FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować ExpandedProgram z przeglądarki i komputera?

Znany również jako: Reklamy ExpandedProgram
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć ExpandedProgram z Mac?

Czym jest ExpandedProgram?

ExpandedProgram działa nie tylko jako adware, ale również jako porywacz przeglądarki: wyświetla reklamy oraz promuje adresy 0yrvtrh.com i adjustablesample.com (fałszywe wyszukiwarki) poprzez zmianę pewnych ustawień przeglądarki. Ponadto ExpandedProgram może odczytywać poufne informacje i może być zaprojektowane do zbierania danych związanych z przeglądaniem. Często zdarza się, że użytkownicy nieświadomie pobierają i instalują aplikacje takie jak ExpandedProgram (adware, porywacze przeglądarki). Z tego powodu są one nazywane potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA).

ExpandedProgram adware

Z reguły aplikacje takie jak ExpandedProgram karmią użytkowników reklamami banerowymi, kuponowymi, ankietowymi, pop-up i/lub innymi typami reklam. Dość często te reklamy są przeznaczone do otwierania podejrzanych, potencjalnie złośliwych stron. Czasami ich celem jest powodowanie pobierania i/lub instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji poprzez wykonywanie określonych skryptów. Dlatego reklamom wyświetlanym przez zainstalowane adware (w tym przypadku ExpandedProgram) nie można ufać/nie należy ich klikać. Ponadto ExpandedProgram ma na celu promowanie adresów 0yrvtrh.com (w przeglądarce Safari) i adjustablesample.com (w przeglądarce Chrome). Oba przekierowują użytkowników do search.yahoo.com (wyświetlają wyniki generowane przez Yahoo). Zwykle aplikacje tego typu porywają przeglądarki, zmieniając takie ustawienia, jak adres domyślnej wyszukiwarki, stronę główną i/lub nową kartę, tak aby użytkownicy odwiedzali określony adres (fałszywą wyszukiwarkę) po otwarciu przeglądarki, nowej karty i/lub wprowadzeniu haseł wyszukiwania w pasku adresu. Zwykle adres ten można usunąć z ustawień przeglądarki tylko wtedy, gdy aplikacja, która go zmieniła, nie jest już zainstalowana. Kolejnym problemem związanym z aplikacją ExpandedProgram jest to, że może ona odczytywać poufne informacje z przeglądarek, takie jak dane karty kredytowej, hasła, numery telefonów. Co gorsza, dane/informacje mogą być wykorzystywane do nieautoryzowanych zakupów, transakcji, kradzieży kont osobistych, tożsamości, sprzedawane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom) i/lub do innych złośliwych celów. Jeśli ExpandedProgram lub jakakolwiek inna aplikacja tego typu jest zainstalowana w przeglądarce i/lub systemie operacyjnym, należy ją jak najszybciej odinstalować.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy ExpandedProgram
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), AVG (MacOS:AdAgent-L [Adw]), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.C), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.i), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Kilka przykładów innych aplikacji, takich jak ExpandedProgram, to OperativeFraction, RunningOptimizer i AdjustableSkill. Zwykle aplikacje tego typu są bezużyteczne: nie zawierają żadnych funkcji, nie poprawiają jakości przeglądania itp. oraz mają na celu pomóc ich programistom w generowaniu przychodów poprzez wyświetlanie reklam, zbieranie różnych informacji, promowanie fałszywych wyszukiwarek. Dlatego PUA, takie jak ExpandedProgram, nie powinny być pobierane ani instalowane.

Jak zainstalowałem ExpandedProgram na moim komputerze?

Dość często PUA są dystrybuowane poprzez dołączenie ich do konfiguratorów pobierania i/lub instalacji różnych programów jako dodatkowe oferty. Ta metoda dystrybucji jest nazywana „sprzedażą wiązaną". Zwykle oferty pobrania i/lub zainstalowania takich aplikacji można znaleźć i odrzucić w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach konfiguratora. Jednak nie wszyscy użytkownicy sprawdzają i zmieniają te ustawienia. Gdy pozostawiają je bez zmian, pozwalają na pobranie i/lub zainstalowanie dołączonych aplikacji wraz z programami, które mają je uwzględnione w swoich konfiguratorach. Czasami użytkownicy pobierają i/lub instalują różne niechciane oprogramowanie, klikając zwodnicze reklamy zaprojektowane do wykonywania określonych skryptów. Zwykle tego typu reklamy pojawiają się na niewiarygodnych stronach.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Pliki i programy należy pobierać z oficjalnych stron internetowych, poprzez bezpośrednie linki. Inne źródła, kanały (np. zewnętrzne programy do pobierania, nieoficjalne strony internetowe, strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule) mogą być używane do dystrybucji niechcianych aplikacji. To samo dotyczy instalatorów stron trzecich. Klikanie natrętnych reklam nie jest bezpieczne, zwłaszcza jeśli są one wyświetlane na podejrzanych witrynach. Dość często takie reklamy otwierają inne strony tego rodzaju lub uruchamiają skrypty przeznaczone do pobierania (a nawet instalowania) niechcianych aplikacji. Należy odrzucić oferty pobrania i/lub zainstalowania niechcianego oprogramowania w konfiguratorach. Można to zrobić zmieniając ich „Zaawansowane", „Niestandardowe" lub inne ustawienia. Na koniec, nie powinno być żadnych niechcianych, podejrzanych aplikacji (rozszerzeń, dodatków, wtyczek ) zainstalowanych w przeglądarce ani oprogramowania tego typu zainstalowanego w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ExpandedProgram, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okienko wyświetlane po zakończeniu instalacji ExpandedProgram:

pop-up displayed once ExpandedProgram installation is done

0yrvtrh.com przekierowuje do search.yahoo.com (GIF):

0yrvtrh.com redirects to yahoo

ExpandedProgram zainstalowane na Safari:

expandedprogram adware safari extension

Folder instalacyjny ExpandedProgram:

expandedprogram adware contents folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware ExpandedProgram:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ExpandedProgram z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy expandedprogram:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy expandedprogram z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy expandedprogram z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy expandedprogram z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy expandedprogram z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy ExpandedProgram kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy ExpandedProgram na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.