FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać oszustwa wsparcia technicznego i uniknąć powodowanych przez nie szkód

Znany również jako: Access to this PC has been blocked for due to illegal activities scam
Poziom zniszczenia: Średni

Jakiego rodzaju oszustwem jest "Access to this PC has been blocked for due to illegal activities"?

Nasz zespół wykrył tę stronę oszukańczej pomocy technicznej podczas badania witryn, które używają nieuczciwych sieci reklamowych i zawierają zwodnicze reklamy. Dowiedzieliśmy się, że celem tej strony jest nastraszenie odwiedzających, aby zadzwonili pod podany numer (aby skontaktowali się z oszustami w celu uzyskania fałszywej pomocy technicznej).

Oszustwo Access to this PC has been blocked for due to illegal activities

Szczegółowe informacje o oszustwie „Access to this PC has been blocked for due to illegal activities"

Podczas analizy tej fałszywej strony natknęliśmy się na kilka okienek pop-up z informacją, że komputer jest zainfekowany, a dostęp do niego zablokowany z powodu nielegalnych działań. Sama strona jest zamaskowana jako legalna witryna Microsoft. Jej celem jest nakłonienie odwiedzających do zadzwonienia pod numer +1-866-990-1195, fałszywą infolinię bezpieczeństwa.

Zwykle oszuści wykorzystują takie oszustwa związane z pomocą techniczną, aby nakłonić niczego niepodejrzewających użytkowników do podania poufnych informacji, zapłacenia za fałszywe (lub niepotrzebne) usługi/produkty, pobrania i uruchomienia malware lub zapewniania zdalnego dostępu do komputera. To i podobne oszustwa należy zignorować.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Access to this PC has been blocked for due to illegal activities scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Komputer jest zainfekowany/dostęp do komputera jest zablokowany
Przebranie Oficjalna strona Microsoft
Numer telefonu wsparcia technicznego przestępców +1-866-990-1195
Powiązana domena bbsssw[.]tk
Nazwy wykrycia (bbsssw[.]tk) ESET (Malware), Forcepoint ThreatSeeker (podejrzany), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe internetowe reklamy pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o oszustwach wsparcia technicznego

Witryny fałszywej pomocy technicznej przeprowadzają fałszywe skanowanie w poszukiwaniu wirusów, wyświetlają fałszywe błędy, alerty o wirusach lub inne powiadomienia twierdzące, że komputer jest zagrożony, zainfekowany lub uszkodzony w inny sposób. Zwykle strony te są zamaskowane jako oficjalne witryny Microsoft, Apple lub inne i wyświetlają numer, aby nakłonić odwiedzających do zadzwonienia do oszustów.

Więcej przykładów podobnych oszustw to "Your Computer Is Disabled. Please Call Microsoft.", "Alert! Windows-11 Can Not Update", "Pornography Warning Error". Zwykle takie strony są niechcąco otwierane/odwiedzane.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Witryny wyświetlające okienka pop-up (fałszywe błędy, wirusy i podobne ostrzeżenia/alerty) są promowane za pomocą zwodniczych reklam i fałszywych przycisków „Pobierz" na podejrzanych witrynach. Ponadto są promowane za pomocą technik zatruwania wyszukiwarek, różnego nielegalnego streamingu filmów, torrentów i podobnych witryn. We wszystkich przypadkach użytkownicy otwierający te witryny nie robią tego celowo.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Nie odwiedzaj nielegalnych witryn do strumieniowego przesyłania filmów i innych stron, które wykorzystują nieuczciwe sieci reklamowe. Pobieraj aplikacje i pliki z legalnych (oficjalnych) witryn. Unikaj otwierania plików pobranych z innych źródeł, takich jak nieoficjalne strony, konfiguratory pobierania stron trzecich, sieci P2P itd. Nie klikaj także reklam wyświetlanych na podejrzanych stronach.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Wygląd oszustwa pop-up "Access to this PC has been blocked for due to illegal activities" (GIF):

Wygląd oszustwa Access to this PC has been blocked for due to illegal activities

Tekst w oknie pop-up, wyświetlony przez tę stronę:

Microsoft Defender Security Center
App: Ads.fiancetrack(2).dll
Threat_Detected: Trojan_Spyware

Access to this PC has been blocked for due to illegal activities.
Contact Microsoft Support: +1-866-990-1195(Security Helpline)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Oszustwo pop-up to rodzaj oszustwa wyświetlanego przez stronę, którego celem jest nakłonienie odwiedzających do wykonania określonych czynności (na przykład zadzwonienia pod podany numer).

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up służą do dystrybucji złośliwego oprogramowania, wydobywania poufnych informacji, uzyskiwania zdalnego dostępu do komputerów.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up są generowane przez złośliwe strony internetowe. Strony te są promowane za pośrednictwem złośliwych aplikacji, innych stron korzystających z podejrzanych sieci reklamowych i zwodniczych reklam. Czasami są promowane za pomocą technik zatruwania wyszukiwarek.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up?

Combo Cleaner skanuje odwiedzane witryny i wykrywa złośliwe, w tym strony zaprojektowane do wyświetlania fałszywych okienek pop-up. Ponadto ograniczy dostęp do takich stron.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Access to this PC has been blocked for due to illegal activities scam kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Access to this PC has been blocked for due to illegal activities scam na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.