FacebookTwitterLinkedIn

Niechciana aplikacja Web Companion

Znany również jako: Potencjalnie niechciana aplikacja Web Companion
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania Web Companion

Czym jest Web Companion?

Opracowana przez Adaware (wcześniej Lavasoft), aplikacja Web Companion to oprogramowanie antywirusowe zaprojektowane w celu ochrony komputerów przed infekcjami malware i naruszeniami prywatności. W rzeczywistości jest ona sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA) ze względu na sposób, w jaki programiści ją rozpowszechniają. Aplikacje tego typu są często instalowane przez użytkowników nieumyślnie, co pozwala oprogramowaniu na dokonywanie zmian w ustawieniach przeglądarki.

Web Companion unwanted application

Podczas instalacji Web Companion instalator prosi o pozwolenie na dokonywanie zmian w ustawieniach przeglądarki. Wielu użytkowników pomija kroki instalacji oprogramowania i zgadza się na wszystko, będąc nieświadomymi zagrożeń. W czasie badań, instalator Web Companion promował wyszukiwarki Bing, Yandex i Yahoo. Dlatego udzielenie zgody na zmianę ustawień przeglądarki spowoduje przypisanie domyślnej wyszukiwarki, adresu URL nowej karty i strony głównej do jednej z tych witryn. Jak wspomniano powyżej, ta aplikacja jest sklasyfikowana jako PUA, ponieważ programiści promują ją za pomocą zwodniczych metod, takich jak „sprzedaż wiązana". Dlatego często jest instalowana nieumyślnie. Nie ufaj aplikacjom rozpowszechnianym przy użyciu zwodniczych metod. Chociaż Web Companion nie jest złośliwym programem, wiele PUA jest dystrybuowanych jako zestawy, które mogą zawierać adware i porywacze przeglądarki.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Potencjalnie niechciana aplikacja Web Companion
Typ zagrożenia PUP (potencjalnie niechciany program), PUA (potencjalnie niechciana aplikacja)
Nazwy wykrycia DrWeb (Program.Unwanted.3914), ESET-NOD32 (wariant MSIL/WebCompanion.C Potentially Unwanted), Fortinet (Riskware/WebCompanion), Sophos AV (Generic PUA BJ (PUA)), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Na twoim komputerze pojawił się program, którego zainstalowania sobie nie przypominasz. Nowa aplikacja wykonuje skany komputerowe na twoim komputerze i wyświetla wiadomości z ostrzeżeniem o znalezionych problemach. Prosi o płatność, aby usunąć rzekomo znalezione błędy.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player.
Zniszczenie Strata pieniężna (niepotrzebne zakupy fałszywego oprogramowania), niechciane ostrzeżenia pop-up, wolna wydajność komputera.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Wiele aplikacji jest dystrybuowanych przy użyciu „sprzedaży wiązanej" i innych podobnych metod. Przykłady obejmują Lowe Registry Cleaner, Power PC Care 2018 i Advance PC Protector. Ogólnie rzecz biorąc, te aplikacje są promowane jako zapewniające „przydatne" narzędzia, funkcje itp. Jednak niewiele z nich zapewnia obiecane funkcjonalności. Większość z nich powoduje problemy i obniża jakość przeglądania, powoduje niechciane przekierowania, wyświetla reklamy itp.

W jaki sposób potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Do pobrania aplikacji Web Companion może zostać wykorzystana oficjalna witryna. Jednak jeśli została ona zainstalowana przypadkowo, prawdopodobnie stało się tak, gdy twórcy oprogramowania zastosowali metodę „sprzedaży wiązanej" (wspomnianą powyżej). Sprzedaż wiązana to zwodnicza metoda marketingowa służąca do nakłaniania ludzi do zainstalowania potencjalnie niechcianych aplikacji razem z innym oprogramowaniem. Programiści ukrywają te aplikacje w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach/opcjach konfiguratora pobierania lub instalacji. Informacje o uwzględnieniu PUA w konfiguratorach nie są odpowiednio ujawniane. Mogą one łatwo pozostać niezauważone, zwłaszcza jeśli kroki instalacji/pobierania zostaną pominięte, a wszystkie ustawienia pozostaną niezmienione.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Sprawdź wszystkie „Zaawansowane", „Niestandardowe" i inne podobne ustawienia/opcje podczas pobierania i instalowania oprogramowania. Odznacz (zrezygnuj z) niechciane aplikacje i dopiero wtedy zakończ proces pobierania/instalacji. Unikaj korzystania z zewnętrznych programów do pobierania oprogramowania, torrentów lub innych sieci peer-to-peer oraz nieoficjalnych i/lub niewiarygodnych źródeł do pobierania oprogramowania. Używaj wyłącznie oficjalnych kanałów (stron internetowych) i bezpośrednich linków. Należy pamiętać, że cyberprzestępcy inwestują czas i pieniądze w projektowanie reklam, w związku z czym najbardziej natrętne reklamy wydają się uzasadnione. Jednak po kliknięciu często przekierowują do niechcianych/niewiarygodnych witryn, takich jak z pornografią, hazardem, randkami dla dorosłych itp. Jeśli napotkasz takie przekierowania lub reklamy, które je powodują, poszukaj niechcianych rozszerzeń, dodatków i wtyczek zainstalowanych w przeglądarce. Sprawdź również listę programów zainstalowanych na komputerze. Usuń podejrzane/niechciane wpisy. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Zrzut ekranu niechcianej aplikacji Web Companion:

Web Companion unwanted application

Konfigurator instalacji Web Companion:

Web Companion installation setup

Instalator Web Companion oferujący zmianę ustawień przeglądarki:

webcompanion installer offering to change browser settings

Zwodniczy instalator bezpłatnego oprogramowania dołączający niechcianą aplikację Web Companion:

Rogue installer used to promote Web Companion PUA

Proces Web Companion w Menedżerze Zadań Windows:

web companion process in task manager

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Web Companion adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów poszukaj "Web Companion" i wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych aplikacji, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

W czasie badań Web Companion nie zainstalowała żadnych niechcianych rozszerzeń przeglądarki, jednak niektóre aplikacje są instalowane razem z adware i porywaczami przeglądarki. Jeśli widzisz niechciane reklamy lub doświadczasz niechcianych przekierowań podczas przeglądania internetu, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami usuwania.

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę „koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu Internet Explorer) i wybierz „Zarządzaj dodatkami". Spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij „Usuń".

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem potencjalnie niechciana aplikacja web companion, możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing rogue extensions from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki i usuń je.

Removing rogue extensions from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem potencjalnie niechciana aplikacja web companion, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane wtyczki przeglądarki.

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem potencjalnie niechciana aplikacja web companion, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware potencjalnie niechciana aplikacja web companion ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat potencjalnie niechciana aplikacja web companion lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14231-web-companion-unwanted-application

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Potencjalnie niechciana aplikacja Web Companion kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciana aplikacja Web Companion na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.