FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć przekierowania do search.adjustablesample.com?

Znany również jako: Porywacz przeglądarki SearchEngineLibrary
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki search.adjustablesample.com z Mac?

Czym jest search.adjustablesample.com?

Search.adjustablesample.com to adres fałszywej wyszukiwarki. Te nielegalne narzędzia do wyszukiwania w sieci są zazwyczaj promowane przez PUA (potencjalnie niechciane aplikacje), w szczególności - przez oprogramowanie sklasyfikowane jako porywacze przeglądarki. Search.adjustablesample.com jest promowana przez porywacza przeglądarki SearchEngineLibrary. Działa poprzez zmianę ustawień przeglądarek i ograniczanie/odmawianie dostępu do nich - w celu promowania search.adjustablesample.com. Ponadto większość porywaczy przeglądarki ma możliwości śledzenia danych, które są wykorzystywane do śledzenia aktywności przeglądania przez użytkowników. Te aplikacje mają zwykle podejrzane metody dystrybucji, dlatego są uważane za PUA. Jedną z podejrzanych metod jest tzw. „sprzedaż wiązana", która polega na wstępnym dołączaniu niechcianych (prawdopodobnie złośliwych) dodatków do pożądanych produktów. Nieuczciwy instalator oprogramowania promujący search.adjustablesample.com, promuje również akamaihd.net, search.anysearchmanager.com i "Managed by your organization".

search.adjustablesample.com browser hijacker on a Mac computer

Częstymi celami porywaczy przeglądarki są Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox i inne popularne przeglądarki. Przypisują adresy swoich fałszywych wyszukiwarek internetowych jako domyślną wyszukiwarkę, stronę domową i adresy URL nowej karty/okna. W ten sposób searchEngineLibrary promuje search.adjustablesample.com. Dlatego po zainstalowaniu tego porywacza przeglądarki: każde zapytanie wpisane w pasek adresu URL i każda otwarta nowa karta/okno przeglądarki przekierowują do search.adjustablesample.com. Niewiele nielegalnych wyszukiwarek może faktycznie generować wyniki wyszukiwania, więc przekierowują do (lub powodują, że łańcuchy przekierowań kończące się na) prawdziwych. Tak jest w przypadku search.adjustablesample.com, która przekierowuje do Safe Finder, która przekierowuje do search.yahoo.com - ta ostatnia jest legalną wyszukiwarką. Co więcej, tych zmian nie można cofnąć bez usunięcia porywacza przeglądarki. Ponieważ wszelkie zmiany, które użytkownicy podejmą, mogą zostać automatycznie przywrócone, jeśli dostęp do ustawień przeglądarek nie jest ograniczony lub całkowicie zabroniony. Jak wspomniano na początku, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że SearchEngineLibrary może śledzić dane. Porywacze przeglądarki zwykle śledzą aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony internetowe, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierają dane osobowe użytkowników (adresy IP, geolokalizacje i inne szczegóły). Zebrane dane mogą być udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które mogą wykorzystywać w celach zarobkowych. Podsumowując, obecność oprogramowania do śledzenia danych w systemach może powodować straty finansowe, poważne problemy z prywatnością, a nawet kradzież tożsamości. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, zdecydowanie zaleca się usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i rozszerzeń/wtyczek przeglądarki natychmiast po ich wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Porywacz przeglądarki SearchEngineLibrary
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia (zwodniczy instalator)
Avast (MacOS:Agent-JI [Trj]), BitDefender (Adware.MAC.Generic.15787), Emsisoft (Adware.MAC.Generic.15787 (B)), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Bnodler), Pełna lista (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP 104.124.58.146
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Search.gratziany.com, search.doc2pdfsearch.com i search.pricklybears.com to kilka przykładów innych fałszywych wyszukiwarek. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się uzasadnione i nie różnić się od prawdziwych narzędzi wyszukiwania w sieci. Jednak rzadko są w stanie wygenerować wyniki wyszukiwania. Zwykle przekierowują do Google, Yahoo, Bing i innych legalnych wyszukiwarek. W rzadkich przypadkach, gdy nielegalne wyszukiwarki internetowych dostarczają wyniki wyszukiwania, są one zwykle niedokładne i/lub promują niewiarygodne i złośliwe strony internetowe.

Jak zainstalowałem search.adjustablesample.com na moim komputerze?

PUA, takie jak SearchEngineLibrary, są często dystrybuowane poprzez konfiguratory pobierania/instalacji innych produktów. Ta zwodnicza taktyka marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych programów do zwykłego oprogramowania jest określana jako „sprzedaż wiązana". Pośpieszane procesy pobierania/instalacji (np. pomijane lub ignorowane warunki, pomijane kroki i sekcje, używane wstępnie ustawione opcje itp.) - stanowią zagrożenie dla systemów w postaci potencjalnych infiltracji i infekcji pochodzących z dołączonych aplikacji. Niektóre PUA mają swoje „oficjalne" promocyjne strony internetowe, z których można je pobrać. Natrętne reklamy mogą również dystrybuować te aplikacje. Po kliknięciu reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu potajemnego pobierania/instalowania PUA.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się, aby przed pobraniem/zainstalowaniem zawsze zbadać produkty w celu zweryfikowania ich legalności. Należy używać wyłącznie oficjalnych i wiarygodnych źródeł pobierania. Nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne narzędzia pobierania/instalacji stron trzecich są uważane za niewiarygodne i również mogą oferować podejrzane programy. Ważne jest, aby podczas pobierania/instalowania przeczytać warunki, poznać wszystkie dostępne opcje, użyć „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itd. Natrętne reklamy często wydają się zwyczajne i nieszkodliwe, jednak przekierowują do bardzo podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.). W przypadku napotkania takich reklam/przekierowań użytkownicy powinni sprawdzić system i natychmiast usunąć z niego wszystkie podejrzane aplikacje i/lub rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner , aby je automatycznie usunąć.

Zwodniczy instalator aplikacji promujący search.adjustablesample.com, pierwszy krok instalacji:

Delusive installer used to promote search.adjustablesample.com browser hijacker (first step)

Drugi krok instalacji zwodniczego instalatora:

Delusive installer used to promote search.adjustablesample.com browser hijacker (second step)

Porywacz przeglądarki SearchEngineLibrary (promujący search.adjustablesample.com) zainstalowany w Google Chrome:

SearchEngineLibrary browser hijacker (search.adjustablesample.com) installed on Chrome

Ustawienie domyślnej wysukiwarki kontrolowane przez porywacza przeglądarki SearchEngineLibrary (search.adjustablesample.com):

Default search engine controlled by SearchEngineLibrary browser hijacker (search.adjustablesample.com)

Szczegóły porywacza przeglądarki SearchEngineLibrary:

SearchEngineLibrary browser hijacker (search.adjustablesample.com) details

Adres URL nowej zakładki/okna przeglądarki zmienione przez złośliwy instalator:

SearchEngineLibrary browser hijacker (search.adjustablesample.com) modified new tab URL

WAŻNA UWAGA! Fałszywe konfiguratory/aplikacje promujące witrynę search.adjustablesample.com mają na celu utworzenie nowego profilu urządzenia. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków usuwania wykonaj następujące czynności:
1) Na pasku menu kliknij ikonę "Preferencje" i wybierz "Profile"

Remove rogue profiles designed to promote search.adjustablesample.com (Step 1)

2) Wybierz profil "SearchLibrary" i usuń go.

Remove rogue profiles designed to promote search.adjustablesample.com (Step 2)

3) Wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego Combo Cleaner.

Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do dalszych kroków usuwania tego porywacza przeglądarki.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania search.adjustablesample.com:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z search.adjustablesample.com z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z porywacz przeglądarki searchenginelibrary:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki porywacz przeglądarki searchenginelibrary z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z porywacz przeglądarki searchenginelibrary z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki searchenginelibrary z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki searchenginelibrary z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz przeglądarki SearchEngineLibrary kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz przeglądarki SearchEngineLibrary na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.