FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować ransomware Decryptmyfiles?

Znany również jako: Wirus Decryptmyfiles
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Decryptmyfiles

Czym jest Decryptmyfiles?

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które uniemożliwia użytkownikom dostęp do ich plików i generuje notatkę z żądaniem okupu. Bardzo często zmienia również nazwy wszystkich zaszyfrowanych plików. Decryptmyfiles szyfruje pliki i zmienia ich nazwy, dodając do nich "decryptmyfiles.top", i identyfikator ofiary jako rozszerzenie. Na przykład zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" to "1.jpg.[decryptmyfiles.top].9B6FCA53", "2.jpg" to "2.jpg.[decryptmyfiles.top].9B6FCA53" itd. To ransomware tworzy plik „FILES ENCRYPTED.txt" i wyświetla okienko pop-up jako notatkę z żądaniem okupu. Zostało odkryte przez S!Ri.

W większości przypadków notatka z żądaniem okupu utworzona przez tego typu malware zawiera instrukcje dotyczące sposobu skontaktowania się z napastnikami, zapłacenia za narzędzie odszyfrowujące i kilka innych szczegółów. Decryptmyfiles generuje dwie podobne notatki z żądaniem okupu, informujące ofiary, że nie ma możliwości odszyfrowania plików bez unikalnego klucza odszyfrowującego, który można kupić od atakujących. Ten klucz odszyfrowujący można kupić, postępując zgodnie z instrukcjami w podanej witrynie Tor. Ponadto, obie notatki z żądaniem okupu ostrzegają ofiary, aby nie zmieniały nazw plików ani nie próbowały odszyfrować ich za pomocą oprogramowania innej firmy, ponieważ może to spowodować uszkodzenie zaszyfrowanych plików. Witryna Tor może zostać użyta do przesłania jednego pliku w celu bezpłatnego odszyfrowania testu, zapłacenia okupu i skontaktowania się z napastnikami. Nakazuje ofiarom kliknięcie przycisku „ZAPŁAĆ TERAZ", aby zapłacić za narzędzie odszyfrowujące, które kosztuje 300 $ w kryptowalucie DASH. Posiada również licznik czasu, który wskazuje, ile czasu ofiary muszą zapłacić okup, zanim cena narzędzia odszyfrowującego wzrośnie do 600 $.

W niektórych przypadkach możliwe jest odszyfrowanie plików bez konieczności płacenia za odszyfrowanie – za pomocą bezpłatnego narzędzia innej firmy pobranego z internetu. Jednak nie ma bezpłatnego narzędzia, które mogłoby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez ransomware Decryptmyfiles, co oznacza, że jedyną bezpłatną opcją odzyskania danych jest przywrócenie plików z kopii zapasowej. Zdecydowanie odradza się płacenie okupu cyberprzestępcom, ponieważ nigdy nie ma gwarancji, że wyślą narzędzie odszyfrowujące. Dość często ofiary, które płacą okup, są oszukiwane – tracą pliki i pieniądze. Kolejną ważną rzeczą jest odinstalowanie ransomware z systemu operacyjnego. Jego usunięcie zapobiega infekowaniu innych komputerów w tej samej sieci lub szyfrowaniu nowych plików. Warto wspomnieć, że pliki zaszyfrowane przez ransomware pozostają bezużyteczne nawet po jego odinstalowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Instrukcje odszyfrowania Decryptmyfiles (okno pop-up)

Podsumowując, ofiary ransomware nie mogą uzyskać dostępu do swoich plików (lub całego systemu operacyjnego), chyba że zapłacą okup. W większości przypadków otrzymują instrukcje, jak skontaktować się z napastnikami i im zapłacić. Dwie główne różnice między wariantami ransomware to wysokość okupu i algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) używany do szyfrowania danych. Pliki zaszyfrowane przez ransomware rzadko mogą zostać odszyfrowane bez pomocy cyberprzestępców. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy zainstalowane ransomware ma pewne błędy/wady. Dlatego zdecydowanie zaleca się wykonanie kopii zapasowej danych i przechowywanie ich na serwerze zdalnym (np. w chmurze) lub odłączonym urządzeniu pamięci. Kilka przykładów innych wariantów ransomware to Matryoshka, Sal13 i Cesar.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Cyberprzestępcy często wysyłają e-maile zawierające link przeznaczony do pobrania złośliwego pliku lub złośliwego załącznika. Ich celem jest nakłonienie odbiorców do wykonania złośliwego pliku przeznaczonego do zainstalowania malware. Niektóre przykłady plików wykorzystywanych przez cyberprzestępców do rozsyłania malware za pośrednictwem wiadomości e-mail to złośliwe oprogramowanie Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki JavaScript, pliki wykonywalne (takie jak .exe i inne) oraz pliki archiwów, takie jak ZIP, RAR. Innym sposobem wykorzystywanym przez cyberprzestępców do rozsyłania złośliwego oprogramowania jest nakłanianie użytkowników do otwarcia złośliwego pliku pobranego z niewiarygodnych źródeł. Przykładami niewiarygodnych źródeł są nieoficjalne strony, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), zewnętrzne programy do pobierania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików i strony z freeware do pobrania. Zwykle cyberprzestępcy maskują swoje złośliwe pliki jako legalne, aby nakłonić użytkowników do ich pobrania (i otwarcia).

Dość często użytkownicy infekują komputery za pomocą nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), które mają ominąć płatną aktywację licencjonowanego oprogramowania. Cyberprzestępcy, którzy używają tych narzędzi do dystrybucji malware, atakują użytkowników, którzy próbują uniknąć płacenia za klucz licencyjny, numer seryjny. Do dystrybucji malware można również używać nieoficjalnych narzędzi do aktualizacji oprogramowania innych firm. Narzędzia te wykorzystują błędy/wady niektórych nieaktualnych programów zainstalowanych w systemie operacyjnym lub instalują malware w zwykły sposób. Kolejnym sposobem rozsyłania złośliwego oprogramowania jest nakłonienie użytkowników do zainstalowania trojana. Istnieją trojany, które instalują swój ładunek (powodują infekcje łańcuchowe). Zwykle cyberprzestępcy wykorzystują jeden z wyżej wymienionych sposobów, aby nakłonić użytkowników do zainstalowania tych trojanów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Decryptmyfiles
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików ID ofiary
Wiadomość z żądaniem okupu FILES ENCRYPTED.txt, okno pop-up, wiryna Tor
Kwota okupu 300 $/600 $
Kontakt z cyberprzestępcami Chat w witrynie Tor
Nazwy wykrycia Arcabit (Generic.Ransom.DCRTR.75179DF7), BitDefender (Generic.Ransom.DCRTR.75179DF7), Emsisoft (Generic.Ransom.DCRTR.75179DF7 (B)), MaxSecure (Trojan.Malware.121218.susgen), Microsoft (Ransom:Win32/Paradise.BC!MTB), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Decryptmyfiles, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy ufać plikom i programom pobranym z nieoficjalnych witryn, za pomocą zewnętrznych programów do pobierania, sieci peer-to-peer itp. To samo dotyczy instalatorów innych firm. Zaleca się korzystanie z oficjalnych witryn i bezpośrednich linków jako źródeł pobierania plików lub programów. Nie należy otwierać linków do witryn ani plików w nieistotnych e-mailach otrzymanych z nieznanych, podejrzanych adresów. Takie wiadomości są często zamaskowane jako oficjalne, ważne i zawierają złośliwy plik lub link. Każde zainstalowane oprogramowanie (w tym system operacyjny) musi zostać aktywowane i zaktualizowane za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji, które stworzyli oficjalni programiści. Żadne z narzędzi innych firm nie jest bezpieczne w użyciu. Bardzo często te narzędzia są dołączane do złośliwego oprogramowania. Ponadto, nielegalne jest aktywowanie licencjonowanego oprogramowania za pomocą narzędzi aktywacyjnych innych firm („łamania" oprogramowania). Ponadto, zaleca się regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i robienie tego za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Decryptmyfiles, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst w oknie pop-up:

All your files have been encrypted!
All your files, documents, photos, databases and other important files are encrypted and have the extension: .9B6FCA53
The only method of recovering files is to purchase an unique private key. Only we can give you this key and only we can recover your files.
Free decryption as guarantee
Before paying you can decrypt 1 file for free on our site. The size of file must be less than 2Mb (non archived), and the file should not contain valuable information. (databases,backups, large excel sheets, etc.)
The server with your key is in a closed network Tor. You can get there by the following ways:
Download Tor browser - hxxps://www.torproject.org/
Install Tor browser
Open link in Tor browser: hxxp://7puh3g2lpzut32wetfpohiireazmhoyrkll qescem2jd567rdur2ojyd.onion/contact/********
Follow the instructions on this page
If your country have blocked the Tor network.You can get there by the following ways:
Open link in any browser: hxxp://decryptmyfiles.top/contact/********
Follow the instructions on this page
Attention!
Do not rename encrypted files.
Do not try to decrypt your data using third party software, it may cause permanent data loss.
Decryption of your files with the help of third parties may cause increased price (they add their fee to our) or you can become a victim of a scam.

Wygląd pliku "FILES ENCRYPTED.txt":

Wygląd ransomware Decryptmyfiles FILES ENCRYPTED.txt

Tekst w tej notatce z żądaniem okupu:

Attention!

All your files, documents, photos, databases and other important files are encrypted and have the extension: ********

The only method of recovering files is to purchase an unique private key. Only we can give you this key and only we can recover your files.

The server with your key is in a closed network TOR. You can get there by the following ways:

---------------------------------------------
| 0. Download Tor browser - hxxps://www.torproject.org/
| 1. Install Tor browser
| 2. Open Tor Browser
| 3. Open link in TOR browser: 7puh3g2lpzut32wetfpohiireazmhoyrkll qescem2jd567rdur2ojyd.onion/contact/********
| 4. Follow the instructions on this page
---------------------------------------------   
If your country have blocked the TOR network.You can get there by the following ways:
---------------------------------------------
| 1. Open link in any browser:  decryptmyfiles.top/contact/********
| 2. Follow the instructions on this page
---------------------------------------------                     

On our page you will see instructions on payment and get the opportunity to decrypt 1 file for free.

ATTENTION!

IN ORDER TO PREVENT DATA DAMAGE:

* DO NOT MODIFY ENCRYPTED FILES
* DO NOT CHANGE DATA BELOW

---BEGIN KEY---
-
---END KEY---

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Decryptmyfiles (ID ofiary jako rozszerzenie):

Pliki zaszyfrowane przez ransomware Decryptmyfiles (ID ofiary jako rozszerzenie pliku)

Zrzut ekranu witryny Tor:

strona płatności ransomware decryptmyfiles

Tekst na tej witrynie:

Welcome!
ALL YOUR FILES ARE ENCRYPTED!
AS FAR AS WE KNOW:
Country United States - 198.181.163.173
OS    Windows 10
PC User    ********
PC Name    ********
PC Lang    en-US
HDD    C,C
Date of Encrypt    2021-05-18 10:00:26
Amount of your files 452
Volume of your files 2701216044
*But don't worry , you can return all your files! We can help you!
Below you can choose one of your encrypted file from your PC and decrypt him , it is test decryptor for you.

BUT WE CAN DECRYPT ONLY 1 FILE FOR FREE.
Upload your test file.(Max file size: 2MB)
Attention
Don't try use third-party decryptor tools!
Because this will destroy your files!
This process is fully automated, all payments is instant.

After your payment, you can download Decryptor!

If you have any questions, please, don't hesitate, and write in CHAT NOW.

 
*What do your need?
You need a Decryptor.

This software will decrypt all your encrypted files and will delete ransomware from your PC.

For purchase you need crypto-currency DASH .

How to buy this currency you can read it here.

* How much money you need to pay? Below we are specified amount and our wallet for payment
- Price - 300 USD
- Click PAY NOW below to pay and download decryptor - PAY NOW
- To make a payment , you have this time - 3 DAYS 23 HOURS 55 MINUTES 35 SECONDS
- After this time this amount will be doubled. - 600 USD

Usuwanie ransomware Decryptmyfiles:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Decryptmyfiles: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Decryptmyfiles. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Decryptmyfiles kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Decryptmyfiles na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Decryptmyfiles dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.