FacebookTwitterLinkedIn

Ochroń systemy przed atakami ransomware IS

Znany również jako: Wirus IS (Ordinypt)
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware IS

Czym jest IS ransomware?

Ransomware IS (znane również jako Ordinypt) zostało odkryte przez dnwls0719 i jest złośliwym programem, który uniemożliwia ofiarom dostęp do ich plików przez zaszyfrowanie ich za pomocą silnego algorytmu szyfrującego. Aby odzyskać swoje pliki, ofiary zachęca się do zapłacenia okupu cyberprzestępcom. IS dodaje losowe rozszerzenie do nazw plików wszystkich zaszyfrowanych plików. Na przykład "1.jpg" może mieć postać "1.jpg.KRk5p". Instrukcje dotyczące sposobu zapłaty okupu znajdują się w pliku tekstowym "KRk5p_how_to_decrypt.txt". Nazwa tego pliku jest związana z rozszerzeniem zaszyfrowanych plików.

Aby kupić oprogramowanie deszyfrujące, ofiary muszą użyć przeglądarki Tor i otworzyć link, który jest zawarty w wiadomości z żądaniem okupu. Na stronie internetowej Tor ofiary muszą wprowadzić kod dostępu, który można również znaleźć w wiadomości z żądaniem okupu. Witryna Tor otwiera następnie kolejną stronę, która wyświetla licznik odliczający czas, w którym ofiary muszą zapłacić okup. Po upływie tego czasu klucze odszyfrowywania są usuwane, a ofiary nie będą już mogły odszyfrować swoich plików ani kupić klucza odszyfrowywania. Koszt oprogramowania i kluczy do deszyfrowania wynosi 1 500 $ i musi zostać zapłacony w kryptowalucie (Bitcoin). Cyberprzestępcy zapewniają ofiary, że wyślą narzędzia deszyfrujące po dokonaniu płatności i że nikt inny nie może zapewnić im tych narzędzi. Niestety druga część jest dokładna: większość programów ransomware blokuje pliki przy użyciu silnych algorytmów szyfrujących i niemożliwe jest odszyfrowanie zaszyfrowanych plików bez określonych narzędzi posiadanych tylko przez cyberprzestępców, którzy zaprojektowali ransomware. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy często nie wysyłają tych narzędzi nawet po dokonaniu płatności, a osoby, które im ufają, są oszukiwane. Zazwyczaj jedynym sposobem na bezpłatne odzyskanie plików (bez konieczności kontaktowania się i/lub płacenia twórcom ransomware) jest przywrócenie ich z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

IS decrypt instructions

Ransomware IS jest podobne do innych programów tego typu. Inne przykłady to Hermes837, Guarded i NextPharma. W większości przypadków programy te szyfrują pliki przy użyciu algorytmu szyfrowania (symetrycznego czy asymetrycznego) i tworzą wiadomości z żądaniem okupu zawierające instrukcje dotyczące sposobu zapłaty okupu. Typowymi różnicami są algorytmy stosowane do szyfrowania i wysokość okupu. W każdym razie odszyfrowanie plików jest często niemożliwe bez udziału cyberprzestępców, chyba że ransomware nie jest gotowe (zawiera błędy, wady itp.). Dlatego wykonaj kopię zapasową danych i przechowuj ją na zdalnym serwerze (w chmurze) i/lub odłączonym urządzeniu magazynującym.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zazwyczaj cyberprzestępcy rozprzestrzeniają ransomware (i inne złośliwe oprogramowanie) poprzez kampanie spamowe, podejrzane kanały pobierania/narzędzia, trojany, nieoficjalne narzędzia do aktualizacji i/lub aktywacji oprogramowania. Często wysyłają e-maile zawierające załączone pliki (lub linki) i mają nadzieję, że przynajmniej niektórzy odbiorcy je otworzą. Po otwarciu pliki te instalują malware. Zazwyczaj wysyłają dokumenty Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki wykonywalne (.exe), pliki JavaScript i archiwa, takie jak ZIP, RAR itp. Malware rozprzestrzenia się również przy użyciu niewiarygodnych kanałów pobierania plików lub oprogramowania. Przykładami takich kanałów/narzędzi są sieci Peer-to-Peer (klienci torrentów, eMule itd.), nieoficjalne strony, zewnętrzne programy do pobierania, strony z freeware i bezpłatnym hostingiem plików. Ludzie, którzy pobierają pliki za ich pomocą, ryzykują pobranie złośliwych plików. Jeśli zostaną otwarte (wykonane), instalują malware wysokiego ryzyka. Zwykle cyberprzestępcy prezentują te pliki jako nieszkodliwe i uzasadnione. Trojan to złośliwe oprogramowanie, które zwykle powoduje infekcje łańcuchowe. Dlatego jeśli komputer zostanie zainfekowany trojanem, zostanie zainfekowany dodatkowym malware. Nieoficjalne aktualizatory (stron trzecich) są często zaprojektowane tak, aby instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktualizować legalne zainstalowane oprogramowanie lub wykorzystują błędy, wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie. Narzędzia nieoficjalnej aktywacji („łamania") są używane przez osoby, które starają się unikać płacenia za licencjonowane oprogramowanie, jednak często są one zaprojektowane do rozsyłania malware - osoby, które z nich korzystają, instalują złośliwe programy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus IS (Ordinypt)
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików  .KRk5p (IS za każdym razem zmienia losowo rozszerzenie).
Wiadomość z żądaniem okupu KRk5p_how_to_decrypt.txt (jego nazwa może się różnić).
Kwota okupu 1 500 $ w Bitcoin
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców 1LoteKdmxF17SVvP7MnvbrTRjTM7JH8dUV (Bitcoin)
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.32440367), ESET-NOD32 (wariant Win32/Kryptik.GWKD), Kaspersky (Trojan.Win32.Yakes.zanc), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu Xmlschemeaxmlcl Incidences Video Atop Validatthe (może się różnić)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Dodatkowe informacje Okuo musi być zapłacony przez przeglądarkę Tor.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Unikaj otwierania plików dołączonych do nieistotnych e-maili, zwłaszcza gdy są one wysyłane z nieznanych, podejrzanych adresów. Zazwyczaj cyberprzestępcy prezentują takie e-maile jako oficjalne, ważne, legalne itd. Każde zainstalowane oprogramowanie należy pobrać z oficjalnych witryn i przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Żadne z wyżej wymienionych narzędzi/źródeł nie jest bezpieczne w użyciu. Narzędzia do łamania oprogramowania oraz nieoficjalne, fałszywe aktualizacje oprogramowania często pobierają i instalują złośliwe programy zamiast aktywować lub aktualizować zainstalowane oprogramowanie lub systemy operacyjne. Ponadto nieoficjalne narzędzia aktywacyjne są nielegalne. Zainstaluj sprawdzone narzędzie antywirusowe lub antyspyware oraz regularnie skanuj swój system. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany IS, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter r, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware IS ("KRk5p_how_to_decrypt.txt"):

============== WITAJ =============
============== NIE USUWAJ TEGO PLIKU DOPÓKI NIE ODZYSKASZ WSZYSTKICH SWOICH DANYCH! ==============

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane i mają teraz rozszerzenie: .fYHJH

Jedynym sposobem na odzyskanie plików jest zakup naszego oprogramowania do odszyfrowywania, które będzie działać tylko na twoim komputerze.

Aby uzyskać dalsze instrukcje dotyczące odszyfrowywania plików, pobierz przeglądarkę TOR

==========================

1. Pobierz przeglądarkę Tor z: https://www.torproject.org

2. Zainstaluj i otwórz przeglądarkę TOR

3. Przejdź do następującego adresu URL: http://2u6gynsdszbd7ey3.onion/

4. Wprowadź swój kod dostępu

Twój kod dostępu:

-

Skopiuj i wklej go w polu kodu dostępu
==========================

Ostrzeżenie:

NIE ZMIENIAJ ŻADNYCH ZASZYFROWANYCH PLIKÓW ANI NIE PRÓBUJ ICH ODSZYFROWAĆ W ŻADEN INNY SPOSÓB.

RYZYKUJESZ USZKODZENIEM I STRACISZ WSZYSTKIE PLIKI NA ZAWSZE!

Zrzut ekranu pierwszej strony Tor:

IS ransomware first Tor page 

Zrzut ekranu drugiej strony Tor:

IS ransomware second Tor page 

Tekst prezentowany na tej stronie:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane

Twój komputer został zainfekowany wirusem ransomware. Twoje pliki zostały zaszyfrowane i nie będziesz w stanie ich odszyfrować bez naszej pomocy.

Co mogę zrobić, aby odzyskać moje pliki?

Możesz kupić nasze specjalne oprogramowanie deszyfrujące. To oprogramowanie pozwoli ci odzyskać wszystkie dane i usunąć ransomware z komputera. Cena oprogramowania wynosi 1 500 $. Płatności można dokonać tylko w Bitcoinach.

Co się stanie, gdy skończy się czas?

Klucz prywatny wymagany do odzyskania plików zostanie usunięty z naszych serwerów, a pliki zostaną utracone na zawsze!

Jakie mam gwarancje?

Nie ma gwarancji, ale to jest nasza sprawa. Byłoby źle dla naszej firmy, jeśli nie dotrzymywalibyśmy słowa. Zapewniamy cię, że po dokonaniu płatności będziesz mógł odszyfrować wszystkie swoje pliki. Dajemy ci jedyną gwarancję, że NIE MOŻESZ odzyskać plików bez naszej pomocy.

Jak zapłacić, skąd wezmę Bitcoin?

Kupowanie Bitcoin różni się w zależności od kraju. Najlepiej jest zrobić szybkie wyszukiwanie w Google, aby dowiedzieć się, jak kupić Bitcoin. Wielu naszych klientów twierdzi, że te witryny są szybkie i niezawodne:

Coinmama - hxxps://www.coinmama.com Bitpanda - hxxps://www.bitpanda.com
Informacje o płatności. Kwota: 0.1473766 BTC
Adres:
1LoteKdmxF17SVvP7MnvbrTRjTM7JH8dUV

Deszyfrator będzie dostępny do pobrania, gdy twój przelew otrzyma 2 potwierdzenia w sieci Bitcoin.

Wygląd witryny Tor w GIF:

IS ransomware tor website appearance

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez IS (rozszerzenie ".KRk5p" - to ransomware za każdym razem dołącza inne rozszerzenia).

Files encrypted by IS

Złośliwy proces ransomware IS w Menedżerze Zadań ("Xmlschemeaxmlcl Incidences Video Atop Validatthe"):

Is ransomware Xmlschemeaxmlcl Incidences Video Atop Validatthe process

Aktualizacja 17. września 2019 - Niedawno odkryto nową kampanię spamową skierowaną do niemieckojęzycznych użytkowników i rozpowszechniającą ransomware IS (Ordinypt). Wiadomości spamowe są przedstawiane jako podania o pracę od kobiety, która twierdzi, że jest Evą Ritcher. E-maile składają się z niemieckiego tekstu i dwóch załączników: zdjęcia Evy (właściwie losowego zdjęcia kobiety) i archiwum zawierającego złośliwy plik wykonywalny przedstawiony jako CV Evy w formacie PDF. W czasie badań wymieniano załączniki "Eva Ritcher Bewerbungsfoto.jpg" i "Eva Richert Bewerbung and Lebenslauf.zip" (wykonywalny pod nazwą "Eva Richter Bewerbung und Lebenslauf.pdf.exe"), jednak nazwy plików mogą się zmieniać.

Zrzut ekranu złośliwego e-maila prezentowanego jako aplikacja o pracę Evy Ritcher:

IS (Ordinypt) ransomware promoting email spam campaign - Eva Ritcher job application

Tekst prezentowany w tym e-mailu:

Temat: Bewerbung via Arbeitsagentur - Eva Ritcher

 

Załączniki: Eva Ritcher Bewerbungsfoto.jpg, Eva Richert Bewerbung i Lebenslauf.zip

 

Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit bewerbe mich auf die von Ihnen bei der Arbeitsagentur angebotene Stelle.

Das von Ihnen beschriebene Tätigkeitsfeld entspricht in besonderem Maße meinen beruflichen Perspektiven. Meine Bewerbungsunterlagen finden Sie im Anhang.

Über eine Einladung zu einem persönlichen Vorstellungsgespräch würde ich mich sehr freuen.

Mit freundlichen Grüßen,

Eva Richter

Inny wariant wiadomości z żądaniem okupu ransomware IS (Ordinypt) (poprzedni wariant był nazwany "[file_extension]_how_to_decrypt.txt" podczas gdy nowy jest nazwany "[file_extension]_howto_decrypt.txt" a tekst również nieznacznie się różni):

IS (Ordinypt) ransomware updated ransom note

Tekst prezentowany w tym pliku:

======= WITAJ =======
======= NIE USUWAJ TEGO PLIKU DOPÓKI NIE ODZYSKASZ WSZYSTKICH SWOICH DANYCH! =======

Wszystkie ważne dokumenty są zaszyfrowane, a ich rozszerzenie zostało zmienione na: .0ueat

Możesz odzyskać swoje pliki tylko kupując nasze oprogramowanie deszyfrujące!

Aby uzyskać instrukcje, jak odszyfrować pliki, pobierz przeglądarkę TOR

=======

 

1. Pobierz przeglądarkę Tor z: hxxps://www.torproject.org

2. Zainstaluj i otwórz przeglądarkę TOR

3. Przejdź do następującego adresu URL: hxxp://2u6gynsdszbd7ey3.onion/

4. Wprowadź swój kod dostępu

Twój kod dostępu:

-

Skopiuj i wklej go w polu kodu dostępu
=======

 

Ostrzeżenie:

NIE ZMIENIAJ ŻADNEGO Z ZASZYFROWANYCH PLIKÓW ANI NIE PRÓBUJ ODSZYFROWAĆ ICH W ŻADEN SPOSÓB. W TEN SPOSÓB RYZYKUJESZ ICH ZNIESZCZENIE I UTRACISZ JE NA ZAWSZE!

Usuwanie ransomware IS:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus IS (Ordinypt) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus IS (Ordinypt) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.