Ochroń systemy przed atakami ransomware IS

Znany również jako: Wirus IS (Ordinypt)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware IS

Czym jest IS ransomware?

Ransomware IS (znane również jako Ordinypt) zostało odkryte przez dnwls0719 i jest złośliwym programem, który uniemożliwia ofiarom dostęp do ich plików przez zaszyfrowanie ich za pomocą silnego algorytmu szyfrującego. Aby odzyskać swoje pliki, ofiary zachęca się do zapłacenia okupu cyberprzestępcom. IS dodaje losowe rozszerzenie do nazw plików wszystkich zaszyfrowanych plików. Na przykład "1.jpg" może mieć postać "1.jpg.KRk5p". Instrukcje dotyczące sposobu zapłaty okupu znajdują się w pliku tekstowym "KRk5p_how_to_decrypt.txt". Nazwa tego pliku jest związana z rozszerzeniem zaszyfrowanych plików.

Aby kupić oprogramowanie deszyfrujące, ofiary muszą użyć przeglądarki Tor i otworzyć link, który jest zawarty w wiadomości z żądaniem okupu. Na stronie internetowej Tor ofiary muszą wprowadzić kod dostępu, który można również znaleźć w wiadomości z żądaniem okupu. Witryna Tor otwiera następnie kolejną stronę, która wyświetla licznik odliczający czas, w którym ofiary muszą zapłacić okup. Po upływie tego czasu klucze odszyfrowywania są usuwane, a ofiary nie będą już mogły odszyfrować swoich plików ani kupić klucza odszyfrowywania. Koszt oprogramowania i kluczy do deszyfrowania wynosi 1 500 $ i musi zostać zapłacony w kryptowalucie (Bitcoin). Cyberprzestępcy zapewniają ofiary, że wyślą narzędzia deszyfrujące po dokonaniu płatności i że nikt inny nie może zapewnić im tych narzędzi. Niestety druga część jest dokładna: większość programów ransomware blokuje pliki przy użyciu silnych algorytmów szyfrujących i niemożliwe jest odszyfrowanie zaszyfrowanych plików bez określonych narzędzi posiadanych tylko przez cyberprzestępców, którzy zaprojektowali ransomware. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy często nie wysyłają tych narzędzi nawet po dokonaniu płatności, a osoby, które im ufają, są oszukiwane. Zazwyczaj jedynym sposobem na bezpłatne odzyskanie plików (bez konieczności kontaktowania się i/lub płacenia twórcom ransomware) jest przywrócenie ich z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

IS decrypt instructions

Ransomware IS jest podobne do innych programów tego typu. Inne przykłady to Hermes837, Guarded i NextPharma. W większości przypadków programy te szyfrują pliki przy użyciu algorytmu szyfrowania (symetrycznego czy asymetrycznego) i tworzą wiadomości z żądaniem okupu zawierające instrukcje dotyczące sposobu zapłaty okupu. Typowymi różnicami są algorytmy stosowane do szyfrowania i wysokość okupu. W każdym razie odszyfrowanie plików jest często niemożliwe bez udziału cyberprzestępców, chyba że ransomware nie jest gotowe (zawiera błędy, wady itp.). Dlatego wykonaj kopię zapasową danych i przechowuj ją na zdalnym serwerze (w chmurze) i/lub odłączonym urządzeniu magazynującym.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zazwyczaj cyberprzestępcy rozprzestrzeniają ransomware (i inne złośliwe oprogramowanie) poprzez kampanie spamowe, podejrzane kanały pobierania/narzędzia, trojany, nieoficjalne narzędzia do aktualizacji i/lub aktywacji oprogramowania. Często wysyłają e-maile zawierające załączone pliki (lub linki) i mają nadzieję, że przynajmniej niektórzy odbiorcy je otworzą. Po otwarciu pliki te instalują malware. Zazwyczaj wysyłają dokumenty Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki wykonywalne (.exe), pliki JavaScript i archiwa, takie jak ZIP, RAR itp. Malware rozprzestrzenia się również przy użyciu niewiarygodnych kanałów pobierania plików lub oprogramowania. Przykładami takich kanałów/narzędzi są sieci Peer-to-Peer (klienci torrentów, eMule itd.), nieoficjalne strony, zewnętrzne programy do pobierania, strony z freeware i bezpłatnym hostingiem plików. Ludzie, którzy pobierają pliki za ich pomocą, ryzykują pobranie złośliwych plików. Jeśli zostaną otwarte (wykonane), instalują malware wysokiego ryzyka. Zwykle cyberprzestępcy prezentują te pliki jako nieszkodliwe i uzasadnione. Trojan to złośliwe oprogramowanie, które zwykle powoduje infekcje łańcuchowe. Dlatego jeśli komputer zostanie zainfekowany trojanem, zostanie zainfekowany dodatkowym malware. Nieoficjalne aktualizatory (stron trzecich) są często zaprojektowane tak, aby instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktualizować legalne zainstalowane oprogramowanie lub wykorzystują błędy, wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie. Narzędzia nieoficjalnej aktywacji („łamania") są używane przez osoby, które starają się unikać płacenia za licencjonowane oprogramowanie, jednak często są one zaprojektowane do rozsyłania malware - osoby, które z nich korzystają, instalują złośliwe programy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus IS (Ordinypt)
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików  .KRk5p (IS za każdym razem zmienia losowo rozszerzenie).
Wiadomość z żądaniem okupu KRk5p_how_to_decrypt.txt (jego nazwa może się różnić).
Kwota okupu 1 500 $ w Bitcoin
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców 1LoteKdmxF17SVvP7MnvbrTRjTM7JH8dUV (Bitcoin)
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.32440367), ESET-NOD32 (A Variant Of Win32/Kryptik.GWKD), Kaspersky (Trojan.Win32.Yakes.zanc), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu Xmlschemeaxmlcl Incidences Video Atop Validatthe (może się różnić)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Dodatkowe informacje Okuo musi być zapłacony przez przeglądarkę Tor.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus IS (Ordinypt), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Unikaj otwierania plików dołączonych do nieistotnych e-maili, zwłaszcza gdy są one wysyłane z nieznanych, podejrzanych adresów. Zazwyczaj cyberprzestępcy prezentują takie e-maile jako oficjalne, ważne, legalne itd. Każde zainstalowane oprogramowanie należy pobrać z oficjalnych witryn i przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Żadne z wyżej wymienionych narzędzi/źródeł nie jest bezpieczne w użyciu. Narzędzia do łamania oprogramowania oraz nieoficjalne, fałszywe aktualizacje oprogramowania często pobierają i instalują złośliwe programy zamiast aktywować lub aktualizować zainstalowane oprogramowanie lub systemy operacyjne. Ponadto nieoficjalne narzędzia aktywacyjne są nielegalne. Zainstaluj sprawdzone narzędzie antywirusowe lub antyspyware oraz regularnie skanuj swój system. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany IS, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter r, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware IS ("KRk5p_how_to_decrypt.txt"):

============== WITAJ =============
============== NIE USUWAJ TEGO PLIKU DOPÓKI NIE ODZYSKASZ WSZYSTKICH SWOICH DANYCH! ==============

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane i mają teraz rozszerzenie: .fYHJH

Jedynym sposobem na odzyskanie plików jest zakup naszego oprogramowania do odszyfrowywania, które będzie działać tylko na twoim komputerze.

Aby uzyskać dalsze instrukcje dotyczące odszyfrowywania plików, pobierz przeglądarkę TOR

==========================

1. Pobierz przeglądarkę Tor z: https://www.torproject.org

2. Zainstaluj i otwórz przeglądarkę TOR

3. Przejdź do następującego adresu URL: http://2u6gynsdszbd7ey3.onion/

4. Wprowadź swój kod dostępu

Twój kod dostępu:

-

Skopiuj i wklej go w polu kodu dostępu
==========================

Ostrzeżenie:

NIE ZMIENIAJ ŻADNYCH ZASZYFROWANYCH PLIKÓW ANI NIE PRÓBUJ ICH ODSZYFROWAĆ W ŻADEN INNY SPOSÓB.

RYZYKUJESZ USZKODZENIEM I STRACISZ WSZYSTKIE PLIKI NA ZAWSZE!

Zrzut ekranu pierwszej strony Tor:

IS ransomware first Tor page 

Zrzut ekranu drugiej strony Tor:

IS ransomware second Tor page 

Tekst prezentowany na tej stronie:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane

Twój komputer został zainfekowany wirusem ransomware. Twoje pliki zostały zaszyfrowane i nie będziesz w stanie ich odszyfrować bez naszej pomocy.

Co mogę zrobić, aby odzyskać moje pliki?

Możesz kupić nasze specjalne oprogramowanie deszyfrujące. To oprogramowanie pozwoli ci odzyskać wszystkie dane i usunąć ransomware z komputera. Cena oprogramowania wynosi 1 500 $. Płatności można dokonać tylko w Bitcoinach.

Co się stanie, gdy skończy się czas?

Klucz prywatny wymagany do odzyskania plików zostanie usunięty z naszych serwerów, a pliki zostaną utracone na zawsze!

Jakie mam gwarancje?

Nie ma gwarancji, ale to jest nasza sprawa. Byłoby źle dla naszej firmy, jeśli nie dotrzymywalibyśmy słowa. Zapewniamy cię, że po dokonaniu płatności będziesz mógł odszyfrować wszystkie swoje pliki. Dajemy ci jedyną gwarancję, że NIE MOŻESZ odzyskać plików bez naszej pomocy.

Jak zapłacić, skąd wezmę Bitcoin?

Kupowanie Bitcoin różni się w zależności od kraju. Najlepiej jest zrobić szybkie wyszukiwanie w Google, aby dowiedzieć się, jak kupić Bitcoin. Wielu naszych klientów twierdzi, że te witryny są szybkie i niezawodne:

Coinmama - hxxps://www.coinmama.com Bitpanda - hxxps://www.bitpanda.com
Informacje o płatności. Kwota: 0.1473766 BTC
Adres:
1LoteKdmxF17SVvP7MnvbrTRjTM7JH8dUV

Deszyfrator będzie dostępny do pobrania, gdy twój przelew otrzyma 2 potwierdzenia w sieci Bitcoin.

Wygląd witryny Tor w GIF:

IS ransomware tor website appearance

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez IS (rozszerzenie ".KRk5p" - to ransomware za każdym razem dołącza inne rozszerzenia).

Files encrypted by IS

Złośliwy proces ransomware IS w Menedżerze Zadań ("Xmlschemeaxmlcl Incidences Video Atop Validatthe"):

Is ransomware Xmlschemeaxmlcl Incidences Video Atop Validatthe process

Aktualizacja 17. września 2019 - Niedawno odkryto nową kampanię spamową skierowaną do niemieckojęzycznych użytkowników i rozpowszechniającą ransomware IS (Ordinypt). Wiadomości spamowe są przedstawiane jako podania o pracę od kobiety, która twierdzi, że jest Evą Ritcher. E-maile składają się z niemieckiego tekstu i dwóch załączników: zdjęcia Evy (właściwie losowego zdjęcia kobiety) i archiwum zawierającego złośliwy plik wykonywalny przedstawiony jako CV Evy w formacie PDF. W czasie badań wymieniano załączniki "Eva Ritcher Bewerbungsfoto.jpg" i "Eva Richert Bewerbung and Lebenslauf.zip" (wykonywalny pod nazwą "Eva Richter Bewerbung und Lebenslauf.pdf.exe"), jednak nazwy plików mogą się zmieniać.

Zrzut ekranu złośliwego e-maila prezentowanego jako aplikacja o pracę Evy Ritcher:

IS (Ordinypt) ransomware promoting email spam campaign - Eva Ritcher job application

Tekst prezentowany w tym e-mailu:

Temat: Bewerbung via Arbeitsagentur - Eva Ritcher

 

Załączniki: Eva Ritcher Bewerbungsfoto.jpg, Eva Richert Bewerbung i Lebenslauf.zip

 

Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit bewerbe mich auf die von Ihnen bei der Arbeitsagentur angebotene Stelle.

Das von Ihnen beschriebene Tätigkeitsfeld entspricht in besonderem Maße meinen beruflichen Perspektiven. Meine Bewerbungsunterlagen finden Sie im Anhang.

Über eine Einladung zu einem persönlichen Vorstellungsgespräch würde ich mich sehr freuen.

Mit freundlichen Grüßen,

Eva Richter

Inny wariant wiadomości z żądaniem okupu ransomware IS (Ordinypt) (poprzedni wariant był nazwany "[file_extension]_how_to_decrypt.txt" podczas gdy nowy jest nazwany "[file_extension]_howto_decrypt.txt" a tekst również nieznacznie się różni):

IS (Ordinypt) ransomware updated ransom note

Tekst prezentowany w tym pliku:

======= WITAJ =======
======= NIE USUWAJ TEGO PLIKU DOPÓKI NIE ODZYSKASZ WSZYSTKICH SWOICH DANYCH! =======

Wszystkie ważne dokumenty są zaszyfrowane, a ich rozszerzenie zostało zmienione na: .0ueat

Możesz odzyskać swoje pliki tylko kupując nasze oprogramowanie deszyfrujące!

Aby uzyskać instrukcje, jak odszyfrować pliki, pobierz przeglądarkę TOR

=======

 

1. Pobierz przeglądarkę Tor z: hxxps://www.torproject.org

2. Zainstaluj i otwórz przeglądarkę TOR

3. Przejdź do następującego adresu URL: hxxp://2u6gynsdszbd7ey3.onion/

4. Wprowadź swój kod dostępu

Twój kod dostępu:

-

Skopiuj i wklej go w polu kodu dostępu
=======

 

Ostrzeżenie:

NIE ZMIENIAJ ŻADNEGO Z ZASZYFROWANYCH PLIKÓW ANI NIE PRÓBUJ ODSZYFROWAĆ ICH W ŻADEN SPOSÓB. W TEN SPOSÓB RYZYKUJESZ ICH ZNIESZCZENIE I UTRACISZ JE NA ZAWSZE!

Usuwanie ransomware IS:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus IS (Ordinypt): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus IS (Ordinypt). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus IS (Ordinypt) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus IS (Ordinypt) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus IS (Ordinypt) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.