FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe konkursy, jak oszustwo Tesla Giveaway

Znany również jako: Fałszywy konkurs Tesla z rozdaniem kryptowaluty
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo "Tesla Giveaway"?

Oszuści często wykorzystują fałszywe konkursy, aby nakłonić użytkowników sieci do przekazania im kryptowaluty. Podszywają się pod znane osobistości (lub firmy) i oferują dopasowanie, a czasem nawet podwojenie dowolnej kryptowaluty, wysłanej na ich konto. Nasz artykuł dotyczy oszustów, którzy wykorzystują fałszywe konta na Twitterze rzekomo należące do Elona Muska do wyłudzania kryptowaluty.

Witryna oszustwa Tesla Giveaway

Szczegóły oszustwa „Tesla Giveaway"

Znaleźliśmy wiele fałszywych kont na Twitterze podszywających się pod Elona Muska i oferujących udział w konkursach typu Doge, Ethereum i Bitcoin. Oszuści twierdzą, że uczestnicy podwajają kwotę kryptowaluty wysłaną na podany adres portfela. Próbują oszukać ludzi, aby uwierzyli, że mogą otrzymać do 20 000 000 w kryptowalutach Doge, 400 w ETH lub 40 w kryptowalucie BTC.

Prawie wszystkie konkursy kryptowalutowe to oszustwa – osoby, które wyślą kryptowalutę w nadziei, że otrzymają tę samą (lub więcej) kwotę za darmo, zostają oszukane. Ponieważ transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne, ofiary, które padły ofiarą oszustw związanych z konkursami, nie mogą odzyskać swoich funduszy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Fałszywy konkurs Tesla z rozdaniem kryptowaluty
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Uczestnicy otrzymają dwukrotność kwoty kryptowaluty przesłanej na podany portfel
Przebranie Legalne rozdanie kryptowalut Tesli
Powiązana domena 4peace[.]net
Nazwy wykrycia (4peace[.]net) Avira (phishing), CyRadar (złośliwy), ESET podejrzany), Kaspersky (phishing), Netcraft (złośliwy),Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe internetowe reklamy pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o oszustwach z konkursami kryptowalutowymi

Przykładami podobnych oszustw są "BTC Giveaway Scam", "Ethereum Giveaway Scam", "Doge Giveaway Scam" (dwa z nich mają praktycznie identyczny projekt strony internetowej). Większość oszustów stojących za fałszywymi konkursami kryptowalutowymi twierdzi, że można w nich wziąć udział tylko raz, aby nakłonić ich do wysłania większej kwoty kryptowaluty.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Wiadomo, że ta oszukańcza witryna jest promowana na Twitterze przy użyciu fałszywych kont Elona Muska. Jednak oszuści mogą również wykorzystywać techniki zatruwania wyszukiwarek, inne zwodnicze witryny, podejrzane reklamy i podobne metody w celu promowania swojego oszustwa. Czasami fałszywe strony internetowe są promowane za pośrednictwem podejrzanych aplikacji, które użytkownicy często instalują nieumyślnie.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Nie zezwalaj podejrzanym witrynom na wyświetlanie powiadomień i nie klikaj reklam (i fałszywych przycisków) wyświetlanych na tego rodzaju witrynach. Pobieraj aplikacje i pliki z legalnych źródeł, takich jak oficjalne witryny i bezpośrednie linki. Nie kończ pobierania i instalacji, dopóki nie zostaną odznaczone niechciane aplikacje (można to osiągnąć, zmieniając obecne ustawienia).

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Tekst prezentowany na oszukańczej witrynie "Tesla Giveaway":

Elon 5,000 BTC & 100,000 ETH & 100,000,000 DOGE Airdrop!

Elon Musk

Tesla has come a long way in the past year and we couldn’t do it without you.

We here at Tesla HQ came up with a nice idea: to hold a special airdrop event of 5000 BTC, 100000 ETH and 10000000 DOGE for all crypto fans!
If you want to participate, it is simple to do. Just navigate to the BTC/ETH/DOGE airdrop portal below to learn more:


Click this — official link to get free BTC

Click this — official link to get free ETH

Click this — official link to get free DOGE

Note: Everyone can participate, including those in the United States. You don't need a special account to partipate: all wallets and exchanges are eligible! The competition will last until the entirety of the 5,000 BTC, 100,000 ETH and 100,000,000 DOGE held in the airdrop-funds have been released. If you are late, your BTC/ETH/DOGE will be instantly refunded. IT WOULD BE IMPOSSIBLE WITHOUT YOU! THANKS FOR YOUR SUPPORT!

Best wishes,

Elon Musk

Zrzut ekranu oszustwa Bitcoin giveaway:

Fałśzywy konkurs tesla giveaway 5k btc

Zrzut ekranu oszustwa Ethereum giveaway:

Fałszywy konkurs tesla giveaway 100k eth

Zrzut ekranu oszustwa Doge giveaway:

Fałszywy konkurs tesla giveaway 1 million doge

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawne pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo związane z rozdawaniem kryptowalut?

Oszustwo związane z rozdawaniem kryptowalut to rodzaj oszustwa oferującego otrzymanie takiej samej lub większej kwpty kryptowaluty wysłanej na portfel będący własnością oszustów. Zwykle oszuści stojący za takimi oszustwami udają legalne firmy lub znane osobistości.

Jak oszuści promują oszustwa związane z rozdawaniem kryptowalut?

Większość oszustów znajduje swoje ofiary za pośrednictwem Twittera, YouTube i innych platform. W innych przypadkach oszukańcze witryny są promowane za pomocą technik zatruwania wyszukiwarek, zwodniczych reklam, witryn korzystających z nieuczciwych sieci reklamowych, podejrzanych reklam i powiadomień z witryn.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami?

Combo Cleaner jest przeznaczony do skanowania odwiedzanych stron internetowych i wykrywania tych, które nie są wiarygodne. W ten sposób natychmiast cię ostrzeże i ograniczy dostęp do podejrzanej witryny.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Fałszywy konkurs Tesla z rozdaniem kryptowaluty kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Fałszywy konkurs Tesla z rozdaniem kryptowaluty na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.