FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware ElemntState z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Reklamy ElemntState
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware ElemntState z Mac?

Czym jest ElemntState?

ElemntState to nieuczciwa aplikacja sklasyfikowana jako adware. Posiada ona również cechy porywacza przeglądarki. Po udanej instalacji generuje natrętne kampanie reklamowe i powoduje przekierowania do fałszywych wyszukiwarek (poprzez zmiany ustawień przeglądarki). ElemntState prawdopodobnie ma możliwość śledzenia danych, co jest typowe dla adware i porywaczy przeglądarki. Ponieważ większość użytkowników przypadkowo pobiera/instaluje to oprogramowanie, jest ono sklasyfikowane jako PUA (potencjalnie niechciana aplikacja). Jedną z oszukańczych technik wykorzystywanych do dystrybucji ElemntState jest rozsyłanie jej za pośrednictwem fałszywych aktualizacji Adobe Flash Player. Warto zauważyć, że fałszywe aktualizacje/instalatory są wykorzystywane do rozsyłania nie tylko PUA, ale także malware (np. trojany, ransomware etc.).

Wykrycia adware ElemntState na VirusTotal

Adware umożliwia umieszczanie reklam banerowych, pop-up, kuponowych, ankietowych, całostronicowych i innych natrętnych reklam. Ta treść graficzna jest umieszczana na każdej odwiedzanej stronie internetowej i/lub różnych interfejsach. Reklamy spowalniają szybkość przeglądania i nakładają się na strony internetowe, utrudniając w ten sposób przeglądanie. Ponadto, natrętne reklamy zagrażają bezpieczeństwu urządzenia i użytkownika. Po kliknięciu reklamy przekierowują do różnych nieuczciwych, wprowadzających w błąd, zainfekowanych, zwodniczych/oszukańczych i złośliwych witryn. Co więcej, niektóre z tych reklam mogą być uruchamiane (po kliknięciu) w celu wykonania skryptów w celu potajemnego pobierania/instalowania oprogramowania (np. PUA).

Porywacze przeglądarki wprowadzają zmiany w ustawieniach przeglądarki w celu promowania fałszywych wyszukiwarek. Przypisują one ustawienia strony głównej przeglądarki, nowej karty/okna i domyślne adresy URL wyszukiwarek do adresów fałszywych wyszukiwarek internetowych. Dlatego po zainstalowaniu takiego oprogramowania: otwarte nowe zakładki/okna przeglądarki i wpisane zapytania wyszukiwania w pasku adresu URL przekierowują do promowanej wyszukiwarki. Nielegalne wyszukiwarki zwykle nie mogą samodzielnie generować wyników wyszukiwania, więc mają tendencję do przekierowywania (lub tworzenia łańcuchów przekierowań kończących się na) do Yahoo, Bing, Google i innych prawdziwych wyszukiwarek. Porywacze przeglądarki mogą ograniczyć/odmówić dostępu do ustawień przeglądarki i/lub cofnąć wszelkie dozwolone zmiany. Dlatego odzyskanie porwanej przeglądarki jest niemożliwe bez usunięcia oprogramowania, które ma na nią wpływ.

Większość PUA (w tym adware i porywacze przeglądarki) może śledzić dane. Obierane za cel informacje obejmują: historię przeglądania i wyszukiwania (np. odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.), adresy IP/geolokalizacje, dane umożliwiające identyfikację osób itd. Następnie zarabia się na zebranych danych poprzez ich udostępnianie i/lub sprzedaż stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Podsumowując, obecność niechcianego oprogramowania na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości. Aby chronić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy ElemntState
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia (.service) Avast (MacOS:Adload-AM [Trj]), Cyren (MacOS/Adload.A.gen!Camelot), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Ikarus (Trojan-Downloader.OSX.Adload), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (.system) Avast (MacOS:Adload-AM [Trj]), Cyren (MacOS/Adload.A.gen!Camelot), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Ikarus (Trojan-Downloader.OSX.Adload), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

BrowserActivitySphinxLookup i GeneralObject to kilka przykładów aplikacji należących do klasyfikacji adware. To oprogramowanie zwykle wydaje się legalne i nieszkodliwe. Użytkownicy są zachęcani do jego pobrania/zainstalowania i/lub kupienia ofertami różnych „użytecznych" funkcji. Jednak obiecane funkcje rzadko działają. W rzeczywistości dotyczy to praktycznie wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianych aplikacji jest generowanie zysku dla programistów i nie przynoszą one rzeczywistej wartości dla użytkowników. PUA są zaprojektowane do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych, wymuszania otwierania niewiarygodnych i złośliwych witryn, przejmowania kontroli nad przeglądarkami i zbierania prywatnych informacji.

Jak zainstalowano ElemntState na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane za pośrednictwem konfiguratorów pobierania/instalacji innych produktów. Ta fałszywa technika marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania nazywana jest „sprzedażą wiązaną". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, pomijanie kroków itp.) zwiększa ryzyko niezamierzonego wpuszczenia dołączonych produktów do systemu. Natrętne reklamy również rozpowszechniają PUA. Po kliknięciu reklamy mogą uruchamiać skrypty, aby pobrać/zainstalować to oprogramowanie bez zgody użytkownika. PUA mogą również zawierać „oficjalne" strony promocyjne/do pobrania.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się sprawdzenie produktów i oprogramowania przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Ponadto, wszystkie pliki do pobrania muszą być wykonywane z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Podejrzane kanały pobierania, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci wymiany peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania często oferują szkodliwe i dołączone produkty. Zaleca się, aby podczas pobierania/instalowania sprawdzić warunki, zbadać możliwe opcje, skorzystać z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy wyglądają zwyczajnie; jednak przekierowują do bardzo niewiarygodnych i złośliwych witryn (np. z pornografią, hazardem, randkami dla dorosłych i wielu innych). W przypadku napotkania takich reklam lub przekierowań należy sprawdzić system, wykryć i natychmiast usunąć z niego wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ElemntState, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okienko pop-up wyświetlane, gdy w systemie jest obecne adware ElemntState:

Pop-up widoczny, gdy adware ElemntState jest widoczne w systemie

Tekst prezentowany w okienku pop-up:

"ElemntStated" will damage your computer.

 

This file was downloaded on an unknown date.


OK
Show in Finder

Zwodniczy instalator (fałszywy aktualizator Adobe Flash Player) promujący adware ElemntState;

Pierwszy krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware ElemntState (krok 1)

Drugi krok instalacji:

Zwodniczy instalator używany do promowania adware ElemntState (krok 2)

Pliki powiązane z adware ElemntState, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.ElemntState.service.app
  • ~/Library/LaunchAgents/com.ElemntState.service.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.ElemntState.system
  • /Library/LaunchDaemons/com.ElemntState.system.plist

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak ElemntState, zmieniają systemowe ustawienia serwera proxy, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikona nie jest obecna w Docku, możesz ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemowych

Krok 2: Przejdź do ustawień sieci.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij „Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane...

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić domyślne ustawienia każdego protokołu - "*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i ustaw ich ustawienia na domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware ElemntState przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware ElemntState:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ElemntState z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy elemntstate:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy elemntstate z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy elemntstate z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy elemntstate z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy elemntstate z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy ElemntState kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy ElemntState na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.