FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć niechcianą aplikację BrowserActivity?

Znany również jako: Reklamy BrowserActivity
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć BrowserActivity z Mac?

Czym jest BrowserActivity?

Instalator BrowserActivity ma wygląd instalatora Adobe Flash Player – ta aplikacja jest rozpowszechniana za pomocą fałszywego instalatora. Zwykle fałszywe instalatory instalują niechciane oprogramowanie. W tym przypadku potencjalnie niechciana aplikacja (PUA), która generuje reklamy, zmienia ustawienia przeglądarki internetowej, której dotyczy problem, i zbiera dane. Aplikacje działające jak BrowserActivity są nazywane adware i porywaczami przeglądarki. Warto wspomnieć, że jest mało prawdopodobne, aby aplikacje takie jak BrowserActivity były celowo pobierane i instalowane. Dlatego nazywane są potencjalnie niechcianymi aplikacjami.

Adware BrowserActivity

Bardzo często reklamy generowane przez aplikacje takie jak BrowserActivity są wykorzystywane do reklamowania podejrzanych witryn. W niektórych przypadkach reklamy te są wykorzystywane do rozpowszechniania niechcianych aplikacji – mogą uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania lub nawet instalowania aplikacji. Z tych powodów reklamy (np. banerowe, kuponowe, ankietowe, pop-up), które wyświetla BrowserActivity, nie powinny być klikane. Innym powodem, dla którego nie należy instalować BrowserActivity w przeglądarce lub systemie operacyjnym, jest to, że zmienia ustawienia przeglądarki – porywa przeglądarkę, aby promować fałszywą wyszukiwarkę (jej adres). Zwykle takie aplikacje, jak BrowserActivity porywają przeglądarki, zmieniając adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty na adres fałszywej wyszukiwarki. Fałszywe wyszukiwarki nie są użyteczne – mogą promować potencjalnie złośliwe witryny i umieszczać w swoich wynikach niechciane reklamy. Jednak wiele fałszywych wyszukiwarek pokazuje wyniki generowane przez legalne wyszukiwarki (na przykład Google, Yahoo, Bing). Zwykle porywacze przeglądarki nie pozwalają na dokonywanie jakichkolwiek zmian w swoich ustawieniach. Aby usunąć adres fałszywej wyszukiwarki z ustawień, użytkownicy muszą najpierw odinstalować porywacza przeglądarki.

Jak wspomniano na początku, BrowserActivity zbiera dane. Dość często tego rodzaju aplikacje (PUA) obierają za cel dane przeglądania (takie jak adresy IP, adresy odwiedzanych stron, geolokalizacje, wprowadzone zapytania wyszukiwania). Jednak wiele z nich potrafi odczytywać poufne informacje (na przykład dane karty kredytowej, hasła). W związku z tym ich użytkownicy mogą zauważyć nieautoryzowane zakupy, transakcje, utracić dostęp do kont osobistych, napotkać problemy związane z prywatnością w internecie, bezpieczeństwem przeglądania, stać się ofiarami kradzieży tożsamości itp. Z tych powodów wysoce wskazane jest, aby nie mieć żadnych PUA zbierających dane w celu zbierania różnych informacji zainstalowanych w przeglądarkach lub komputerach.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy BrowserActivity
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia (.service) Avast (MacOS:Adload-AM [Trj]), AVG (MacOS:Adload-AM [Trj]), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Ikarus (Trojan-Downloader.OSX.Adload), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (.system) Avast (MacOS:Adload-AM [Trj]), AVG (MacOS:Adload-AM [Trj]), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Ikarus (Trojan-Downloader.OSX.Adload), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy BrowserActivity, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Podsumowując, BrowserActivity i podobne aplikacje są przeznaczone do promowania fałszywych wyszukiwarek, wyświetlania reklam i zbierania informacji. Istnieje wiele aplikacji, takich jak BrowserActivity. Niektóre przykłady to GeneralObject, ExploreAnalog i LeadingUpdater. Większość z nich jest bezużyteczna oraz nieumyślnie pobierana i instalowana przez użytkowników, ponieważ są rozpowszechniane przy użyciu zwodniczych metod. Poniżej opisano kilka metod używanych do dystrybucji PUA.

Jak zainstalowano BrowserActivity na moim komputerze?

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, BrowserActivity jest dystrybuowana za pomocą fałszywego instalatora. Dokładniej, przy użyciu instalatora, który wygląda jak instalator Adobe Flash Player. Ważne jest, aby wiedzieć, że fałszywe instalatory mogą być złośliwe — mogą być zaprojektowane do instalowania ransomware, trojanów lub innych złośliwych programów. Często zdarza się również, że aplikacje takie jak BrowserActivity są dołączane do programów do pobierania i instalatorów innych programów jako oferty dodatkowe (są dołączone do innych programów). Zwykle użytkownicy mogą odrzucać niechciane oferty w „Niestandardowych", „Zaawansowanych", „Własnych" lub innych ustawieniach lub odznaczając pola wyboru, które mają te konfiguratory pobierania i instalacji. Gdy użytkownicy kończą pobrania lub instalacje bez zmiany ustawień domyślnych, które zawierają PUA, zgadzają się również na pobranie lub zainstalowanie tych PUA. W niektórych przypadkach użytkownicy powodują nieoczekiwane pobrania i instalacje poprzez zwodnicze reklamy. Dokładniej, klikając reklamy, które są w stanie wykonać określone skrypty.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się, aby nie kończyć pobierania ani instalacji bez sprawdzania konfiguratorów pobierania ani instalatorów pod kątem "Niestandardowych", "Zaawansowanych" lub innych ustawień lub zaznaczonych pól wyboru. Często zdarza się, że te ustawienia mogą służyć do odrzucania niechcianych ofert/rezygnowania z dołączonych PUA. Ponadto, zaleca się pobieranie programów (i plików) z oficjalnych stron internetowych oraz korzystanie z bezpośrednich linków. Pliki i programy pobierane za pośrednictwem zewnętrznych programów do pobierania, sieci peer-to-peer (takich jak klienci torrent, eMule), nieoficjalne strony itp. lub instalowane za pośrednictwem instalatorów innych firm nie są godne zaufania. Dodatkowo zaleca się unikanie klikania reklam na podejrzanych witrynach (np. stronach związanych z randkami dla dorosłych, pornografią, hazardem). Reklamy te mogą być wykorzystywane do promowania podejrzanych witryn. W niektórych przypadkach mogą powodować niechciane pobrania i instalacje. Nieznane lub podejrzane rozszerzenia, dodatki lub wtyczki zainstalowane w przeglądarce oraz tego rodzaju programy zainstalowane w systemie operacyjnym należy odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany BrowserActivity, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Tekst w okienku pop-up wyświetlanym, gdy adware BrowserActivity jest obecne w systemie:

"BrowserActivityd" will damage your computer.
 
This file was downloaded on an unknown date.
 
OK
Show in Finder

Instalator BrowserActivity (pierwszy krok instalacji):

Zwodniczy instalator używany do promowania adware BrowserActivity

Instalator BrowserActivity (drugi krok instalacji):

Konfigurator adware browseractivity krok 2

BrowserActivity rozpoznane jako zagrożenie w Virustotal:

Wykrycia adware browseractivity na virustotal

Pliki powiązane z adware BrowserActivity, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.BrowserActivity.service.app
  • ~/Library/LaunchAgents/com.BrowserActivity.service.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.BrowserActivity.system
  • /Library/LaunchDaemons/com.BrowserActivity.system.plist

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak BrowserActivity, zmieniają systemowe ustawienia serwera proxy, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikona nie jest obecna w Docku, możesz ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemowych

Krok 2: Przejdź do ustawień sieci.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij „Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane...

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić domyślne ustawienia każdego protokołu - "*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i ustaw ich ustawienia na domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy BrowserActivity: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy BrowserActivity. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware BrowserActivity przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware BrowserActivity:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z BrowserActivity z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy browseractivity:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy browseractivity z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy browseractivity z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy browseractivity z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy browseractivity z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy BrowserActivity kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy BrowserActivity na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy BrowserActivity dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.