FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware BasicVirtual?

Znany również jako: Reklamy BasicVirtual
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć BasicVirtual z Mac?

Czym jest BasicVirtual?

BasicVirtual to nieuczciwa aplikacja, sklasyfikowana jako adware. Generuje ona różne natrętne reklamy. Dodatkowo ma cechy porywacza przeglądarki, takie jak zmianę przeglądarek i promocję fałszywych wyszukiwarek. BasicVirtual promuje Safe Finder za pośrednictwem akamaihd.net. Ponieważ większość użytkowników nieumyślnie pobiera/instaluje tę aplikację, uważa się ją również za PUA (potencjalnie niechcianą aplikację). Co więcej, praktycznie wszystkie PUA mają możliwości śledzenia danych, które są wykorzystywane do śledzenia nawyków przeglądania Internetu przez użytkowników.

BasicVirtual adware

Adware BasicVirtual wyświetla różne niechciane, a nawet niebezpieczne reklamy, np. pop-up, banerowe, kuponowe, ankietowe itd. Te natrętne reklamy obniżają jakość przeglądania, ponieważ nakładają się na treść witryn internetowych i spowalniają szybkość przeglądania. Po kliknięciu reklamy przekierowują na oparte na sprzedaży, niewiarygodne, nieuczciwe, porwane, oszukańcze i złośliwe strony. Niektóre z tych reklam mogą po kliknięciu nawet uruchamiać skrypty do potajemnego pobierania/instalowania oprogramowania (np. PUA). Jako porywacz przeglądarki BasicVirtual ponownie przypisuje stronę główną przeglądarki, domyślną wyszukiwarkę i adresy URL nowej karty/okna do adresu nielegalnej wyszukiwarki. Każda nowa karta/okno przeglądarki jest otwierane, a każde wyszukiwane hasło wpisywane na pasku adresu URL – przekierowuje do akamaihd.net, a następnie do Safe Finder. Fałszywe narzędzia do wyszukiwania w Internecie nie przynoszą prawdziwej wartości, ponieważ nie są w stanie zapewnić wyników wyszukiwania. Dlatego te wyszukiwarki przekierowują do legalnych; Safe Finder przekierowuje do search.yahoo.com. Odzyskanie przeglądarki, której dotyczy problem, jest niemożliwe bez usunięcia porywacza przeglądarki. Jest wysoce prawdopodobne, że BasicVirtual może śledzić dane - śledzić aktywność przeglądania (historie przeglądania i wyszukiwarek) i zbierać pochodzące z nich dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i inne produkty). Zebrane dane są zwykle udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), z zamiarem nadużycia ich dla zysku. Podsumowując, obecność niechcianych aplikacji w systemach może powodować różne infekcje, prowadzić do poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych i kradzieży tożsamości. Dlatego bardzo ważne jest usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i rozszerzeń/wtyczek przeglądarki.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy BasicVirtual
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-AB [Trj]), Fortinet (Adware/Adloadr!OSX), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.C), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.g), Pełna Lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy BasicVirtual, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

ArtemisSearch, TotalLetterSearch, AtlantaLookup to kilka przykładów oprogramowania objętego klasyfikacją adware. Takie aplikacje wydają się być uzasadnione i kuszą użytkowników do pobrania/instalacji dzięki ofertom „przydatnych" funkcji. Jednak funkcje te rzadko działają zgodnie z obietnicą, a w większości przypadków w ogóle nie działają. W rzeczywistości dotyczy to wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianych aplikacji jest generowanie przychodów na koszt użytkownika. PUA działają poprzez porywanie przeglądarek i powodowanie niechcianych przekierowań, generowanie natrętnych kampanii reklamowych i zbieranie prywatnych danych.

Jak zainstalowałem BasicVirtual na moim komputerze?

Najpopularniejszą metodą dystrybucji PUA są konfiguratory pobierania/instalacji innych produktów. „Sprzedaż wiązana" to termin używany do opisania tej fałszywej techniki marketingowej polegającej na dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania. Pospieszane procesy pobierania/instalacji (np. ignorowane warunki, używane wstępne ustawienia, pominięte kroki i sekcje itp.) - zwiększają ryzyko niechcianej instalacji dołączonych programów. Wybrane PUA mają „oficjalne" strony pobierania. Po kliknięciu natrętne reklamy mogą uruchamiać skrypty do pobierania/instalowania PUA, bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Wszystkie produkty powinny zostać sprawdzone przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Odradza się korzystanie z niewiarygodnych źródeł pobierania, np. sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz innych podmiotów pobierania stron trzecich, ponieważ mogą oferować oszukańcze i/lub dołączone programy. Należy ostrożnie podchodzić do procesów pobierania/instalacji. Dlatego zaleca się czytanie warunków, sprawdzanie wszystkich możliwych opcji, korzystanie z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnację z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji i innych dodatków. Natrętne reklamy zazwyczaj wyglądają na uzasadnione i nieszkodliwe, jednak przekierowują do niewiarygodnych i podejrzanych witryn (z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.). W przypadku napotkania tego rodzaju reklam/przekierowań użytkownicy powinni sprawdzić system i natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i/lub rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany BasicVirtual, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji BasicVirtual:

pop-up displayed once BasicVirtual installation is done

BasicVirtual przekierowujące użytkowników do witryny Safe Finder za pośrednictwem akamaihd.net:

BasicVirtual redirecting users to Safe Finder website via akamaihd.net

Folder instalacyjny adware BasicVirtual:

BasicVirtual adware install folder

BasicVirtual zainstalowane na przeglądarce Safari:

BasicVirtual adware installed on Safari

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy BasicVirtual: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy BasicVirtual. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware BasicVirtual:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z BasicVirtual z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacje poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy basicvirtual:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy basicvirtual z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy basicvirtual z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy basicvirtual z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy basicvirtual z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy BasicVirtual kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy BasicVirtual na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy BasicVirtual dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.