Jak usunąć spyware FinSpy Mac?

Znany również jako: Malware FinSpy
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Jak usunąć FinSpy z Mac?

Czym jest FinSpy?

FinSpy to nazwa oprogramowania szpiegującego, które można używać do zapisywania naciśnięć klawiszy, nagrywania dźwięku przez mikrofon i wideo za pośrednictwem kamery internetowej, wykonywania zdalnych poleceń powłoki, wyodrębniania informacji o systemie i innych danych. Dlatego cyberprzestępcy mogą używać tego spyware do szpiegowania, kradzieży danych i zdalnego kontrolowania zainfekowanego komputera.

FinSpy scam

Funkcja zapisywania naciśnięć klawiszy umożliwia złośliwym programom, takim jak FinSpy, monitorowanie danych wprowadzanych z klawiatury, innymi słowy, rejestrowanie danych wprowadzanych za pomocą klawiatury. W większości przypadków cyberprzestępcy używają tej funkcji do kradzieży takich informacji, jak dane logowania (takie jak nazwy użytkowników, adresy e-mail, hasła) i dane karty kredytowej. Takie informacje mogą zostać wykorzystane do nieuczciwych zakupów, transakcji, kradzieży kont osobistych, tożsamości i do innych złośliwych celów. Funkcja wyliczania danych umożliwia korzystanie z nazw użytkowników, zasobów sieciowych, udziałów i usług z systemu oraz innych informacji, które można wykorzystać do wykrycia luk (lub słabych punktów) w zabezpieczeniach systemu. Funkcja eksfiltracji danych umożliwia transfer (zbieranie) skopiowanych danych z zainfekowanego komputera lub serwera. Ponadto, FinSpy może być używane do wykonywania różnych poleceń, na przykład do ponownego uruchamiania, zamykania komputera, a nawet pobierania i uruchamiania różnych plików, które mogą zostać użyte do spowodowania instalacji innego malware. Dodatkowo, to spyware umożliwia cyberprzestępcom dostęp do mikrofonu, kamery internetowej ofiary i robienie zrzutów ekranu. Nagrań można używać do szantażowania ofiar, na przykład żądania zapłaty określonej kwoty za nieopublikowanie nagranych materiałów na jakiejś stronie internetowej lub wysłanie ich innym osobom.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware FinSpy
Typ zagrożenia Spyware.
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Agent-KN [Trj]), AVG (MacOS:Agent-KN [Trj]), ESET-NOD32 (OSX/FinSpy.A), Kaspersky (HEUR:Trojan.OSX.Agent.gen), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Spyware jest zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichym, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, strata pieniężna, instalacja innego malware
Usuwanie

Aby wyeliminować Malware FinSpy, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Podsumowując, użytkownicy, którzy zainstalują FinSpy w systemie operacyjnym, mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, stracić pieniądze, stracić dostęp do różnych kont osobistych, zainfekować swoje komputery innym malware, doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością w internecie, bezpieczeństwem przeglądania itp. Kilka przykładów innego złośliwego oprogramowania atakującego komputery Mac to Eleanor, Proton i XCSSET.

Jak malware zostało zainstalowane na moim komputerze?

W większości przypadków systemy operacyjne są infekowane malware poprzez złośliwe kampanie spamowe (e-maile), trojany, fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania, nieoficjalne narzędzia do aktywacji („łamania" oprogramowania) oraz podejrzane pliki i źródła pobierania oprogramowania. Cyberprzestępcy próbują dystrybuować złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem złośliwych kampanii spamowych, wysyłając e-maile ze złośliwymi załącznikami lub linkami do witryn internetowych zaprojektowanymi w celu pobrania z nich złośliwych plików. Zwykle wysyłają e-maile zawierające takie pliki, jak Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki archiwów, takie jak ZIP, RAR, pliki wykonywalne (takie jak .exe) lub pliki JavaScript. Po otwarciu/uruchomieniu, pliki te instalują malware w systemie operacyjnym. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania mogą być zaprojektowane do infekowania systemów operacyjnych poprzez instalowanie złośliwego oprogramowania zamiast aktualizacji czy poprawek do zainstalowanego oprogramowania lub wykorzystywanie błędów, luk w nieaktualnym oprogramowaniu. Trojany to złośliwe programy, które można zaprojektować do instalowania innych programów tego typu. Kiedy system jest zainfekowany trojanem, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie również zainfekowany innym malware. Sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), strony z bezpłatnym hostingiem plików, strony z freeware do pobrania, nieoficjalne witryny, zewnętrzne programy do pobierania i inne podobne źródła pobierania oprogramowania mogą być również wykorzystywane do rozsyłania złośliwych programów. Można to zrobić maskując złośliwe pliki jako nieszkodliwe i zwykłe. Gdy użytkownicy pobierają i otwierają te pliki, infekują systemy tym lub innym malware. Nieoficjalne narzędzia aktywacyjne to programy, które mają za zadanie bezpłatnie nielegalnie aktywować licencjonowane oprogramowanie (ominąć jego aktywację). Niemniej jednak, zamiast aktywować zainstalowane oprogramowanie, narzędzia te często instalują malware.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Pliki i programy należy pobierać z oficjalnych witryn i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Inne kanały oraz źródła wymienione w powyższym akapicie mogą być używane do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Dlatego nie należy ich używać. To samo dotyczy instalatorów innych firm. Nie należy otwierać załączników i linków do stron internetowych w nieistotnych e-mailach otrzymanych z nieznanych oraz podejrzanych adresów. Często zdarza się, że odbiorcy, którzy otwierają pliki pobrane za pośrednictwem takich wiadomości, powodują instalację malware. Ponadto zainstalowane programy i system operacyjny muszą być aktualizowane za pomocą narzędzi i/lub wbudowanych funkcji, które są zapewniane (zaprojektowane) przez oficjalnych twórców oprogramowania. Nigdy nie należy używać w tym celu nieoficjalnych narzędzi innych firm. Aktywowanie licencjonowanych programów za pomocą takich narzędzi również nie jest legalne. Ponadto system operacyjny powinien być regularnie skanowany pod kątem zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Ważne jest, aby takie oprogramowanie było na zawsze aktualne. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Okienko pop-up, które pojawia się po uruchomieniu złośliwego pliku wykonywalnego przeznaczonego do instalacji FinSpy:

finspy spyware installer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Malware FinSpy: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Malware FinSpy. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z malware finspy:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki malware finspy z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z malware finspy z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z malware finspy z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z malware finspy z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware FinSpy kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware FinSpy na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Malware FinSpy dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.