Usuń adware ExtraWindow ze swojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Reklamy ExtraWindow
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć ExtraWindow z Mac?

Czym jest ExtraWindow?

ExtraWindow to aplikacja typu adware. Jest prezentowana jako aplikacja zaprojektowana do zwiększania wygody przeglądania sieci. Jest rzekomo w stanie zapewnić szybkie wyszukiwanie, dokładne wyniki wyszukiwania itp. ExtraWindow działa poprzez wyświetlanie różnych natrętnych reklam. Jest również sklasyfikowana jako PUA (potencjalnie niechciana aplikacja), ponieważ większość użytkowników instaluje ją nieumyślnie, tj. są do tego oszukiwani podczas instalacji. Warto zauważyć, że adware często ma możliwości śledzenia danych.

ExtraWindow adware

Aplikacje typu adware wyświetlają różne natrętne reklamy, takie jak: pop-up, banerowe, ankietowe, kuponowe i dziesiątki innych typów. Reklamy te mogą poważnie wpłynąć na jakość przeglądania, zmniejszyć ją, ograniczając szybkość przeglądania i widoczność witryny (zasłaniając treści strony). Reklamy inwazyjne są uważane za zagrożenie. Po kliknięciu generują przekierowania do różnych zorientowanych na sprzedaż, niewiarygodnych, a nawet złośliwych witryn. Mogą jednak także uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania/instalowania niechcianej lub złośliwej aplikacji bez zgody użytkowników. Niektóre PUA mogą śledzić dane; szpiegując aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierać dane osobowe (adresy IP, geolokalizację i prawdziwe dane osobowe). Najważniejsze do zrozumienia jest to, że dane te są następnie przekazywane stronom trzecim (być może cyberprzestępcom), mającym na celu niewłaściwe wykorzystanie ich w celu uzyskania korzyści finansowych. Podsumowując, adware obecne na urządzeniach użytkowników może nie tylko powodować różne inwazje/infekcje przeglądarek i systemów, ale także prowadzić do poważnych problemów z prywatnością (a nawet prowadzić do kradzieży tożsamości). Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, wszystkie podejrzane aplikacje i/lub rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać niezwłocznie usunięte.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy ExtraWindow
Typ zagrożenia Malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia BitDefender (Adware.MAC.Hula.D), Emsisoft (Adware.MAC.Hula.D (B)), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy ExtraWindow, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

PUA są wydawane w tysiącach. Większość niechcianych aplikacji ma wspólne cechy. Niektóre z nich zostały wydane przez tych samych programistów. WindowMixGenerelOpen, FormalSearch to kilka przykładów podobnych aplikacji adware podobnych do ExtraWindow. Zazwyczaj niechciane oprogramowanie wygląda na uzasadnione i zachęca użytkowników do instalacji, oferując szeroki zakres „przydatnych" i „korzystnych" funkcji. Należy jednak podkreślić, że jedynym celem tych złośliwych produktów jest generowanie przychodów dla ich twórców; dlatego ich funkcje rzadko działają. Zamiast działać zgodnie z reklamą, PUA prowadzą natrętne kampanie reklamowe, generują przekierowania na niebezpieczne witryny i zbierają prywatne dane.

Jak zainstalowałem ExtraWindow na moim komputerze?

Najczęstszym sposobem rozsyłania PUA jest pobieranie/instalowanie innego oprogramowania. Zwodnicza metoda marketingowa polegająca na dołączaniu niepożądanych lub złośliwych programów do pożądanego oprogramowania nazywa się „sprzedażą wiązaną". Niestety, ta technika jest często skuteczna. PUA i inne malware atakują systemy z powodu pośpiechu podczas procesów pobierania/instalacji (np. ignorowania warunków, pomijania kroków i sekcji oraz używania wstępnie ustawionych opcji itd.). Niektóre niechciane aplikacje mają „oficjalne" strony internetowe, na których są zwykle prezentowane jako „bezpłatne" i „przydatne". Natrętne reklamy (zwykle hostowane przez zainfekowane strony internetowe) po kliknięciu mogą uruchamiać skrypty zaprojektowane w celu nieuczciwego pobrania/zainstalowania PUA. Podsumowując, nieuważne podejście do pobierania i instalowania, a także nieostrożne nawyki przeglądania to główne przyczyny różnych infekcji systemowych.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Pożądane programy (oprogramowanie, aktualizacje, narzędzia, funkcje itp.) należy zawsze zbadać w celu zweryfikowania ich zasadności przed pobraniem/zainstalowaniem. Do pobierania należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Odradzane jest korzystanie z sieci peer-to-peer, nieoficjalnych lub bezpłatnych witryn do hostingu plików, zewnętrznych programów do pobierania plików i podobnych źródeł, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że oferują one niechciane/złośliwe oprogramowanie lub powiązane z nim programy. Zaleca się ostrożne podejście do procesów pobierania/instalacji. Obejmuje to: czytanie warunków, sprawdzanie wszystkich opcji, korzystanie z „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnację z pobrania/zainstalowania dodatkowych aplikacji, narzędzi itp. Natrętne reklamy często wyglądają zwyczajnie i nieszkodliwie, jednak przekierowują na niewiarygodne strony (np. z pornografią, treściami dla dorosłych) randkami, hazardem i podobne). Jeśli użytkownicy doświadczają tego typu reklam/przekierowań, zdecydowanie zaleca się sprawdzenie systemu i natychmiastowe usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i/lub rozszerzeń/wtyczek przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ExtraWindow, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to adware.

Folder instalacyjny ExtraWindow:

ExtraWindow install folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy ExtraWindow: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy ExtraWindow. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware ExtraWindow:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ExtraWindow z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy extrawindow:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy extrawindow z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy extrawindow z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy extrawindow z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy extrawindow z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy ExtraWindow kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy ExtraWindow na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy ExtraWindow dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.