Jak odinstalować adware PrimaryIndexer?

Znany również jako: Reklamy PrimaryIndexer
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć PrimaryIndexer z Mac?

Czym jest PrimaryIndexer?

PrimaryIndexer służy do wyświetlania reklam, promowania witryny Safe Finder (otwierając ją przez akamaihd.net) i zmiany niektórych ustawień przeglądarki na adres fałszywej wyszukiwarki. Mówiąc wprost, ta aplikacja została zaprojektowana do działania jako adware i porywacz przeglądarki. Badania pokazują, że ta aplikacja może również odczytywać poufne informacje. Często zdarza się, że użytkownicy nie pobierają adware świadomie ani celowo. Dlatego aplikacje tego typu są klasyfikowane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA).

PrimaryIndexer adware

W większości przypadków aplikacje takie jak PrimaryIndexer są zaprojektowane do wyświetlania reklam banerowych, kuponowych, ankietowych, pop-up i/lub innych rodzajów reklam. Po kliknięciu często otwierają podejrzane witryny, a w niektórych przypadkach mogą nawet powodować niechciane pobranie i/lub instalacje przez uruchomienie określonych skryptów. Ponadto aplikacje typu adware są zwykle zaprojektowane do zbierania różnych danych przeglądania (np. wprowadzonych zapytań wyszukiwania, adresów odwiedzanych stron internetowych, adresów IP, geolokalizacji). Wiadomo, że PrimaryIndexer może odczytywać takie poufne dane, jak hasła, dane karty kredytowej, numery telefonów i niektóre inne dane osobowe. Informacje tego rodzaju mogą być niewłaściwie wykorzystywane do kradzieży różnych kont, tożsamości, dokonywania nieuczciwych zakupów, transakcji itp. Oznacza to, że użytkownicy, którzy mają PrimaryIndexer zainstalowany w przeglądarce (i komputerze), mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, utraty pieniędzy, utraty dostępu do kont osobistych, doświadczać problemów związanych z bezpieczeństwem przeglądania, prywatnością w Internecie lub innych. Ponadto ta aplikacja zmienia ustawienia przeglądarki, aby promować adres niektórych fałszywych wyszukiwarek. Z reguły zaprojektowane aplikacje promujące fałszywe wyszukiwarki zmieniają takie ustawienia, jak adres domyślnej wyszukiwarki, stronę domową i nową kartę, aby użytkownicy odwiedzali określony adres po otwarciu przeglądarki, nowej karty i/lub wpisywaniu zapytania w pasek adresu URL. Często użytkownicy nie mogą cofnąć tych zmian, dopóki zainstalowana jest aplikacja, która je wprowadziła. Innymi słowy, mogą je cofnąć tylko wtedy, gdy określona PUA nie jest już zainstalowany. Są to główne powody, dla których PrimaryIndexer nie można ufać/nigdy nie należy jej pobierać i instalować.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy PrimaryIndexer
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), AVG (MacOS:AdAgent-L [Adw]), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.C), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.h), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy PrimaryIndexer, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

PrimaryIndexer jest bardzo podobna do wielu innych aplikacji tego typu, na przykład VentureSprint, RotatorAssist i OperationArchive. Często aplikacje te są bezużyteczne i służą wyłącznie do wyświetlania reklam, zbierania różnych danych i/lub promowania fałszywych wyszukiwarek. Chociaż programiści często reklamują je jako przydatne i legalne aplikacje. Tak czy inaczej, jeśli PrimaryIndexer lub inny typ adware jest już zainstalowany w przeglądarce i/lub komputerze, należy go natychmiast odinstalować.

Jak zainstalowano PrimaryIndexer na moim komputerze?

W większości przypadków użytkownicy pobierają i/lub instalują adware oraz inne PUA, gdy klikają oszukańcze reklamy lub pobierają i/lub instalują inne programy, które zawierają niechciane aplikacje w swoich ustawieniach jako dodatkowe oferty. Niechciane pobrania plików i/lub instalacje za pomocą oszukańczych reklam mają miejsce, gdy są zaprojektowane do uruchamiania określonych skryptów. Mogą to jednak powodować tylko wtedy, gdy użytkownicy je klikną. Chociaż częściej PUA są pobierane i/lub instalowane podczas konfiguracji pobierania i/lub instalacji. Zwykle informacje o dodatkowo dołączonych aplikacjach można znaleźć w ich „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach. Jednak użytkownicy często pozostawiają te ustawienia niezmienione i w ten sposób pozwalają na pobranie i/lub instalację dołączonych PUA wraz z programami, które celowo pobrali i/lub zainstalowali.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby zapobiec niechcianym pobraniom i/lub instalacjom, zaleca się pobieranie każdego oprogramowania wyłącznie z oficjalnych stron internetowych i poprzez bezpośrednie linki do pobierania. Używanie zewnętrznych programów do pobierania, instalatorów, nieoficjalnych stron internetowych, sieci peer-to-peer i innych podobnych narzędzi do pobierania (lub instalowania) oprogramowania nie jest bezpieczne. Wynika to z faktu, że takie kanały często służą do dystrybucji nie tylko PUA, ale także złośliwych aplikacji. Ważne jest również, aby zawsze sprawdzać, jakie są „Niestandardowe", „Zaawansowane" i inne podobne ustawienia dowolnego konfiguratora pobierania i/lub instalacji oraz odrzucić oferty pobrania i/lub zainstalowania dodatkowo dołączonych aplikacji. Jeszcze jednym sposobem uniknięcia przypadkowych pobrań i instalacji jest nie klikanie reklam wyświetlanych na różnych podejrzanych stronach. Po kliknięciu często otwierają różne niewiarygodne strony internetowe lub powodują niechciane pobierania/instalacje. Jeśli w przeglądarce są zainstalowane niechciane rozszerzenia, wtyczki, dodatki i/lub programy tego typu, należy je jak najszybciej odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PrimaryIndexer, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji PrimaryIndexer:

pop-up displayed once PrimaryIndexer installation is done

PrimaryIndexer przekierowujące użytkowników do witryny Safe Finder poprzez akamaihd.net:

PrimaryIndexer redirecting users to Safe Finder website via akamaihd.net

PrimaryIndexer zainstalowane na Safari:

primaryindexer adware safari extension

Folder instalacyjny PrimaryIndexer:

primaryindexer adware contents folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy PrimaryIndexer: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy PrimaryIndexer. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware PrimaryIndexer:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z PrimaryIndexer z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy primaryindexer:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy primaryindexer z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy primaryindexer z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy primaryindexer z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy primaryindexer z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy PrimaryIndexer kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy PrimaryIndexer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy PrimaryIndexer dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.