FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć ExtendedWindow z przeglądarki i komputera?

Znany również jako: Reklamy ExtendedWindow
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć ExtendedWindow z Mac?

Czym jest ExtendedWindow?

ExtendedWindow jest sklasyfikowane jak adware i porywacz przeglądarki - wyświetla reklamy oraz promuje z6airr.com i adjustablesample.com (adresy fałszywych wyszukiwarek) poprzez zmianę ustawień przeglądarki. Może również odczytywać poufne informacje ze stron internetowych. Najczęściej użytkownicy nieumyślnie (nieświadomie) pobierają oraz instalują adware i porywaczy przeglądarki. Dlatego aplikacje tego typu są klasyfikowane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA).

ExtendedWindow adware

W większości przypadków aplikacje takie jak ExtendedWindow wyświetlają użytkownikom takie reklamy, jak pop-up, kuponowe, banerowe, ankietowe itp. Często użytkownicy, którzy je klikają, trafiają na podejrzane witryny. W niektórych przypadkach takie reklamy mogą powodować pobieranie i/lub instalacje niechcianych aplikacji poprzez wykonywanie określonych skryptów. Jak wspomniano na początku, ExtendedWindow ma na celu promowanie z6airr.com (w przeglądarkach Safari) i adjustablesample.com (w przeglądarkach Chrome) poprzez zmianę określonych ustawień przeglądarki. Oba te adresy mają na celu przekierowywanie użytkowników do witryny search.yahoo.com. Innymi słowy, są to adresy fałszywych wyszukiwarek zaprojektowanych do wyświetlania wyników generowanych przez Yahoo. Zwykle porywacze przeglądarki promują fałszywe wyszukiwarki, zmieniając takie ustawienia, jak adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty. Użytkownicy mogą usunąć adres określonej fałszywej wyszukiwarki z ustawień przeglądarki tylko wtedy, gdy określona aplikacja (w tym przypadku ExtendedWindow) nie jest już zainstalowana w przeglądarce i/lub na komputerze. Innym problemem związanym z ExtendedWindow jest to, że może zbierać poufne informacje (takie jak hasła, dane karty kredytowej, numery telefonów) ze stron internetowych. Zebrane informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży kont, tożsamości, dokonywania oszukańczych transakcji, zakupów i/lub do innych złośliwych celów. Dlatego użytkownicy, którzy mają zainstalowaną aplikację ExtendedWindow w przeglądarce i/lub komputerze, mogą ponieść straty finansowe, stać się ofiarami kradzieży tożsamości, napotkać problemy związane z bezpieczeństwem przeglądania sieci, prywatnością w internecie, utratą dostępu do różnych kont osobistych itp. Stanowczo zalecamy nie pobierać i nie instalować aplikacji takich jak ExtendedWindow.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy ExtendedWindow
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), AVG (MacOS:AdAgent-L [Adw]), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.C), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.i), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Często zdarza się, że zarówno aplikacje typu adware, jak i porywacze przeglądarki są bezużyteczne dla ich użytkowników i zaprojektowane wyłącznie w celu generowania przychodów dla ich programistów. Nawet jeśli są reklamowane jako przydatne i legalne aplikacje. Jeśli aplikacja (lub wiele aplikacji) tego typu jest zainstalowana w przeglądarce i/lub komputerze, należy ją odinstalować. Więcej przykładów PUA, takich jak ExtendedWindow, to PracticalProcesser, ExpandedProgram i RunningOptimizer.

Jak zainstalowałem ExtendedWindow na moim komputerze?

Dość często użytkownicy pobierają i/lub instalują potencjalnie niechciane aplikacje razem z innymi programami. Mówiąc dokładniej, gdy PUA są dołączone w ich konfiguratorach pobierania i/lub instalacji jako dodatkowe oferty. Zwykle oferty ich pobrania i/lub zainstalowania można odrzucać w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach konfiguratora. Ta dystrybucja niechcianych aplikacji jest nazywana „sprzedażą wiązaną". Działa, gdy użytkownicy pobierają i instalują programy zawierające PUA bez zmiany wyżej wymienionych ustawień. Ponadto PUA można pobrać i/lub instalować za pomocą zwodniczych reklam, chociaż dotyczy to tylko reklam zaprojektowanych do wykonywania określonych skryptów.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Niechcianych pobrań i instalacji można uniknąć odrzucając oferty pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji przed zakończeniem procesów pobierania i/lub instalacji. Zwykle można to zrobić w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" lub innych ustawieniach konfiguratora. Często zdarza się, że zewnętrzne programy do pobierania, instalatory, nieoficjalne strony, sieci peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule i inne kanały tego rodzaju, są często używane do dystrybucji niechcianych, a czasem nawet złośliwych programów. Dlatego programy i pliki należy pobierać wyłącznie z oficjalnych stron internetowych i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Ponieważ reklamy wyświetlane na podejrzanych stronach mogą również powodować instalację niechcianego oprogramowania, nie należy ich klikać. Z reguły takie reklamy pojawiają się na niewiarygodnych stronach. Jeśli jakieś podejrzane, niechciane rozszerzenie, wtyczka i dodatek jest już zainstalowane w przeglądarce, należy je usunąć. Programy tego rodzaju zainstalowane w systemie operacyjnym również należy odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ExtendedWindow, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Z6airr.com przekierowuje do search.yahoo.com (GIF):

z6airr.com redirects to yahoo

Okno pop-up wyświetlone po zakończeniu instalacji ExtendedWindow:

pop-up displayed once ExtendedWindow installation is done

Adware ExtendedWindow zainstalowane na Safari

extendedwindow adware installed on safari

Folder instalacyjny ExtendedWindow:

extendedwindow adware installation folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware ExtendedWindow:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ExtendedWindow z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy extendedwindow:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy extendedwindow z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy extendedwindow z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy extendedwindow z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy extendedwindow z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy ExtendedWindow kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy ExtendedWindow na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.