze, tracą dostęp do różnych kont itp. Warto wspomnieć, że wiadomości e-mail mogą być również wykorzystywane do dystrybucji malware (np. ransomware, trojanów). Sposób, w jaki można to osiągnąć, opisano w następnym akapicie.

W jaki sposób kampanie spamowe infekują komputery?

Systemy operacyjne zostają zainfekowane malware za pośrednictwem wiadomości e-mail (złośliwych kampanii spamowych), gdy niczego nie podejrzewający odbiorcy otwierają/uruchamiają złośliwe załączniki lub pliki pobierane za pośrednictwem złośliwych witryn. Niektóre przykłady plików wysyłanych przez cyberprzestępców pocztą e-mail (dołączanych do ich wiadomości e-mail) to złośliwe pliki PDF, dokumenty Microsoft Office, pliki archiwów (takie jak RAR, ZIP), pliki wykonywalne (takie jak .exe) i pliki JavaScript. Należy wspomnieć, że złośliwe dokumenty MS Office infekują systemy operacyjne tylko wtedy, gdy użytkownicy udzielą im pozwolenia na włączenie edycji/treści (poleceń makr). Jednak dotyczy to tylko złośliwych dokumentów otwieranych za pomocą MS Office 2010 lub nowszej wersji. Starsze wersje nie mają funkcji „Widoku chronionego" i automatycznie infekują systemy.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Nie należy otwierać linków, załączników (plików) w otrzymanych nieistotnych wiadomościach e-mail, zwłaszcza jeśli są one wysyłane z nieznanych, podejrzanych adresów. Oprogramowanie i pliki należy pobierać wyłącznie z wiarygodnych, oficjalnych stron oraz za pośrednictwem bezpośrednich linków do pobierania. Żaden z innych kanałów, takich jak sieci peer-to-peer, zewnętrzne programy do pobierania, nieoficjalne strony itp., nie powinien być do tego używany. Nie należy również używać instalatorów innych firm jako narzędzi do instalowania oprogramowania. Zainstalowane oprogramowanie musi być aktywowane i/lub aktualizowane wyłącznie za pomocą wbudowanych funkcji (i/lub narzędzi), które są zapewniane przez jego oficjalnych programistów. Nieoficjalne narzędzia stron trzecich nigdy nie powinny być używane do aktywacji lub aktualizacji zainstalowanego oprogramowania. Ponadto, używanie tego rodzaju narzędzi do aktywacji licencjonowanego oprogramowania jest niezgodne z prawem. Ponadto, zaleca się regularne skanowanie komputerów w poszukiwaniu zagrożeń i robienie tego za pomocą aktualnego, renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail PASSWORD EXPIRATION NOTICE:

Subject: Important- Password Expiration Notice

PASSWORD EXPIRATION NOTICE

Your password for account "********" expires today. You can retain and update your current password or change to a new one.

Update the password as soon as possible using the pcrisk secure portal below to prevent login problems and loss of access.

https://*****.com/*****-passwordreset
© 2020​  - HelpDesk

Zrzut ekranu fałszywej witryny logowania MS Office:

informacja o wygaśnięciu hasła e-mail oszukańczej fałszywej witryny Microsoft

Inny e-mailspamowy powiązany z tematem wygaśnięcia hasła:

E-mail o wygaśnięciu hasła (2021-02-08)

Prezentowany w nim tekst:

Subject: Password Expiry

 

Dear -

Password for **** is about to expire today. You can change your Password or continue  using current Password.

Keep Current Password

you may visit **** to see email activity

Zrzut ekranu strony phishingowej promowanej przez ten e-mail spamowy:

Witryna wyłudzająca informacje promowana za pośrednictwem wiadomości e-mail zawierającej spam o wygaśnięciu hasła (2021-02-08)

Kolejny przykład e-maila spamowego o tematyce wygaśnięcia hasła:

E-mail o tematyce wygaśnięcia hasła (2021-02-18)

Prezentowany w nim tekst:

Subject: Password Expiry


Hello ******** ,
password ******** expires after 24 hours (18 Feb 2021) .

You can use the link below to continue using the current password .
Keep Current Password
******** Suppor⁠t⁠

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

złośliwy proces działający na komputerze użytkownika - przykład

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

zrzut ekranu aplikacji autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Tryb awaryjny z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci Windows 8

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci windows 10

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

wydobycie autoruns.zip i uruchomienie autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Kliknij „Opcje” u góry i usuń zaznaczenie opcji „Ukryj puste lokalizacje” i „Ukryj wpisy systemu Windows”

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

zlokalizuj plik złośliwego oprogramowania, który chcesz usunąć

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

wyszukiwanie pliku złośliwego oprogramowania na twoim komputerze

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
możliwe infekcje malware kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania możliwe infekcje malware na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.